“Uzman jandarma TSK’nın üvey evladı değil!”

“Uzman jandarma TSK'nın üvey evladı değil!”

Emekli Uzman Jandarmalar Derneği(EMUJAD) Ege bölge Başkanı Cemal Durmaz, Yenigün TV’de Taner Özgür’ün konuğu oldu.

08 Ocak 2017 - 08:24

Yenigün TV’de katıldığı Genç Yorum programında Uzman Jandarma personeli ve yaşadıkları sıkıntılar hakkında bilgi veren Emekli Uzman Jandarmalar Derneği (EMUJAD) Ege Bölge Başkanı Cemal Durmaz, “Uzman jandarma personeli ve sözleşmeli olarak görev yapan uzman erbaşlar birbirine karıştırılıyor. Uzman jandarmalar, astsubaylar gibi okullarda benzer eğitimler alarak yetiştiriliyor. Bizler Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kadrolu personelleriyiz” dedi.

 

Biraz sizi tanıyalım?

Ben emekli uzman jandarmayım. Öncelikle bunu belirtmek istiyorum çünkü hala tanınmayan bir rütbemiz var. Teşkilat içerisinde üvey evlat tabir edilen bir işleme tabi kalıyoruz. 2008 yılında emekli oldum ve İzmir’e yerleştim. 2 çocuk babasıyım.

 

Sıkıntılarımız çok fazla

 

Emekli Uzman Jandarmalar Derneği (EMUJAD) hakkında bilgi alabilir miyiz?

EMUJAD, 2007 yılında, Adnan Oğuz arkadaşımızın önderliğinde kuruldu. Bu arkadaşlarımızın çabasıyla bir yere kadar gelinmeye özen gösterildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmaları, sivil toplum faaliyetleri, hepsi üzerinde duruldu. Şimdi de yeni Dernek Başkanımız Şeref Çayırtepe ile birlikte yeni yönetimde tekrar uzman jandarmaların sesi olmaya, haklarını duyurmaya çaba göstereceğiz. Biz ilk uzman jandarma mezunlarıyız ve bu mezuniyetin üzerinden 27 yıl geçti. Yaptığımız mesleğin sıkıntıları çok fazla. 27 yıl içerisindeki sıkıntılarımızı anlatmaya ne kitap yeter ne de basında anlattıklarımız yeterli olur.

 

Uzman Jandarmalar ve uzman erbaşlar arasındaki fark nedir?

Vatandaşımızın en çok şaşırdığı husus uzman jandarma ve uzman çavuşların birbirinden farklı olması. Tabii ki uzman çavuş arkadaşlarımız da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir personeli. Uzman çavuş arkadaşlarımız sözleşmeli olarak teşkilatta, jandarmada, karada, havada çalışan arkadaşlarımız. Bu arkadaşlarımız sözleşmeli personel. Sakın ola yanlış anlaşılmasın onları rencide edici bir konuşma yapmak istemiyorum, onlar da bu teşkilatın mensupları. Sadece bu arkadaşlarımızla bir tutulmamız teşkilatta meslektaşlarımızı rahatsız ediyor. Çünkü uzman jandarmalar TSK’da kadrolu personel olarak görev yapıyorlar ve sadece jandarma personeli olarak görev yapıyorlar. Uzman jandarmalar da aynı subay, astsubay kadrosu gibi teşkilatta bir personel. Ama uzman erbaş arkadaşlarımız sözleşmeli olarak görev yapıyor. Uzman erbaşlar belli bir süre sözleşme yaparak ve sonrasında isterlerse sözleşmelerini yenileyerek hizmet veren, emek veren TSK’nın hakikaten belkemiği olan arkadaşlarımız.

 

Haksızlık yapılıyor

 

Derneğinizin kurulma amacı nedir?

Dernek yönetimi eski Başkanı Adnan Oğuz, yeni Başkanımız Şeref Çayırtepe ile birlikte okullarımızı saydırabilmek için çok uğraştık. Fakat halen biz TBMM’de, Jandarma Genel Komutanlığı’nda bir okul okuduğumuzu ve subay, astsubay okullarının hizmetten sayıldığı gibi bizim de okulumuzun hizmetten sayılmasını kabul ettiremedik.

Bu durumun gerekçesi olarak neyi gösteriyorlar?

Bizim kanunumuzda böyle bir yerin olmadığını ileri sürüyorlar ama bir kanun düzenlemesiyle bu geçirilebilir. Çünkü haksızlık var. İnsanlar birbiriyle eşittir, yapılan görevler eşittir ama sonuç hak vermeye geldiği zaman maalesef ki uzman jandarmaya üvey evlat muamelesi yapılıyor. Bu konuda yazılar yazdım. Televizyonlarda da bu konularda bilgilendirmelerde bulunduk. Arkadaşımız Adnan Oğuz döneminde sorunların medyada yansıyabilmesi sayın Başbakanımıza ulaşabilmek için derneğimiz açlık grevine gitti. O zaman da siyasilerin verdiği sözler vardı. Biz EMUJAD olarak siyasilerle görüştüğümüzde milletvekillerinin söylediği şey sayın Başbakan'ın bu konuda bir haksızlık varsa bunun giderilmesi ve oy peşinde koşmayın diye bir talimatta bulunduğunu söylediler. Fakat ben 2009’dan bu yana derneğin içindeyim. 2007’den beri Adnan Oğuz ve şimdiki Başkan arkadaşımız ile birlikte meclisi mesken tuttuk. Ancak okullarımızı saydıramadık.

O zamanki gerekçe ve şimdiki gerekçeler arasında bir fark var mı? Kanunlara uygun değil mi diyorlar yoksa farklı bir sebep mi gösteriyorlar?

Aslında doğruyu söylemek gerekirse oyalıyorlar. Çünkü duruma baktığınızda okulların saydırılmaması için hiçbir sebep yok. Okulları saydırabilmek için Adnan Oğuz Başkan döneminde meclise gidildiğinde verilen kanun teklifinde ve milletvekillerimizle bu konuda görüşmelerde bu kanunu geçirin, isteyen personel kendi ödesin devlet ödemesin, yeter ki hizmetten sayılsın dendi. Ama bunu da kabul ettiremedik. Tabii ki bunun üzerine tekrar hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Bunun yanında derecelendirme konusunda da sıkıntılar yaşıyoruz.

Derecelendirme konusu nedir?

Uzman jandarma okulu ve astsubay okulları aynı yerde, farklı okullardı. Ancak bu okullarda okutulan kitaplar aynıydı. Bunun yanında aynı hocalar da derse giriyordu. Astsubay okulları ile neredeyse aynı eğitimden geçiyorduk. Daha sonra astsubay okulları 2 yıla çıkarıldı. Birinci dereceye inmelerinde kolaylık olsun diye önlisans programına alındı. Biz şimdi aynı eğitimi gördüğümüz astsubayların aldığı 3600 ek göstergeyi hak ettiğimizi düşünüyoruz. İçişleri Bakanı'nın bir meclis toplantısında söylediği 24 bin uzman jandarmanın 20 bin civarının lisans mezunu olduğunu söyledi. Bizler de araştırdık ki en az önlisans mezunu ve lisans mezunu hatta doktora yapan uzman jandarma arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız derecelendirme hakkını aldı. Birinci dereceye inme hakkı alındı fakat 3600 ek gösterge hakkını maalesef biz alamadık. Bunun için özel bir çaba gösteriyoruz.

3600 ek gösterge

 

3600 ek gösterge nedir? Açıklayabilir miyiz?

Maaşlardaki katsayı çarpımları ile ilgili bir durum. Özellikle emekli personelimiz üzerinde de maaşlarında da ciddi bir artış olacaktır ama bizim maaş artışından çok aynı işi yaptığımız kişilerle aynı hakları alma çabamız. Biz bunu istiyoruz. Bir de statü sorunumuz var. Uzman jandarmaların 2012 yılında okulları kapatıldı. Uzman jandarma alımı durduruldu. O dönemde yapılan açıklamalarda astsubay teminini uzman jandarmalardan alarak uzman jandarma sayısını yok etmek amacıyla yapıldı. Uzman jandarma kadrolarında bu kadro kapatıldı ve bir sürü arkadaşımız astsubay kadrolarında görev yapıyor.

 

Reina saldırısı

 

Reina terör saldırısı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Asker gözüyle baktığınızda oradaki zafiyet nedir?

Reina'da olan bu saldırı çok acı. Kendi aramızda yaptığımızda da yaptığımız sohbetlerde bir güvenlik sorunu olduğunu düşünüyoruz. İşyerinin 50 tane güvenliği olduğunu 20 tanesinin kendi koruması 30 tanesinin ise işyeri koruması olduğunu duyduk. Bu gibi yerlerin korunmasında biz şöyle düşünüyoruz. Bu tür eğlence yerlerinin önlerinde uzun boylu iri yarı bodyguard tabir ettikleri kişiler bulunuyor. Ancak silahlı saldırıda bu kişilerin müdahalesinin ne olacağını düşünüyorlar. Silahlı bir çatışma varsa bunu engelleyebilecek güvenlik elemanınız olmalı kim olabilir silahlı çatışmaya girmiş barut kokusunu almış, jandarma personeli, özel harekât personeli, emniyet mensupları bu arkadaşlarımızdan itina ile seçilmeliler. 30 kişiden 5 tanesi bu kişilerden olsaydı bu teröristi alt edebileceklerini düşünüyorum. Belki bu kadar rahat kaçamayabilirdi. Çünkü biz artık öyle oluyoruz ki silah sesi duyduğumuz an reaksiyon gösteriyoruz. Güvenlik seçiminde yanlış yapıldığını düşünüyorum Tabii ki özel güvenlikteki arkadaşlarımız da meslektaşlarımız da gösterişten çok yüreğinde gücü olan insanlar olmalı.

 

Bodrum Turgutreis’te de mevcut silahlı kuvvetlerinin içinde de gerçekleşen bir olayımız var demiştiniz. Bu konuda bilgi alabilir miyiz?

Çok acı bir olay yaşadık. Bordum Turgutreis jandarma karakol komutanlığında nöbetçi bir uzman jandarma arkadaşımıza yine karakolda görevli bir tim komutanı fiili saldırıda bulunuyor. Ben bu olayı gece öğrendim. Oradaki uzman jandarma arkadaşımız nöbetçi astsubay ve bu nedenle de tim komutanının amiri durumunda. Amirin konumunda olan bir askere saldırmanın yanlış olduğunu düşünemedi mi anlamıyorum. Olayın nedeni ise göreve gidecek bir timi uzman jandarma arkadaşımızın uyandırmamış olması. Arkadaşımız uyarmış ve tutanak tutup karakol komutanına bildireceğini söylemiş. Tim komutanına siz de uyandırabilirsiniz dediğinde böyle bir saldırı gerçekleşmiş.

Hala uzman jandarma rütbesini kabullenemiyorlar, uzman jandarmaları komutan olarak görmüyorlar ama çalıştırıyorlar ve bu arkadaşlarımız her yerde komutan olarak görev yapıyorlar. Personel içerisinde itiliyorlar. Bu olayda da bütün teşkilat ayaklanmış durumda ve Dernek Başkanımız bu konu gerekli takipler yapılacak. Muğla Valisi konunun hiçbir şekilde örtbas edilmeyeceğini ve ne gerekiyorsa yapılacağı konusunda bilgi verdi. Bu da bizi memnun etti.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Yaşanan terör olayları bizleri çok üzüyor. Ama özellikle dış güçler Türkiye ile uğraştığının farkında değil. Her yaptıkları saldırı Türkiye’yi daha sıkı bir yumruk haline getirecek. Ama bu yumruk hangi terör belasının hangi dış güçlerin tepesine inecek zaman gösterecek. Ülkemiz güçlü, ordumuz güçlü, emniyet mensuplarımız güçlü insanlardan oluşuyor. Milletimiz bu güçlüklerin üstesinden gelecektir.

Dernek olarak çok emek veriyoruz. Emekli olan arkadaşlarımızdan bir ricam var. Derneğimize üye olsunlar, fikirlerini, görüşlerini eleştirilerini versinler. Derneği ayakta tutan çalışan arkadaşlarımız ancak kendileri üye olamıyor. Bu arkadaşlarımızın aileleri üye olabilirler. Bir kişinin sesini duyurması zordur ama biraraya geldiğimizde sesimizi duyurabiliriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Selin Esir Aldığı Başkent'te Yaşadıklarını Gözyaşlarıyla Anlattı / Videolu Haber
Selin Esir Aldığı Başkent'te Yaşadıklarını Gözyaşlarıyla...
15 Yıldır Su İçemiyordu...Sırrı Çözüldü / Videolu Haber
15 Yıldır Su İçemiyordu...Sırrı Çözüldü / Videolu Haber