Hilmi GÜLTAY

h.gultay@ttnet.net.tr

Hilmi GÜLTAY

Araç Muayenelerinde…(EK 1-Belgesi) Aranmayacak

22 Mart 2012 Perşembe

Emniyet Genel Müdürlüğü tarihi bir kararı gündeme getiren genelge yayınladı. Böylece; Trafik ve Tescil belgeleri yani araç ruhsat bilgilerinde gerekli değişiklikler için, araç sahibinden istenen EK- 1 belgesi artık istenmeyecek. Çünkü, bu form ile yapılan işlemler artık Elektronik Ortamda oluşturulacak ve paylaşılacaktır.

Tüv-Türk Araç Vize İstasyonları, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa gerçekleştirdikleri proje kapsamında: Ek -1 formu ile yapılan bu işlemleri 19 Mart 2012 tarihi itibarıyla, ülke çapında ve tüm araç vize istasyonlarında elektronik ortamda düzenleyecek. Tespit muayeneleri olarak tanımlanan bu denetim hizmetleri; renk tespiti, şasi ve motor noları, logo işletilmesi gibi nice hizmetleri kapsıyor.Üstelik bu hizmetler için hiç bir ücret talep edilmeyecektir.

Anlayacağınız artık araç sahipleri; araç trafik tescil müracaat ve işlem formu olup, fakat Ek-1 adıyla anılan evrakları daktilo ile yazdırabilmek için sıkıntı çekmeyecekleri gibi artık lüzumsuz ve fahiş ücret ödemeyeceklerdir.

Bu günden itibaren Tespit muayenesi yaptırılan araçlar ile ilgili Trafik Tescil şubelerine; dilekçe ile müracaat edilip, aracın vize işlemi yapıldığı anlaşılması halinde Ek-1 formu istenmeden tüm bilgiler aracın kayıtlarına yüklenecektir. Muayene tespit formu ile dilekçe ise dosyasında muhafaza edilecektir.

Örneğin Ruhsat yenileme işlemlerinde; bu belgenin değişimi için verilen dilekçeye Tüv-Türk muayene istasyonunca verilen belge eklenip Araç Özet Sorgu ekranından aracın muayenesi kontrol edilecek ve motorlu araç trafik belgesinin yenilenmiş olanı verilecektir.

İşte bu gibi işlemlerde ayrıca Ek-1 formu aranmayıp, araç sahiplerinin parası ve boşa giden zamanı engellenecektir.

Tüv-Türk araç vize istasyonları böyle bir hizmeti araç sahiplerinin mağduriyeti açısından, ülkenin her bir köşesinde bundan böyle yerine getirmeye başlayıp devam edecektir.

2011 yılında Tüv-Türk vize istasyonlarında ülke genelinde toplam altı milyon adet üzerinde muhtelif yapıda araçların vize işlemleri yapılmıştır. Bu konuda sorunlarınız veya bilgi edinebilmeniz için (08502228888) çağrı merkezini de arayabilirsiniz.

Bu düşünceler çerçevesinde, böylesi karşılıksız hizmet için; aracıların peşinde koşan bir mağdur vatandaş olarak şahsım ve tüm araç sahipleri adına teşekkür ederim.