İbrahim PAKER

ibrahimpaker@gazeteyenigun.com.tr

İbrahim PAKER

Güneş kremlerinin de süresi geçebilir

06 Temmuz 2012 Cuma

Kozmetik ürünlerinin de belirli bir kullanım süresi olduğunu asla unutmayın

Yaklaşık on gündür tüketicilerden gelen yorum ve soruların büyük bölümü bazı güneş kremleriyle ilgili. Bir kısmı öğrenmek amacıyla soruyor bazısı da eleştiriyor. Kimi ‘Bozuk olabilir mi’ gibi ilgi çekici sorular soruyor. ‘Olumlu bir katkısını görmedim’ diyenlerin yanında ‘Sanki cildimi bozdu’ diyenler de var.

Bizim görevlerimizden birisi de böylesi ve benzeri soruları ve pek çok şikayetleri geniş çapta araştırmak. Bu nedenle Tüketici Dernekleri, TÜDEF ve TÜKODER’in yanı sıra tüketicilere hizmet veren tüm kurum, kuruluş ve şirketlerle sürekli iletişim içersindeyiz. Bazen onların tüketicilere ilişkin uyarılarını bu sayfadan duyuruyoruz bazen de tüketicilerin yoğunlaşan şikayetlerine onlardan çözüm konusunda yardım talebinde bulunuyor, yanıtları sizlere aktarıyoruz.

Bildiğiniz gibi, okulların kapanması ve dizilere dönüşen sınavların da sona ermesiyle yazlıklara göç başladı. Yani, aile boyu deniz mevsimi açılmış oldu. Sezon itibariyle sıcakların zirve yaptığı bu dönemde en çok ihtiyaç hissedilen ürünlerin başında da normal olarak güneş kremleri yer alıyor.

Bu ürünlerle ilgili en yoğun soru şu; “Güneş kremlerinde de belli bir kullanım süresi var mıdır?.” “Evet, güneş kremleri dahil tüm kozmetik ürünlerde belli bir kullanım süresi vardır.” Yani, satın aldığınız bu ürünlerden herhangi birinin son kullanım tarihine bakmanız şart. Bu kurala uymayan tüketiciler, mağazadan veya internetten aldıkları ürünün tarihinin geçtiğini fark etmedikleri takdirde ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu sorunları yaşayanlar da oldukça fazlaymış. Konunun uzmanı böyle diyor ve devam ediyor; ‘Güneş kremleri belli bir süre tazeliğini koruyor.” Yani, üretim ve son kullanım tarihi güneş kremlerinde de geçerli. Konunun uzmanı açıklamalarını şöyle sürdürüyor;
“Satın alınan güneş kremi dahil birçok kozmetik ürününün son kullanım tarihine mutlaka bakılmalıdır. Nasıl gıda ürünlerin bir son kullanım tarihi varsa kozmetik ürünlerinin de son kullanma tarihleri vardır. Son kullanma tarihi geçen güneş kremlerinin kesinlikle kullanılmaması gerekir.
-Pek çok ürünün arkasında ağzı açılmış bir kavanoz işareti vardır. Bu kavanoz işaretinin içinde 6M, 12M, 24M gibi kısaltmalar vardır. Bu M harfi ve yanında yazan sayı, açıldıktan sonra kaç ay kullanabileceğinizi gösterir
-Güneş ürünleri de sadece bir sezonluktur. Önümüzdeki yıl yeni bir güneş koruyucu almanız gerekir.
-VAL son kullanma tarihinin kısaltılmışıdır.
-
Tüpte olan ürünlerin dibindeki çizgiye, ürün preslenip kapatılırken üretildiği tarih damgalanır. Bu son kullanma tarihi değildir, üretildiği tarihtir.
-EXP’ işareti de son kullanma tarihinin kısaltılmışıdır.
Bu konuya girmişken t
üketici internet sitesindeki çocuklarla ilgili bir habere de yer vermekte yarar var. Çocuğuna pişik kremi almak isteyen bir annenin yaşadıkları da şöyle;
“Çocuğuma pişik kremi almak için gittiğimde
, çalışan arkadaş kremi hemen poşete koyup presle ağzını kapattı. Açtığımda kremin üzerinde son kullanma talimatı bulunmadığını, üretim tarihinin ise 2007 yılı olduğunu gördüm. Kasiyere söylediğimde, değiştirelim dedi ve üzerinde üretim tarihi bile bulunmayan kremi verdi! Ayrıca yine markette yerel marka bir çok ürün üzerinde son kullanma tarihinin bulunmadığı gibi üretim tarihlerinin de bulunmadığını gördüm. Ben aldığım ürünlerin hepsinde son kullanma tarihlerine dikkat ederek almaya çalışıyorum. Yine gözümden kaçan oluyordur. Kaldı ki bu şekilde dikkat etmeyen bir çok müşteriden haksız yere gelir elde eden şirketler denetim altında tutulmalı.”

Evet yorumlar, sorular ve şikayetler böyle.

Sonuç: Tüm gıda ürünlerinde olduğu gibi kozmetiklerde ve güneş kremlerinde de belli bir kullanım tarihi var. Bu nedenle üretim ve son kullanım tarihlerine dikkat etmek gerekiyor. Süresi geçen ürünlerin bazısı cilde zarar verebiliyor bazıları ise zarar vermese de hiçbir yarar sağlamıyor. Siz boşu boşuna kullanıyor ve fayda bekliyorsunuz. Maddi ve fiziksel zarara uğramamak için aldığınız her ürünü detaylarıyla araştırın…