Kulis Pazarcısı

Kulis Pazarcısı

CHP İZMİR YEREL SEÇİM ANALİZİ

02 Kasım 2013 Cumartesi

Yenigün Gazetesi’nin gülen yüzü, nam-ı diğer ‘damadın’ yani Eyüphan Gündoğdu’nun ricasını kıramayarak kalemi elime alıyorum.

 ***

Önümüz yerel seçim; hoş geldin, hoş bulduk faslını geçerek yapacağımız iş olan yerel seçim kulislerini yazalım.

Köşemizi ilk olarak CHP analizlerine açalım.

İzmir’de durum nedir?

Hangi adayının şansı fazladır?

Kulisler hangi adayları işaret ediyor?

Bu sorulara cevap arayalım…

Efendim, en heyecanlı sürece girmiş bulunmaktayız.

Aldığımız bilgilere göre Büyükşehir de CHP’nin adayı olarak Aziz Kocaoğlu banko isim.

O nedenle Büyükşehir ile ilgili teferruata gerek yok diyoruz.

Peki ya ilçelerdeki durum nedir?

Hemen ona da bakalım.

5-6 ilçe belediye başkanı haricindeki mevcut CHP’li başkanlarının yeniden gösterilme konusunda pek fazla umutlanmamasını söylüyor kulisler.

Genel merkeze yakınlığıyla bilinen bir ağabeyimize de kulak verdiğimizde o da şu görüşleri dile getiriyor; ‘İzmir’in ilçelerindeki çok sayıda belediye başkanının halka buluşamamasından dolayı parti aslında zor durumda. Bunu da genel başkan çok iyi biliyor. Yani genel merkez bu durumu çok net görüyor.  Kemal Kılıçdaroğlu nasıl genel merkez de bir devrim yaratarak kadroyu değiştirdiyse yerelde de bu devrim gerçekleştirecek…’

Tanı da ortada tedavisi de…

İddia edildiği gibi böyle büyük bir değişim gerçekleşir mi onu da listeler YSK'ya verildiğinde göreceğiz…

Bu yazdıklarımızı okuyacak muhatap belediye başkanlarının işine gelmeyip, kendini devam edecekler tarafında görebilir. ‘O da onların problemi’ deyip kulis kazanına kepçemizi daldıralım.

Öyle birilerinin ahkam kestiği gibi CHP için yerel seçimlerin çantada keklik olmadığı kritik ilçelere bakalım.

 ***

 İlk durağımız Karabağlar olsun…

 Mevcut belediye başkanı Kasım Sıtkı Kürüm’ün ‘bir dönem daha’ dediği yarışta Adnan Kavur, Ali İhsan Yıldız, Bedri Serter, Erkan Büyükkaya, Fahri Elmas, İbrahim Kılıç, Salih Erkek, Suat Erdil, Şehmus Kayapınar ve Yusuf Boydaş’da ‘bende varım’ dediler.

 Ankara kulislerinden yansıyan bilgiler adaylık yarışında mevcut başkan Kasım Sıtkı Kürüm ve Şehmus Kayapınar dışındaki isimlerin pek fazla şansının olmadığını söylüyor. Kulislerde Aziz Kocaoğlu’nun desteğini arkasına güçlü bir şekilde alacağı ifade edilen Şehmus Kayapınar'ın Kürüm ve Erdil’e göre biraz daha şanslı olduğu belirtiliyor. Farklı bir iddiaya göre de son düzlüğe girildiğinde CHP Karabağlar İlçe Başkanı Polat Manduz’un kendisi aday olmak için bir hamle yapacağı eğer bunda başarılı olamazsa da Suat Erdil’e tam destek vererek adaylık yarışındaki ibreyi değiştirmek için çaba sarf edeceği de ihtimal dahilindeymiş. Öte yandan Sıtkı Kürüm’ün aday gösterilmemesi durumundaki tavrı ne olur konusunda da kafa karıştıran iddialar kulislerde dillendirilmektedir. Yine bu iddiaya ilişkin Kürüm’ün yakın çevresine ben aday gösterilmezsem Salih Erkek bu göreve yakışır dediği de kulislerde usuldan usuldan konuşulmaktadır. İlçedeki CHP adaylık yarışına ilişkin sürprizinin ise Büyükşehir patentli bir bürokratın son anda genel merkez tarafından aday yapılacağı iddiası olduğunu belirtelim.

 ***

 İkinci durak Bayraklı…

Mevcut Başkan Hasan Karabağ’ın yeniden varım dediği yarışta Kerim Özer, Yüksel Türker, Murat Haluk Öncel, Mehmet Yunak, Pınar Susmuş, Ayşe Yurdakul, Kara Ege, Metin Güler, Gönül Ateş, Mehmet Yılmaz,  ve Serdal Sandal gibi güçlü isimlerde başkanlığa talip oldu.

 

Genel merkezin yaptırdığı anketlerde çıkan neticelerden dolayı pek sevinemediği iddia edilen ilçelerin arasında yer aldığı konuşulan CHP Bayraklı’da  durum bıçak sırtı. Nefes nefese giden seçim yarışında kulisler mevcut başkan Hasan Karabağ’a yeniden şans tanımasa da bana göre yılların kurdu Karabağ son kozunu sağlam oynayacaktır. Bu nedenle mevcut başkan Hasan Karabağ’ı bu yarışta yok saymanın haksızlık olacağını düşünüyorum.

 

Kulisler; Bayraklı Belediye Başkan adaylığına en yakın isimler olarak Kerim Özer ve Murat Haluk Öncel işaret etse de bence bu yarışta Metin Güler, Mehmet Yunak, Pınar Susmuş ile Yüksel Türker’in de oldukça şansı var diyebilirim.

 

CHP İzmir Milletvekilleri Alaatin Yüksel ile Mustafa Moroğlu ve CHP İzmir İl başkanı Ali Engin’in Metin Güler’i, CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger’in Mehmet Yunak’ı ilerleyen dönemlerde adaylık yarışında güçlü bir şekilde destekleyebilecekleri kanaatindeyim; ama bunlar şimdilik sadece bir öngörü.

 

Diğer şanslı aday adayı olarak gördüğüm isimler Pınar Susmuş ve Yüksel Türker’in de genel merkez nezdinde karşılık bulan güçlü bir lobisi var; bu nedenle bu iki ismi de yarışta şanslı görüyorum.

 

DEVAM EDECEK…

 

Not 1: Bilgi, öneri, görüş ve düşünceleriniz için kulispazari@gmail.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

 Not 2: Bir sonraki yazımızda Çiğli ve Gaziemir kulislerinden yansımaları değerlendireceğiz.

 Not 3: Kulislerden bir bilgi daha. Kaprisleriyle biz meslektaşlarını bile illallah dedirten duayen(!) bir ağabeyimiz geçtiğimiz günlerde ulusal tv kanallarının haber bültenlerinden tanıdığımız diğer bir meslektaş ağabeyimizle CHP Genel Merkezi’inde Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eder. Toplantıya Gökhan Günaydın’da çağırılır. Fakat Bornova’dan memnunuz cevabını alır duayen gazeteciler. 4 ilçenin boşta olduğunu konuşurlar ve çalışmak isterlerse o ilçelerde devam edeceklerini önerirler. Gitmeden önce yüzde yüz işimi bitireceğim diye de kankalarına mesaj iletir. Sonuç mu?

Ben bunu yazmayayım… Güleni çok olur!!!