Mehmet Ali ÇAVUŞ

Mehmet Ali ÇAVUŞ

Bayramlarımız: Ortak paydamız

09 Ağustos 2013 Cuma

Gerek dini, gerekse milli bayramlar, birey ve toplumların yaşantılarında özel yer tutan önemli günlerdir. Ortak tarih, ortak kültür, ortak dil v.s. gibi bayramlar da, toplumları millet yapan olguların başında gelir.
Çeşitli dillerde ve ortak hafızada anlamlandırmak gerekirse farklı tanımlamalar karşımıza çıkar. Neşe ve sevinç günü, gelenek haline gelmiş özel değeri olan gün, bir araya toplanma günü, değişik fasılalarla tekrarlanan gün, çok sayıda kalabalık insanla kutlanan gün ve benzer şekillerde ifade edilebilir. Ancak bu tanımlamalar, bayramları tam olarak açıklayıcı değildir.
Milli, dini ve sosyal birçok yönü olan bayramların ortak özelliği; insanları bir arada tutmak, birlik ve berberlik içinde yaşama arzu ve iradelerini pekiştirmektir. Aileden başlayıp toplumun her kesiminde barış ve huzurun etkin kılınmasıdır. Çünkü insanlığın en büyük beklentisi ve acil ihtiyacı barıştır. Barış varsa huzur, huzur varsa üretim, üretim varsa zenginlik, paylaşım ve sosyal adalet vardır.

Tüm müslüman ülkeler gibi, ülkemizde de dini bayramlarımızı heyecan ve coşku ile kutluyoruz. Bayramları tatil fırsatı olarak algılayan küçük bir azınlık dışında, milletimizi oluşturan bütün unsurlar tarafından ezici bir çoğunlukla kutlanan bayramlarımız, birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, kardeşlik ve dostluklarımızın güçlendiği olağanüstü sosyal olaylar olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bu anlamda, ortak paydalarımızdan birisinin de bayramlarımız olduğunu düşünüyorum.
İçinde bulunduğumuz dönemde, bayram ruhuna çok daha fazla ihtiyacımız var.

Ne yazık ki; milletin tercihine razı olmayan ve bu tercihin ortadan kaldırılması veya değiştirilmesi için her türlü gizli ve açık komplo, plan ve hazırlıklarla ülkeyi yangın yerine çevirmeye çalışan bir kesim, barış, huzur ve birliğimizi tehdit ediyor. Bu kesimin gerekirse silah kullanarak gerçekleştirmeye çalıştıkları gizli plan ve projeleri bir bir deşifre olup, açığa çıktı.Yargı tarafından da, bu teşebbüsler mahkum edilmeye devam ediliyor ama milletin sağduyusuna güvenmedikleri için sandıktan da umudu olmayanlar, milletin hassas olduğu konuları kaşıyarak sokaktan iktidar devşirme yolunu tercih etmiş görünüyorlar.  Bu niyetlerinin de deşifre edilmiş olmasına rağmen, amaçlarından vazgeçmedikleri ve ilk fırsatta yine ortalığı karıştırmak istedikleri anlaşılıyor.

Görüyorum ki; bazıları darbeciliği vatanseverlik, darbecileri de vatansever gibi gösterme mugalâtası içerisindeler.
Bazıları da, Anayasa ve yaslarla kurulmuş mahkemeleri ve onların vermiş olduğu kararları gayri meşru gösterme çabası içerisindeler.

Darbecileri anlıyorum. Çünkü onlar, kendilerini ülkenin kurtarıcısı, milletin de vasisi olarak görüyorlar. Dolayısı ile kendileri gibi düşünmeyen hatta kendilerine engel olmaya çalışan herkesi vatan haini olarak damgalamaları gayet doğal.
Ya, milletin reyine talip olup da, milli iradeyi gasp etmek isteyen darbecileri mahkum eden mahkemeleri itibarsızlaştırmaya çalışan siyasi liderlere ne demeli? Onlar acaba gerçekten, sandıktan mı medet umuyorlar yoksa sokaktan mı? Acilen bu soruya bir cevap vermeleri gerekir.

Bu noktada, demokrasiyi bay-pass ederek, milli iradeyi ortadan kaldırmaya çalışan karanlık odaklara karşı, bir büyük bayram dayanışması içerisinde, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmenin tam zamanıdır. Yılardır, milleti küçümseyerek, sürü gibi gören ve ülkemizi iliklerine kadar sömürmeye alışmış asalaklara karşı "Artık yeter" demenin tam zamanıdır.
Ne yazık ki, dışarıda da, özellikle müslüman ülkelerde felaketlerin, savaşların ve çıkar çatışmalarının doruk noktasında olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Bu uğurda birçok değer feda edilmekte, kardeş kanı dökülmekte, esasında aynı kaderi paylaşan ve bir arada olmaları gereken ülkeler ve toplumlar birbirine düşman edilmektedir. Bu anlamda da, bayram ruhuna en fazla ihtiyacımız olan bir dönemi yaşadığımızı düşünüyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her ferdi gibi ben de; bayramın kötülüklerden, kin ve nefretten, savaşlardan, kardeşkanı dökülmesinden uzak, barış, huzur, neşe ve sevinçle, birlik ve beraberlik içinde kutlanmasını diliyor ve istiyorum.
Tüm okurlarımın bayramını kutluyorum