Yenigün ön seçime başladı

Mustafa GÜRKAN

Mustafa GÜRKAN

Hüseyin Mutlu Akpınar nereye koşuyor?

30 Aralık 2012 Pazar

“CHP, halktan kopuk”, “Toplumun sorunlarına uzak”, “Bu CHP'den de bir şey olmaz” diyenlere en güzel cevabı Hüseyin Mutlu Akpınar verdi. Hepimizin bildiği üzere, CHP İzmir il başkanlığının Hüseyin Mutlu Akpınar'ın sorumluluğunda gerçekleştirdiği, engellilerin katıldığı “Engelsiz Balo” çok renkli görüntülere sahne oldu. Yaklaşık 4000 kişinin katıldığı etkinlikte engellilerin ve ailelerinin mutlulukları görülmeye değerdi. Milletvekilleri, belediye başkanları, parti üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve duyarlı insanların katıldığı program, ülkemizdeki engellilerin sorunlarına dikkat çekti.

Türkiye’nin toplam nüfusu, 2000 yılı DİE genel sayımının kesin olmayan sonuçlarına göre 67.844.903 kişi. Türkiye’deki ortalama hane halkı büyüklüğü ise 4,64. Bu sonuçlardan yola çıkarak Türkiye’de toplam15.204.227 hane olduğunu söylemek mümkün. Türkiye’nin 15 yaş ve üstü nüfusu ise 47.799.287 kişi. Yapılan bir araştırma sonucunda, Türkiye’nin 100 hanesinin 5,4’ünde 1,23 engelli bir vatandaşa rastlamak mümkün. Bu da yaklaşık 821.028 hane etmekte. Türkiye hane halkı büyüklüğünü 4,64 kabul ettiğimizde, engelli vatandaşlardan ortalama 3,807,293 kişi etkilenmekte. Türkiye’de ailesi ve/veya yakınları tarafından engelli (Bedensel, Zihinsel, Görme ve İşitme) olarak tanımlanan yaklaşık 922.000 kişi olduğu saptandı.

Tespit edilen yaklaşık 922.000 engelli kişinin soru formunda belirtilen kriterlere göre dağılımı yaklaşık olarak aşağıdaki gibi:

. Zihinsel Engelli: 199.000 kişi

. Bedensel Engelli: 536.000 kişi

. İşitme Engelli: 109.000 kişi

. Görme Engelli: 77.000 kişi Türkiye’de hanelerin %5,4’ünde engelli bulunmak. Bu engellilerin %25’i zihinsel engellli, %65,7’si bedensel engelli, %12’si işitme engelli, %8,3’ü görme engellidir.

Ülkemizde %5,4 hanede engelli olmasına karşın, engelli vatandaşlarımız ile ilgili dernek ya da vakıflara üyelik oranı sadece %0,4. Bu oran ülkemizdeki duyarsızlığın en büyük göstergesi. İstatistikî rakamların da gösterdiği gibi Türkiye'de durum vahim… Tüm siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına ve duyarlı olan herkese, büyük görevler düşmektedir. Bu yüzden Hüseyin Mutlu Akpınar'ın öncülüğünde yapılan bu organizasyonu önemsiyorum. Yılbaşı programında defile, müzik grupları, zihinsel engelli koro, vals ve tango grubu, halk oyunları ekibi sahnede katılanların coşkusunu arttırdı.

Engelsiz Yılbaşı Balosuna Türkiye Sakatlar Federasyonu Genel Başkanı Şükrü Poyraz, görme Engelliler Genel Başkanı Turan İçli, CHP Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin, Yakup Akkaya, İl başkanı Ali Engin, İlçe Başkanları, İzmir milletvekilleri, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları da katıldı.

Engelliler bol bol dans edip 2013’ü erken karşıladı. Engelli grupların yaptığı dans gösterisi büyük beğeni toplarken CHP’li Keskin sahneye çıkan Buca engelli meclisi korosuyla birlikte İzmir Marşı’nı söyledi. Biran olsun sahneden inmeyen çocuklar “Önümüzdeki yıl da aynısını isteriz” temposunu tuttular. Gecenin sonunda Ay yıldızlı ve Altıok kıyafetli mankenlerin onuncu yıl marşıyla sahneye çıkması coşkuyu arttırdı. Projenin sorumlusu CHP İzmir İl Başkanı Yardımcısı Hüseyin Mutlu Akpınar “Bugün dünyanın en mutlu insanlarıyız. Sosyal projeleri hayata geçirdiğimiz ekip arkadaşlarımızla parti olarak farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Yaptığımız her çalışmada vatandaşımızla birlikteyiz. Engelsiz baloda bunlardan sadece bir tanesi… Bugün 4000 kişiyle birlikte yeni yıl coşkusunu engelsiz, adaletli, savaşsız bir yıl olması umuduyla yaşadık. Biz parti olarak engellerin kaldırılması için engelli yurttaşlarımızla omuz omuza mücadele veriyoruz” dedi. 2005 yılında çıkarılan ve 7 yıl süre içerisinde gerçekleştirilmesi ön görülen 5378 sayılı yasa ile engellilerin erişebilirlik düzenlemesi Temmuz ayında iktidar partisi milletvekillerinin el kaldırmasıyla 3 yıl daha ertelendi. Engelliye ev hapsi olarak görülen ertelemede engellilerin yanında olduk. Yine 4+4+4 eğitim sistemiyle zihinsel engelli çocukların iş eğitim merkezlerinde 23 yaşından sonra halk eğitim merkezlerine yönlendirmesiyle çıkan sorunda yine onlara destek olduk. CHP toplumsal olaylarda bugüne kadar eksik bıraktığı kesimlere dokunuyor. Özellikle 3 haziran kongresiyle iş başına gelen yönetimde yer alan, yıllardan bu yana hep örgütlerle ilişkide olan Hüseyin Mutlu Akpınar’ın STK’lardan sorumlu olmasıyla farkındalık yaratmaya başladı. Özellikle sivil toplum örgütleriyle, sendikalarla, meslek odalarıyla, işverenle kurulan ilişkiler CHP’nin önümüzde ki süreçte rahat edeceğini gösteriyor.

Bademler’de köy meydanında kutlanan kooperatifçilik yılı bir sosyal demokrat partinin yapması gereken bir çalışmadır. Bu yıl sadece İzmir CHP’de bu organizasyonun yapılması önemli bir ayrıntı. Bu tür çalışmalar CHP 'nin yapması gereken ancak geç kalınmış çalışmalar olarak görebiliriz. Bu işleri hayata geçiren ve başaran Hüseyin Mutlu Akpınar “Nisan’da 10 bin kişiyle yapacağımız çalışmaya hazır olun” diyerek iddialı çıkışını sürdürdü. Siyasetin becerikli, vizyon sahibi ve heyecanlı insanlara ihtiyacı varmış. Engelsiz baloyla Hüseyin Mutlu Akpınar bunu göstermiştir.

Hüseyin Mutlu Akpınar kimdir?

1969 yılında doğan Hüseyin Mutlu Akpınar, Anadolu Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi bölümü mezunu. Akpınar, 1992 yılında CHP yeniden açıldıktan sonra CHP üyesi olarak siyasete başladı. 1996 - 1999 yılları arasında İzmir İl Gençlik Kolu Başkanlığı yaptı. Daha sonra Konak İlçe Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 2005 yılında çekişmeli geçen il kongresinde il yönetimine seçildi. 2007 genel seçimlerinde İzmir 1. Bölge milletvekili adayı gösterildi. 2009 yerel seçimlerinde İl Sekreteri olarak seçimi koordine etti. 2010 ve 2012 il kongresinde yeniden il yönetimine seçildi. Eşi doktor olan, kendisi de eğitim ve sağlık sektöründeki aile şirketinde görev yapan Akpınar'ın iki çocuğu bulunuyor.