Yenigün ön seçime başladı

Ümit BORA

Ümit BORA

Urla Devlet Hastanesi Özbek'e taşınıyor

05 Ekim 2011 Çarşamba

Urla Devlet Hastanesi Çeşmealtı mıntıkasında karaya bir yol ile bağlı adada yıllar önce “Karantina Merkezi” olarak kullanılıyormuş.

Kısaca hastalıklardan ülkeyi korumak için yurt dışından gelen “şüpheli hasta insanlar” adada gözlem altına alınıyor ve içlerinden hasta olanlar bu hastanede tedavi ediliyormuş.

Yarımada'nın en önemli sağlık merkezi Urla Devlet Hastanesi, yıllarca bölge halkına hizmet verdi.

Sağlık Ocaklarının tüm ülkede kapatılması ile Yarımada'da ilk yardım merkezleri de bir bir kapanmakta ve hastalara hizmet gün geçtikçe iyiye gideceğine tam tersi olmaktadır.

Bu sıra bölgede sağlık hizmetlerinin aksamaya başlaması ve kan kaybı yaşayan insan kazalarının üst üste gelmesi neticesi sık sık arabamla ambulans olup Urla Devlet Hastanesi'ne acil insan taşıdım durdum.

Son 3 haftanın çoğunu 60 km öteden hasta taşıyarak geçirdim diyebilirim.

Sağ olsun İzmir Sağlık Müdürlüğü talebimiz üzerine Balıklıova Köyü'ne hemşire atadı ve yarı yolda ilkyardım için oraya uğrayıp insanların sargı v.s. yaptırıp Urla Hastanesi'ne gidiyoruz.

Ambulansı beklesek insanlar kesinlikle kan kaybından ölüp giderler diyorum.

Düşünün karnını motorlu testere kesmiş ve son olayda olduğu gibi traktörün demir eki insanın elini parçalamış.

Her 2 olayda da hastalara 15 dikiş atıldı.

Ya tansiyonu tavana vuranları da yetiştirmesek yolcu olacaklardı.

Sağlık hizmetleri tüm yurdumuzda genişleyip, yaygınlaşacağına insanlar iğne yaptıracak sağlık elemanı bulamayınca kilometrelerce yol gitmeye başladılar.

İşte sağlıktan yoksunlaşan İzmir Yarımada'nın tek ve en donanımlı Urla Devlet Hastanesi bu yüzden çok büyük önem kazanmaktadır.

İnanın, her hafta bir ayağımızın orada olduğundan, Urla Devlet Hastanesi personelinin gelen her talebe güler yüzle ve hizmet anlayışı ile koşuşturmaları, bizleri son derece memnun etmektedir.

Hele Hastanede "Hosteslerin" bulunmasına ve çaresiz hastalara anında müdahale ederek, işlerini kolaylaştırmalarına ilk defa rastladım.

Kısaca Hastane Hosteslerine gidiyorsunuz ve "Hastama tekerlekli araba istiyorum" diyorsunuz, çok geçmeden hemen talebiniz yerine getiriliyor.

Sadece bu mu?

Hostese "Hastam çok yaşlı ve sırada öncelik yapılabilir mi?" diyorsunuz, Hostes bayanlar elinizden evraklarınızı alıp hastanızın durumunu kontrol ediyorlar ve başlıyorlar işi hızlandırmaya ve öncelik tanımaya.

Sanmayın diğer hastalar bu durumdan rahatsız oluyorlar.

Onlar da yaşlı hastaya öncelik tanımak için inanın sıralarını vermek ve yardımcı olmak için yarışıyorlar (Kısaca hostesler her hasta ihtiyacı talebinizde yardımcı olmak için çırpınıyorlar)

Son aylarda yurdumun büyük şehirlerinde devlet hastanelerinde hasta kuyrukları ve kavgalar yaşadığını, hatta sağlık personellerine nasıl meydan dayağı attıklarını görmüş biri olarak, Urla Hastanesi'ndeki bu huzurlu ortamı sağlayan Başhekime uğrama kararı aldım.

Urla Devlet Hastanesi'nin inanın tüm doktorları ve diğer yardımcı personeli ile hostesleri gibi Başhekim Uzman Doktor Sayın Cengiz Sandıklı'da bizi makamında güler yüzü ile karşıladı.

Urla Devlet Hastanesi Başhekimi Cengiz Sandıklı bize "Hastanemiz hastamızın hizmete en kolay en hızlı şekilde ulaşmasını sağlamayı ve daima güler yüzlü, şefkatli hizmeti amaç edinmiştir. Hastanemizde hostes hizmetiyle hastamızın sorununu o bize iletmeden yerinde tespit etmekte ve çözüm üretmekteyiz. Hastanemiz kuyruksuz hastane olarak isim almış bir hastanedir. Hastanemizde kardiyoloji dâhil her branşta hizmet vermekteyiz. Ameliyathanemiz son sistem araçlarla donatılmış, modern bir ameliyathanedir. Doktorlarımız ve tüm personelimiz hem bilgili ve hem de çok ilgilidir" diye açıklamalarda bulundu.

Başhekim Sayın Cengiz Sandıklı'ya “Sayın Başhekimim Urla Hastanesi için yabancılara satıldı, 5 yıldızlı otel yapılacak diye haber yaptık, sizin bu konudaki görüşünüzü almak istiyorum?” diye sordum.

Başhekim “Hastanemiz sorun olmazsa, Özbek yolunda TOKİ tarafından yapılacak ve odaları 1-2 yataklı, banyolu, tuvaletli son derece modern olarak yeni inşa edilecek ve tahminen 2 yıl içinde hizmete açılacaktır. İçinde diyaliz ve yoğun bakım dâhil 200 yataklı olacak. Yeni hastanemizin ihalesinin yapıldığını duydum” dedi.

Urla Devlet Hastanesi Başhekimiz Sayın Cengiz Sandıklı'dan yeni Yarımada Hastanesinin müjdeli haberi bizleri son derece mutlu etti.

Bu haberi sağlık hizmetleri yüzünden büyük sıkıntı içinde yaşayan Yarımada halkı ile paylaşmak istedim.

Saygı ve sevgilerimle