Yenigün ön seçime başladı

Yeşim DİNÇER

yesimdincer@gazeteyenigun.com.tr

Yeşim DİNÇER

Ekranda Samyeli rüzgarı

07 Mayıs 2010 Cuma

Yıllarca ulusal kanallarda ana haber sunan Defne Samyeli bir süredir gündüz kuşağında program sunuculuğu yapıyor. Hem de kadın programında. Habercilikten programcılığa geçişin “öncülüğü” Saba Tümer yapmıştı, Defne Samyeli “peşi sıra”  takip etti. Ciddi, üzücü haberler sunarken soğukkanlılıklarını ve mimiklerini kontrol etmek zorunda kalan bayan habercilerin yeni formatları sayesinde yüzleri gülüyor, doğal halleri ekrana yansıyor. Defne Samyeli şimdilik “düşük” reytingleriyle idare edecek. Çünkü meslekte yaptığı “keskin geçişin” izleyici tarafından kabullenmesi zaman alacaktır. İşi “gırgıra” vurmaması, akılcı, tavırları sabah kuşağındaki rakipleri karşısında önceleri “ayrık” durabilir, garip karşılanabilir. Ama izleyici de bir kez kucakladı mı, kolay kolay vazgeçmez, ilgisini sınırsızca gösterir, reytinglere dönüştürür.

 

Stüdyoyu bastı!

Canım Ailem’de evlilik kararları beklenen Feride ve Halim, defalarca olduğu gibi bir kez daha “kaderin sürpriziyle” baş başa kaldı. Çünkü Cabbar Ağa, “yavuklusu” evlilik programına katılıp, nispet yapınca, dayanamadı stüdyoyu bastı, baktı İkbal hanım elden gidiyor, evlenme teklifinde bulundu. Halim’in “karar” yemeğinde kendi evliliğinin duyurusu yaptı. Dizi finale giderken “neşeli-hüzünlü” sahnelerle Canım Ailem zirveye tırmanıyor.

 

Ekranların yeni “dedesi”

Geçmişte sektörün dedesi, huysuz ama babacan haliyle onlarca filme adını yazdıran Hulusi Kentmen idi. Arif Erkin ekranların “yeni dedesi” oldu. Eskilerin yerini doldurmak, eskilerle yenileri kıyaslamak doğru olmasa da ve Arif Erkin daha sert durmasına karşın, her fırsatta Hulusi Kentmen’i hatırladığımızdan “dede rollerine” çok yakışıyor.¶