Nazım’dan Fazıl Say’a
Ali ÖZTUNÇ

Ali ÖZTUNÇ

Nazım’dan Fazıl Say’a

18 Nisan 2013 - 00:00

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı şairlerindendir Nazım Hikmet. Kimi zaman vatan hainliği ile suçlandı kimi zaman bölücülükle.¶ Ama o hep inandığı değerlerin şiirini kaleme aldı. Vatanı, kurtuluş savaşını, özgürlüğü ondan iyi yazan çıkmadı.

Yıllar önce Sosyalist Enternasyonal toplantısı için gittiğim Şili’de Neruda’nın okyanus kıyısındaki mezarını ziyaret etmiştik. Kabristanın hemen yanındaki Neruda müzesinde, ünlü şaire ait ne ararsanız vardı. Benim en fazla ilgimi ise Türk Şair Nazım Hikmet’in Neruda’ya hediye ettiği gömlek çekmişti.

Düşünsenize dünyanın bir ucunda bir Türk şairin gömleği dünyaca ünlü bir başka şairin müzesinde sergileniyordu. Bu bir gururdu hepimiz için.

İşte Nazım böylesine büyük bir isimdi.

Nazım’ı unutmak, unutturabilmek mümkün değildir. Dünya’daki pek çok insan Nazım Hikmet’i tanır. Peki o Nazım Hikmet’i yargılayan, O’na ceza veren, yurtdışında sürgünlere gitmesine neden olan hakim ve savcıyı kim tanır?

Yanıt tabi ki basit ve net: Hiç kimse

Bugün Fazıl Say’a verilen cezaya da böyle bakmak gerekir. Say’a 10 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti bırakın yıllar sonra hatırlanmayı, bugün bile tanınmayacak. Ama Say her zaman hatırlanacak ve saygıyla anılacak.

**

Bu bizim Türk Medyası cidden çok komik. İşleri güçleri CHP… Adeta CHP ile yatıp CHP ile kalkıyorlar. Hükümete ağızlarını açma cesaretinde bulunamayan sözde gazeteciler her fırsatta CHP ile uğraşıyorlar.

AKP’de il başkanları istifa eder, belediye başkanları yolsuzluktan hapse girer ama tek kelime haber yapamazlar. CHP’de bırakın bir yöneticiyi bir üye istifa etse manşetlerde boy boy haberler.

Oysa tıpkı Nazım gibi tıpkı Say gibi CHP her zaman hatırlanacak ve her zaman Türk siyasetindeki saygın konumunu koruyacak. Ama siz yandaşlar, siz sözde gazeteciler unutulacaksınız. Sizler sadece bir dönemin arzuhalcileri olarak kalacaksınız.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar