"Başka Bora'lar Ölmesin!.."
Aydan TUNCAYENGIN

Aydan TUNCAYENGIN

"Başka Bora'lar Ölmesin!.."

02 Nisan 2017 - 07:52

Trafik canavarları yüzünden kimse ölmesin…

Göztepe iskelesine yanaşan vapurdan inmek üzereydim. Ellerinde pankartlar ve afişler olan topluluktan sesler yükseliyordu. Çoğu gençti. Büyük afişte “Başka Bora’lar Ölmesin” yazıyordu. Bora’nın kaza haberini okuduğum anlara gittim. Çok üzgünüm…

Of of ki ne off!.. Hele ki o annenin, babanın evlatlarını kaybetme duygusunu düşündükçe, içim acıyor “Allah sabır versin” demekten öteye gitmiyor…

Bora trafik canavarı tarafından hayattan alındı! Ve daha nice trafik terörüne kurban verdiğimizi insanlarımız gibi…

16 yaşındaydı Bora!.. Daha çok gençti… Gitar kursuna gitmek için yolun karşısına geçmek istediği sırada, 44 yaşındaki Mehmet Emrah K. yönetimindeki otomobilin altında kaldı ve hayatını kaybetti. Kazadan sonra gözaltına alınan sürücü Mehmet Emrah K.'nın 1.03 promil alkollü olduğu saptandı.

Bilirkişi raporunda, Bora’nın yola fırladığını bu nedenle, Bora Aşçılar'ın “asli kusurlu”, alkollü sürücünün ise “tali kusurlu” olduğu belirtildi. Bu rapor üzerine sürücü, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Katil tutuklansın eylemi…

Sürücünün serbest bırakılması ve sonrasında Bora Aşçılar'ın arkadaşları ve yakınları yaşananlara eylem yaparak tepki gösterdiler. Ayrıca olayla ilgili sosyal medya üzerinden imza kampanyası başlattılar.

İşte tam o anda eylem anına denk gelmiştim. Bora’nın sevenleri “Başka Boralar Ölmesin” diye haykırıyordu! 

Bora’nın babası Osman Aşçılar, artık başka Boralar ölmesin. Alkollü sürücüler en ağır cezayı alsın. Bu nedenle 'Bora Yasası' çıkması için elimden geleni yapacağım. Alkollü kaza, alkollü yaralama, alkollü ölüme neden olmak bir cinayet. Burada, tramvay yapılacak diye insanları ölüme atmanın gereği yok. Seyyar otobüs durakları yapılıyor. Işık ve yaya geçitleri yok. Belediyenin de büyük kusuru var. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan 11 haneli vatandaşlık numarası sahibi Osman Aşçılar olarak her türlü girişime varım. Toplumun büyük kesimi destek vereceğini söylüyor. Ben bu yasa çıkana kadar elimden geleni yapacağım. Artık bu alkollü sürücüler, elini kolunu sallaya sallaya gezemeyecek" diye konuşurken evladı trafik canavarına kurban gitmiş bir babanın acısını yaşıyordu!

Trafik canavarlarıyla nasıl mücadele etmeliyiz?

Evlatlarımızı, sevdiklerimizi trafik canavarlarından nasıl koruyacağız?

Sürekli kurallara uyalım diyoruz!

Kuralları kim denetliyor?

Kurallar sadece sürücüler için değildir. Trafik kuralları yayalar için de geçerlidir.

Sürücüler ve yayalar trafik kurallarına uyma alışkanlığını kendi güvenliği için edinmelidir.

Hepimiz önce kendi güvenliğimizi sağlamak zorundayız!

Yaşadığımız kentte trafik emniyetinin sağlanmadığı, trafik sorunlarının yaşandığı, trafik canavarlarının yaya emniyetini umursamadığı, denetimlerin aksadığı bir toplumsal yaşamın güvenliği için yine söylüyorum bizler DENETÇİ VATANDAŞLAR olarak hayatımıza sahip çıkmak zorundayız.

Görülüyor ki, her canımız yandığında sokaklara düşüyor, acımızı feryat ediyor ancak sonuca bir türlü ulaşamıyoruz! 

Trafik canavarları her seferinde yeni canlar alıyor ve hep yanan bizim canımız oluyor!

Görevimiz; trafik emniyetimizle ilgili tedbirlerin alınması ve görevlileri sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda bilgilendirmek ve uyarmaktır.

Toplumsal duyarlılıklarımızı ve trafik bilincimizi arttıralım ki “başka Bora’lar ölmesin!” bu son olsun…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar