Bi Dünya Sevgi, Bi Dünya Barış dilediler…
Aydan TUNCAYENGIN

Aydan TUNCAYENGIN

Bi Dünya Sevgi, Bi Dünya Barış dilediler…

01 Ekim 2017 - 10:06

Şarkılar Barışı sevgiyle kucaklıyor…
Barışın dilinde yeniden buluştuk!
“Ah insan bir sevse” dedim. 
Sevmeyi öğrenebilse, değişir belki o zaman. 
İnsan severse güneş daha parlak olacak. 
Kuşlar daha yüksek uçacak.
Gök daha mavi olur kim bilir…
Ah insan bir sevse, 
Başka olur canım ya dünya,
Seninle, benimle…
Farklı olur sevinçlerimiz, güzelliklerimiz… a&a
Sevgi, barış, dostluk, sevinç kahkahalarının yükseldiği bir dünyanın dost sofrasında yaşamın güzelliklerini paylaşmak istiyorum.
Müzik en barışçı en sevgi dolu ortak dildir. Müzik savaşa karşı bir direniştir.  Müzik dil, din, ırk ayırt etmez. Müzik, Pir Sultan Abdal'ın deyimiyle “dünyanın cennet olmasını” sağlamaktır. 
Cennet bir dünya da zalimlikle, sömürüyle, düşmanlıkla yaşanır mı?
Haydi, gelin ışıklarımız daha parlak yansın. Savaş isteyenlere inat dilimizde, yüreğimizde barış şarkıları söyleyelim. Farklı dünyamızın, farklı insanları olarak, farklı güneşler gibi parlayalım, aydınlatalım dünyamızı.
İşte o gece yüreklerindeki sevginin şarkılarını İzmir’de yaşayan sanatçılar “Konak’ta Bi Dünya Ses” projesinde barış için söylediler.
Bu dünyada sevgi ve barışın hâkim olduğu, kardeşliğin ve dostluğun esas alındığı, farklılıkların zenginlik olarak algılanıp saygı duyulduğu hayal ettiğim zamanlara götürdüler beni…
“Konak’ta Bi Dünya Ses” konserinde farklı ülkelerin müzik sevdalıları ile yeniden buluştuk. Gözümü kapatarak dinledim. Seslerine, ritimlerine teslim oldum. Sudan’dan Tayvan’a, Filistin’den Hollanda’ya, Nijerya’ya uzandım. Afrika’dan gelen Afro-Türklerden Turgay Karasolak’ın Harmandalı türküsüne eşlik ettim.  Kübalı sanatçı Maria İbis’in coşkulu enerjisi herkesi yerinde-ayakta oynattı. Seslendirdiği şarkılarla Küba’ya dokunduk… İranlı gençlerin şarkı sözlerini anlamasam da solistin sesi ve enstrümanlarının ritmi zihnimde ve duygularımda uyandırdığı etki dış dünyayla bağlantımı kesti. Müziğin şifalı etkisini bir kez daha yaşamış oldum. Ben ve müzik eşittir relax…
Sanat yönetmenliğini Kamil Kaya’nın üstlendiği, Konak Belediyesi ile İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu’nun birlikte hazırladığı proje kapsamında 2. si düzenlenen‘Konak’ta Bi Dünya Ses’ konseri Konak Belediyesi Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürlüğü tarafından organize edildi. İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu, Afrikalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, İzmir Çerkez Kültür Derneği, İzmir Flemenko Dans ve Müzik Akademisinin de destek verdiği gecede sanatçılar şarkıları ve danslarıyla hepimizi coşturdu.
Bu kadar farklı coğrafyalardan ve kültürlerden insanlara kucak açan projenin emekçilerini kutluyorum. 
Yeryüzünde savaşlar, kötülükler, düşmanlıklar, yıkımlar, açlık, sefalet eksik olmasa da, sevgi, huzur, dostluk, kardeşlik atmosferindeki bir yaşam ertelense de umutlarımız bitmesin.
Dostluk, kardeşlik, sevgi, huzur ve barışı Yunus Emre'nin “cümle yaratılanı yaratandan dolayı sevmek” sözleri ile beraber dünyamıza sığdıralım!
Düşmanlık yapan, insanın mutluluğunu ve huzurunu esas almayan, insanlar arasındaki farklılıkları zenginlik ve değer olarak görmek yerine yok edenler elbet bir gün insanlığın vicdanına mahkûm olacaklardır.
İnsanı esas alan, insanın huzurunu ve mutluluğunu merkeze koyan, farklılıklara saygı gösteren, şiddeti ve savaşı reddeden inançlar, düşünceler, ideolojiler, barışçıl, insancıl, savaş karşıtı düşünceler, eylemler insanının geleceği için kendine vereceği en büyük ödül olacaktır.
“Konak’ta Bi Dünya Ses” konseri gecenin en anlamlı Ozan Nesimi Çimen'in insanlığı barışa ve kardeşliğe davet eden  “Barış Güvercini” şiirinin türküsü ile bitti.
Dünya cennet olsun yaşasın insan
Gelin barışalım dökülmesin kan
Son bulsun savaşlar kesilsin figan
Barış güvercini uçsun Dünya da
Dostluklar kurulsun insanlar gülsün
Son bulsun savaşlar kimse ölmesin
Farklı kültürlerin, etnik kimliklerin, inançların barış içinde yaşadığı, duygusal sınırların kalktığı, Kardeşlik, Barış ve Sevginin kesişme noktasında buluşmak dileğiyle…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar