Halka "çevreyi kirletmemeyi" öğretmek!..
Reklam
Aydan TUNCAYENGIN

Aydan TUNCAYENGIN

Halka "çevreyi kirletmemeyi" öğretmek!..

20 Ağustos 2017 - 10:15

Çevre kirliliği büyük kentlerin en önde gelen sorunudur.

İzmir’de de durum farklı değil...

Bir nefes temiz hava ve temiz ortamlar bile artık yavaş yavaş yok oluyor.

Her sokağa çıktığımda İzmir’in her geçen gün leş gibi olduğunu düşünüyorum!..

Yenmiş ve kenarlara sıkıştırılmış mısır koçanları, içilmiş kıyılara atılmış pet su şişeleri, izmaritler, çekirdek kabukları, poşetler, sürekli hizmet sağlamak için açılıp kapanmaktan, sökülmekten şekli, şemali bozulan kaldırımlar, asfalt yollar! …

Sokağa tükürenler, sümkürenler, balgam atanlar hiç öyle öğğleyip böğğlemeyin yalan mı? Yaa arkadaş neden bu kadar pisiz…

Turistlere bakıyorum yaşam alanlarına o kadar özenli davranırken, bize bakıyorum sorumsuz, duygusuz ve vurdumduymazız…

“Evimizin içi temiz olsun, yeter!” değil mi… Sokaklardan bana ne!

Kirlilik had safhadayken, havayı ve çevreyi en çok kirleten unsurlara karşı nedense şehrin tamamı için kurallara dayalı (!) önlemler alın(a)mıyor! Çevreyi kirleten insanlar olduğuna göre, bunun bir bedeli olmalı! İzmir bulunduğu topraklar ve coğrafyanın tüm fırsatlarını içinde barındırıyor. Çevre bilinci oluşturmak ve daha temiz bir İzmir yaratmak için daha ne bekliyoruz?

Sahil şeritlerimiz, caddelerimiz, sokaklarımızın tüm çevremizin temizliğe ihtiyacı var!

Ah bir de temiz tutmayı başarabilsek!

Avrupa’yı(!) veya başka medeniyetleri falan örnek göstermesek, ah/vahlamasak, kıskanmasak!..

Çevre temizliği konusunda farkındalık yaratmak ve toplumsal duyarlılığı geliştirmek için halkımızı çevre temizliği seferberliğine davet ediyorum.

İlçe belediyeleri çevre temizliği konusunda farklı projelere imza atıyorlar. Sahile bırakılan pet şişeleri, sigara izmaritleri, çiğdem kabukları ve diğer çöplerin toplanması gibi faaliyetleri proje kapsamında kurdukları ekiplerle yürütüyorlar.

Projeler belli bir süreci hedeflese de, kısa zamanlı olup,  halkın farkındalığını arttırmak ve dikkat çekmek açısından faydalı olabilir.

Belirli kişilerle, kısa süreli bu işleri yürütmek yerine, kentte yaşayan vatandaşların sorumluluğunu arttırmak, kentine sahip çıkmalarını istiyorsak,  her bireye balık tutmayı öğretmek gerekiyor.

Karşıyaka Belediyesi'nin, Foça Belediyesi'nin çevre temizliği amaçlı dikkat çektiği projelerin İzmir Büyükşehir ölçeğinde uygulanmasına İzmir’in acil ihtiyacı var.

Bu pislikten, bu derbederlikten kurtulmalıyız.

İzmir’ hiç yakışmıyor.

Temizlik sadece belediye faaliyetleriyle sağlanamaz. Vatandaşta mahalle bazında önce kendi kapısının önünden başlayacak temizlik bilincini ve farkındalığını sağlamak gerekiyor.

Temizliğe halkın katılımını sağlamalıyız. Aktif ve etkin kılmalıyız.

Başkasının çöpünü, atığını temizlemek yerine, herkesin çevreyi kirletmesine önlem alalım, yeter.

Herkes önce kendi kapısının önünü temizlemeye başlamalı.

“Temiz şehir İzmir” hedefli, kentte belediye/vatandaş işbirliği yapılmalı,  sistemin sürekliliği hedeflenmelidir.

Amaç “bir gün değil her gün temiz” bir şehir yaratmak olmalıdır.

Vatandaşa önce kendi çöpünü/atığını atmamayı, çevresini kirletmemeyi öğretirsek, işte o zaman sistemin düzenli ve sürdürülebilir olmasını sağlamış oluruz. Kentimizi temiz tutmanın formülü, halka çevresini kirletmemeyi öğretmektir.

Huzur ve mutluluğun kenti olan İzmir’in ömrünü uzatmalıyız! İzmir bir yandan modernleşmeye doğru adım atarken bir yandan da bozulan taraflarını görmezden geliyoruz… İzmir’in yaşanabilirlik endeksini yükseltmeliyiz… Popülerliğini arttırmalıyız…

Çözüm; Çöpünü, atığını bırakmayacak şekilde sistem ve kuralların oturtulması ve uyulması konusunda güçlü bir kontrol ve denetim sağlanması gerekiyor.

İnsanlar sistem ve kurallara uymaya çocuk yaştan itibaren alıştırılmalıdır. Otorite sistemi kurallara bağlamalıdır.

Kuralların içinde “ceza uygulamaları” para karşılığında olmalıdır. Vatandaşın cebinden parasını almazsanız, yaptığı yanlışı içine oturtmazsanız bir daha hatırlamaz! Çünkü bizim insanımız da karmaşık kafa yapısı, bilinçsizlik, iş, trafik ve toplumsal hayatta arzu edilmeyen ölçülerde keyfiyet, kayırma, disiplinsizlik ve ciddiyetsizlik gibi problemlere hele bir de kolay unutma hafızası eklenince kuralların sınırları sürekli ihlal edilecektir!

Vatandaş kuralların sınırları içerisinde özdenetim ve birbirlerini denetleme insiyatifini kullanma bilincine de sahip olursa misss gibi olur İZMİR misss….

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar