Eski Türkiye mi? Güçlü Türkiye mi?
Barış AYDIN

Barış AYDIN

Eski Türkiye mi? Güçlü Türkiye mi?

10 Nisan 2017 - 09:13

Türkiye yeni bir kurtuluş savaşı veriyor. İçeriden bürokratik vesayetin temsilcileri,kandan beslenenler,kendilerini bu ülkenin  sahibi sananlar 16 Nisan'daki referandumdan Hayır çıksın diye aynı safta birleşirlerken,dışarıda bu kitlenin temsilcilerine destek veren ülkeler her türlü çirkinliği yapmaktan imtina etmiyorlar.

16 Nisan  referandumunu adeta ölüm-kalım savaşına dönüştüren zihniyetten bu ülkeye hayır gelir mi ? Asla gelmez... Bu güne kadar da gelmemiştir.

Hastanelerde bırakın tedavi parasını ödeyemeyenlerin rehin alınmasını, cenazelerin rehin alındığı bir Türkiye vardı. Bozuk yollarında binlerce trafik kazası yaşanan, her sene binlerce insanını trafik kazasına kurban veren bir Türkiye vardı. Bırakın uçağı, şehirlerarası otobüslerde bile seyahat etmek istediğinde yer bulamayan bir Türkiye vardı. Okula başlayan çocuğuna ders kitaplarını, defterlerini  alacak para bulamadığı için elindeki alyansını satan bir Türkiye vardı. Yapılanları uzatmak mümkün; biz burada keselim.

2002 öncesine baktığımızda, yurtdışından bakıldığında hiçbir konuda fikri alınmayan, tükenmiş, bitkin düşmüş bir Türkiye  varken bugün kendi ayakları üzerinde duran oyuncu değil oyun kurucu bir Türkiye var. Yurtdışından sert bir tepki gördüğünde susan, sinen iktidarları gören bir Türkiye'den en ufak atarlanmaya anında misliyle cevap veren bir Türkiye'ye geldik. Bundan mı rahatsızlık duyuluyor? Terörle yaşamaya alıştırılan bir Türkiye'den terörle mücadele eden bir Türkiye'ye gelinmesinden mi huzursuzluk duyuluyor? Gazete manşetleriyle iktidar değiştiren bir Türkiye'den işini hakkıyla yapan gazetelere ve basın özgürlüğünün güvence altına alındığı bir Türkiye'ye kavuşmamızdan mı endişe ediliyor? Artık bu içimizdeki korkaklara, hainlere, özgüvensizlik içinde debelenen zavallılara dur deme zamanımız gelmiştir. Türkiye'nin büyük bir devlet olduğunu dünya alem gördü siz göremiyorsanız millet elbette gerekeni yapacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun söylediği şu söze bakar mısınız; 'Eğer evet çıkarsa dışarıdan ülkemize yatırımcı gelmez'  Allah aşkına böyle bir şey olabilir mi? Cehennemin dibine kadar gelmesin. Ancak asıl acı olan Kılıçdaroğlu'nun paranın küreselleştiğini görememesidir. Yatırımcı evete hayıra bakmaz sadece kazancına bakar. Kılıçdaroğlu'nun bu sözü sadece içeride bir ekonomik korku yaratabilirmiyim amacıyla söylediği açıktır. Üzücü olan böyle çocukça yöntemlerle tanklara kafa atmış bir milleti aldatacağını düşünen  bir muhalefet liderimizin olmasıdır.

Hele bakın şu utanmazlara tutturmuşlar 'yargı bağımsız değil' diye diye ortalığı inletiyorlar.

Elinizi vicdanınıza koyun... Velev ki bugün yargı bağımsız değil o zaman düne bakalım. Kurulduğu günden bu yana Türkiye'de şikayet edilen kurumların başında yargı gelir. 2002 yılına kadar yargıda yaşanılan sorunlar nelerdi ? En basit davanın 3 ayda bitmesi gerekirken 5 yıl sürüyorsa, 1 yıl sürecek olan 10 yıl  sürüyorsa, suçsuz hakkını arayamıyorsa, suçlu adaletin önünde masum bulunuyorsa, cezaevleri mağdurlarla doluysa, yüksek yargı siyaseti şekillendiriyorsa, yargı millete güven değil korku veriyorsa, herşeyi bir kenara bırakın bütün vatandaşlar 'Allah kimseyi mahkeme kapılarına düşürmesin' diyorsa .Bugün yargı bağımsız olsun diyenler neden 2002 öncesiyle alakalı tek kelime konuşmuyor.Gelişmiş hiçbir ülkede hiçbir vatandaş savcıdan hakimden korkmaz, çekinmez gider gönül rahatlığı ile kendisini ifade eder suçlu veya suçsuz bulunur. Ancak bizde bugüne kadar yargıya hiçbir siyasi iktidar dokunamamıştır korkmuştur, sinmiştir unutmayalım ki bu yargı bu ülkede seçilmiş bir başbakanın idam kararını verdi. Deniz Gezmiş'İn, Mustafa Pehlivanoğlu'nun idam kararını da veren aynı yargımız değil mi? Bugün nasıl oluyor da hem yapılan bu idamları lanetleyeceğiz, sebep olanlara bela okuyacağız hem de 'yok arkadaş yargıya dokunmayalım' diyeceğiz.

Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır? Sistemden en çok şikayet eden CHP; geçmişin bozuk düzenine en çok sahip çıkan yine CHP...Türkiye eski Türkiye'mi olacak yoksa Yeni Türkiye mi ? Bütün sorun burada. Hep birlikte CHP'yi bu sıkışıklıktan kurtarıp Türkiye partisi yapmanın yoludur evet kullanmak. Türkiye tam anlamıyla bir yol ayırımındadır. Mesele açık ve nettir. Türkiye'nin ayağına vurulmak istenen prangalarından kurtulması için tek çıkar yol, evet  oyu kullanmaktır. Güçlü Türkiye güçlü yarınlar için 'Evet' demeliyiz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar