Futbol sadece futbol değildi yine
Buğutay  Benli

Buğutay Benli

Futbol sadece futbol değildi yine

12 Ekim 2017 - 08:00 - Güncelleme: 12 Ekim 2017 - 11:39

Futbol sadece futbol değildi yine

 

Düz duran bir nesne, o'na ne olduğunu hissettirdiğinizde başka birşeye dönüşür. O hissettirdiğiniz şeyin ismi 'ruhtur'. İnsanlar nesne değildir. Bitkiler, hayvanlar ve insanlar duyguludur. Çiçeğe sevgi verirseniz mis kokar güller açar. Soğuk kış gecesinde kapının önünde yatan köpeklerin üzerine biraz sıcak tutacak birşeyler örterseniz, sabahında o köpekler size teşekkür etmeye gelirler. İnsanlara sevgi dolu ve samimi yaklaşırsanız mutlaka fark yaratırsınız. Hem o insanın hayatında hem de kendi yaşamınızda..

 

Futbolda da bu böyle işte. İnsanlar oynuyor, insanlar seyrediyor, insanlar yönetiyor ve eleştiriyorlar. Kendinizi birşeye adarsanız O'na ruhunuzu katarsanız ortaya başarıdan bağımsız olarak bir zafer çıkartabilirsiniz. Yani illa katıldığınız bir turnuvada en tepede olmak tek başarı kriteri olmaz. A Milli Futbol Takımı'na baktığımız zaman içerisinde barındırdığı topluluk ile birlikte başarıya bir türlü ulaşamıyor. Teknik heyet değişiyor, kaptanlar değişiyor, stoperler değişiyor ama sonuç değişmiyor. Aslında mesele, “tek başına” bu değişenlerin hiçbirinde değil. Mesele aynı anda hepsinde.

 

Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Milli Takımı'mıza bakıyorum ve ne görüyorum biliyor musunuz?  Her birinde kocaman yürek, büyük ruhlar, hayata ve vazgeçmemeye olan inanç bariz bir şekilde görünüyor... Ortaya çıkan ise inancın yaptığınız herşeyi nasıl etkilediği oluyor. Final maçına gelene dek harika bir oyun ortaya koyan milli oyuncularımız, ülkemizde her dakika soluksuz takip edilen bir branş olmamasına rağmen koca bir stadyumu doldurmayı başardı. Final maçında ise İngilizleri dize getirdi. Yarı final mücadelesinin ardından maç sonu röportajında oyuncularımıza uzatılan mikrofonda bir oyuncumuz şu ifadeyi kullandı. “Yarın akşam oynanacak olan finalde 20 bin civarında taraftar bekliyoruz. Biz bu desteği sizden istiyoruz” Tam bu cümleleri kurarken oyuncumuz, bir diğer oyuncumuz mikrofona yanaştı ve şunları söyledi, “Hayır biz finale 41.903 destekçi bekliyoruz”... İşte bu inancın ispatıdır. İşte bu “Biz kendimize güveniyoruz. Sizi de orada görürsek aşamayacağımız engel yok” demenin spora yansımasıdır. Sporseverler de zaten bu çağrıya karşılık verdiler ve tribünleri doldurdular. Zaten zafer de geldi..

 

Aynı akşam birkaç saat sonra yine Milli maç vardı.. Bu sefer Finlandiya'da başka bir diyarda, bize ait olan ama bizim hissettirmeyen bir Milli takım.. Dünya Kupası'na el sallamaya gittiler ve evden seyretmek için döndüler.. Sizi de bu kadar yorumlayabildim.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar