Senin tercihin senin geleceğin
Burak AKKOL

Burak AKKOL

Senin tercihin senin geleceğin

01 Temmuz 2016 - 00:00

Geçtiğimiz Pazar günü itibariyle yıllarca süren eğitim macerasını ülkemizin birbirinden değerli 12. sınıf öğrencileri birinci aşamasını noktaladı. İki haftalık zorlu sınav maratonunun ardından öğrencilerimiz bir nebze de olsa rahatladı. Artık hayatlarının dönüm noktası olarak kabul ettikleri, ettirildikleri bu muhteşem sistemin en önemli parçasını mağlup ettiler. Mağlup etmediğini düşünen adaylarımız varsa onlar yanılıyorlar. Böylesine zorlu bir sürecin ardından girdikleri bu sınavlarda elde ettikleri sonucun sonunda her ne olursa olsun yarınları adına önemli kararlar vermelidirler. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılıp bambaşka düşünceler içerisinde olmamalıdırlar. Gençlerimiz bizim olmazsa olmazlarımızdır.

LYS’nin ardından öğrencilerimiz sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemeye başladılar. Artık uzun yıllar gecelerini gündüzlerine katarak hazırlandılar. Girdikleri sınavlardan en iyi sonucu almak için büyük bir beklenti içine girmeye başladılar. LYS sonuçları 18 Temmuz 2016 Pazartesi günü açıklanacak. Gençlerimiz o güne kadar büyük bir heyecanla sonuçların açıklanmasını bekleyecek. Daha sonrasında ise 25 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında üniversite tercihlerini yapacaklar. Tabi onun öncesinde 18 Temmuz’a kadar öğrencilerimizin 19 günlük tatil dönemi olacak. Öğrencilerimiz bu 19 günlük tatil döneminde yıl boyunca yorgunluğunu bu tatil döneminde atmaları gerekir. Yoksa bu 19 gün, onlara 19 yıl olur. Onun için hiçbir şey düşünmeyelim ve sadece tatilimizi yapalım.

Gelelim tercih olayına. LYS’ye 1 milyon 600 bin 49 öğrencimiz girdi. Gerçekten müthiş bir rakam.1 milyon 600 bin 49 öğrencimizi 25 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında zorlu bir tercih süreci bekliyor. Tabi zorlu bir tercih süreci derken öğrencilerimize göre zorlu geçeğini düşünüyorum. Ancak bu zorlu süreci kolaylaştırmak da onların elinde. Bu dönemde, tercihlerimizi yaparken çok iyi düşünmek gerekir. Üniversitelerin başarı sırasına çok takılmamak gerekir. Çünkü üniversitelerin başarı sıralarının, üniversitelerin başarılı olma seviyeleri ile doğru orantılı olmadığını bilmeleri gerekir. Üniversite tercihlerini yaparken o üniversitenin fiziki koşullarına, öğrenciye sunduğu imkanlara, kampüs olanaklarına, yurtdışı imkanlarına, üniversitenin bağlantılı olduğu iş dünyasındaki firmaları iyice araştırıp ona göre tercih yapmaları gerekir. Her yıl yaptığımız o çok büyük hatalara bu yıl da düşmememiz kanaatindeyim. Sıralama üniversitenin başarısını ortaya koymaz. Üniversitenin başarısını sahip olduğu imkanlar ve öğrenciye sağladıkları ayrıcalıklar ortaya koyar. Senin tercihin seni gelecek anlamında sıradanlaştırabilir ya da senin tercihin senin geleceğini farklılaştırabilir.

 

Ödemiş 83. ilimiz olsun

13 Mart 2015 Cuma günü Fethiye 82. ilimiz olsun diye bir yazı yazmıştım. Eğitimin, turizmin öncü kenti olan Fethiye’de o günlerde il olma heyecanı vardı. Gerek ulusal, gerekse yerel basında büyük ses getirmişlerdi. Ancak daha sonrasında Fethiyelilerin istedikleri ve hedefledikleri il olma istekleri yerine getirilmedi. Geçtiğimiz günlerde Midyat ve Erciş’in il olacağı haberleri basında geniş yer buldu. Ardından Ödemiş ve Fethiye’nin birbirinden değerli ve başarılı belediye başkanları da il olmayı hak eden ilçeler olduklarını basın yoluyla açıkladılar.

Küçük Menderes’in başkenti olan Ödemiş il olmayı sonuna kadar hak eden ilçelerin başında geliyor. Ödemiş’e kazandırdığı müthiş çalışmaları ile Ödemiş’e adeta çağ atlatan kentin başarılı Belediye Başkanı Sayın Mahmut Badem de bu çalışmaları il olmanın sonucunda taçlandırmış olur. Umarım en kısa zamanda gerek Ödemiş’imiz, gerek Fethiye’miz 82 ve 83. ilimiz olur.

            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar