Ustaların ardından
Deniz ARYAL

Deniz ARYAL

Ustaların ardından

15 Mayıs 2015 - 00:00

Türkiye’nin değerli sanatçılarını yaprak dökümü misali birer birer kaybettik bu bahar. Değerli müzik çınarımız Müzeyyen Senar’ın ardından usta kalem Yaşar Kemal, bestelerin üstadı Kayahan ve son olarak da Zeki Alasya’nın aramızdan ayrılması, şarkıcı Nilüfer’in o doğru tabiri ile ‘Her evden bir cenaze çıkardı.’ Zeki Alasya-Metin Akpınar’ın 1980'li yıllarda kaset kabareleri vardı. İnternetin olmadığı, tek kanallı televizyon yıllarında Zeki-Metin kabarelerini teybe takıp dinlemek bir nesil için en büyük eğlence kaynağı idi. Geçtiğimiz günlerde ünlü video sitesinde bu kabarelere rastladım. Üzerinden çeyrek yüzyıl geçmiş olmasına rağmen bu kabarelerdeki espriler yine çok güldürdü, hem de çok keyifli bir nostalji yaşattı bana. Özellikle yeni nesil, boş bir vakitlerinde bu kayıtları dinlemeli, bir dönemin kültürünü ve espri anlayışını yakından tanımalılar diye düşünüyorum.

***

Kayahan’a fark etmeden bir kötülük yapıyoruz. Besteleri her yürekte yaşayacak olan usta sanatçımızı sonsuzluğa uğurlamadan birkaç ay önce, unutulmaz şarkılarını sevilen sanatçıların seslendirdiği bir albüm çıktı malumunuz. Eski bir Kayahan hayranı olarak bu albümü almaya elim hiç varmadı. Bunun için iki sebebim vardı. Birincisi radyoların sürekli bu albümün parçalarını çalmaları, ikincisi ise maalesef hiçbir sanatçının hiçbir şarkıyı Kayahan kadar güzel okuyamamış olması. Bu radyoların baş dinleyicileri genellikle gençlerden oluşuyor ve sanatçının birçok şarkısını diğer sanatçılardan dinliyorlar. Kayahan’ın en meşhur olduğu dönemin küçük çocukları onlar. Oysa ki bir ‘Odalarda ışıksızım’, ‘Emrin olur’, ‘Seni versinler ellere’ sahibinin sesinden çok daha anlamlı seslendirilmemiş mi? Kaybettiğimiz sanatçıları unutmamak adına radyolar onun şarkılarına daha sık vermeli ise, neden Kaybettiğimiz günden beri Kayahan’ı radyolarda duyamıyoruz?

***

Yaşar Kemal’in İnce Memed’ine yıllar sonra tekrar başladım. Aman yarabbi bu ne dokunaklı bir anlatım. Bana kendi dilimde dünya klasiği okutuyor resmen usta kalem. Bazı kitapları çok erken okumamalıymış. Edebiyata doymak için tekrar başlayın, pişman olmayacaksınız.

Sevdiğim sözler:

‘Arayışlara kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki, bulduklarımızın ne farkına varabiliyoruz, ne de değerini biliyoruz’

‘İnsanlar iyi olmana sevinirler ama onlardan iyi olmana değil’

‘Neden eski eşyalarını atıyorsun da eski düşüncelerinden vazgeçmiyorsun?’

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar