Okuduğumuzu anladık mı?
Deniz KEZER

Deniz KEZER

Okuduğumuzu anladık mı?

10 Nisan 2017 - 09:18

Tamam, 80'li yıllara oranla okuma yazma bilenlerin oranında ciddi bir yükseliş söz konusu. Belediye kursları ve devletin üzerinde yoğun çabası sonrası en azından alfabedeki tüm harfleri tanır ve yorumlar hale gelen vatandaşlarımızın 20 yıllık bir zamanda yakaladığı ivme alkışlanacak cinsten. Lakin hatırlar mısınız, ilkokulda Türkçe kitabından okuduğumuz her konunun sağlaması “Okuduğumuzu anladık mı?” bölümü ile yapılır, sadece okuyabilmenin değil, okuduğumuzu anlayabilmenin ve yorumlayabilmenin önemine de vurgu yapılırdı. Ah nerede o sorgulayıcı eğitim sistemi...

Nereye bağlayacağım...

16 Nisan'da önünüze koyulacak sandık için oyunuzu kimselere emanet etmeyin. Hiçbir siyasi lider, geçmişinden ders çıkarmasını iyi bilen ve 100 yıl önce yangınların en büyüğü ile kavrulan Türk insanından daha iyi yorumlayamaz anayasadaki 18 maddelik değişikliği. Ne “Evet” ne de “Hayır” oylarınız için yönlendirmelere izin vermeyin. Falanca partinin veya falanca liderinin ne istediğinin, ne arzuladığının veya ne dediğinin, bilinçli bir vatandaş nezdinde hiçbir önemi yok. Bu bir parti seçimi değil, yeni belediye başkanı veya hükümet aramıyoruz. Dolayısıyla fanatizmin partizanlığı karşısında boyun eğmeyin, sorgulayın.

Son bir hafta. Eminim ki 18 maddenin Türkiye'ye ne getireceği veya ne götüreceği ile ilgili pek çoğumuz bilgi sahibi değiliz. Ben derim ki, geleceğimiz adına çok önemli bir kararın arifesinde en az bir kere 18 yeni maddeyi okuyun. Ha 20 yıl önce bugün okuduğunuzu anlamadıysanız, fazlaca bir seçeneğinizin olduğu konusunda kuşkularım var. Çünkü okuduğunu anlayamayan her insan teslim olur... 100 yıl önceki dev savaşımızdaki inatçılığımız gösterdi ki bu teslimiyetçi duygular okumamaktan ileri gelir ve felakete götürür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar