Dalaras ve İzmir Büyükşehir...
Doğan KARABULUT

Doğan KARABULUT

Dalaras ve İzmir Büyükşehir...

06 Ekim 2017 - 12:42

Dalaras ve İzmir Büyükşehir...

 

(Dikkat; İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne not: Bu yazıya kızmak yok; o işin kolay tarafı. Makul ve mantıklı bir yanıt verin yeter.)

 

Sadece Yunanistan’ın değil; dünyanın en büyük seslerinden biri olarak kabul edilen Yorgos Dalaras, birkaç gün önce İzmir’deydi…

Ama bu “yüksek sima”yı sadece “Yunanistan’ın en sevilen sanatçılarından biri” zanneden İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilere bunu bile duyuramadı. Elbette, yıllardır “takımdaşlık ruhu” uyguladığını zannedip, ekip arkadaşlarını haklı-haksız “tekkeci gibi” koruyan Aziz Kocaoğlu’na (ve ona ayak uyduran Yunanistan İzmir Konsolosu Argyro Papoulia Hanımefendiye de) teessüf ediyorum!

Büyük bir “sanat kasırgası”, İzmirliler ufacık bir tıkırtı bile duymadan esti geçti…

Ben şahsen, Atina’da, Likavitos’ta, bu büyük adamın konserlerini defalarca izlemiş biri olarak, kendi vatanımda olmasından haberdar olmayı çok isterdim,  “Mirologi” diye Yiğidim Aslanım’ı , “San to metanasti” diye Kardeşin Duymaz’ı  söyleyişini İzmir’de de dinlemek isterdim... 

Ama olmadı.

Büyükşehir Belediyesi, hangi torpillilere, hangi partililere, hangi akrabalara davetiye verdiyse, biz orada yer alamadık.  Aynı gün haberdar olduğum etkinlik için, orada olabilmek adına, “can havliyle” çırpındım; İzmir dışındaydım, kente döndüm, bilet aradım; ama AASSM’nin internet sitesinde, “davetiyelidir; davetiye tükenmiştir” yazıyordu. Cehalet sisinde kimin kapısını çalayım! 

Büyükşehir, şimdiye kadar ne yapmış ki bunu becerebilsin! Geçtiğimiz günlerde Edebiyat Festivali düzenleyip, İzmir’in edebiyatçılarının çoğunu görmezden gelenler bunlar değil mi! (Onun ayrıntılarını da yazacağım!)

Büyükşehir, en başta, konuk ettiği adamın “tam olarak” kim olduğundan bile habersizdi zaten…

Mesleği habercilik olan ben bile, Dalaras’ın İzmir’de olduğunu, konserin yapıldığı gün, 3 Ekim günü, “İzmir’in küçük kardeşi geldi” diye basına servis edilen “herhangi bir haberden” tesadüfen öğrendim! Büyük yorumcu,  upuzun haberin son paragrafında küçücük bir detaydı!

Haberdeki “Yunanistan’ın en sevilen sanatçılarından biri” cümlesi bir dünya markası için ne kadar zavallı bir tarifti… Belli, “Dalaras’ın sınırları”nın sadece Yunanistan’daki Yunanlar kadar olduğunu  zannediyorlardı. Büyükşehir yetkilileri, ağırladıkları büyük sanatçının adını, sanki kendileri Türk değilmiş de Amerikalılarmış gibi, Fransızlarmış gibi George Dalaras yazmışlardı; bu topraklarda daha geçtiğimiz asra kadar köylerde yan yana yaşadığımız herhangi bir Egeli Rum ile adaş olduğunu, gerçekte adının Yorgos Dalaras olduğunu neeeeeerdeeeennn bilsinler ki!   

Tabii, Yorgo büyük bir insan; cahillere karşı çok merhametli…

İyi ki, “İ Zmirni mana kegete! (İzmir yanıyor anne!)”, “İ Kambanes tis Ayias Sofias” (Aya Sofya’nın Çanları) gibi şarkılarını söylemedi.

Bizim İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndekiler elbette yine anlamazdı ama hiçbir şey bilmemenin bedelini bu defa çok ağır öderlerdi!

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar