Referandum 2017 üzerine notlar
Reklam
Doğan KARABULUT

Doğan KARABULUT

Referandum 2017 üzerine notlar

18 Nisan 2017 - 08:55

Cumhuriyet Tarihimizin en kritik referandumu geride kaldı. Notlarımı arz ediyorum…

Tek bir Genel Seçimi, herhangi bir Yerel Seçimi ya da bu referandum dediğimiz halkoylamalarından birini şaibesiz yaptığımızı göremeden gidersem, gözüm açık kalacak.

Bu defa da milyonlarca “mühürsüz zarflar ve oy pusulaları” söz konusuydu ve YSK bunların geçerliliğini şak diye kabul etti! Kim ne derse desin; bu şüpheli durum da tarihe kazındı ve hiç kimse bunu silemeyecek.

Referandum’da hile var falan demiyorum; ama tuhaf bir durum vardı: Sky TV’deki Referandum 2017 canlı yayınını sunmaya başladığımda, evet-hayır durumu %56-%44’dü, ilerleyen dakikalarda “evet”ler sürekli düştü, “hayır”lar sürekli yükseldi, 20:00-21:00 arası sandıkların % 90’ı açıldığında  % 51,3 evet, 48,7 hayır idi. Gece rating açısından “zengin” TV’lerin gittikçe “laf salatası”na dönüşen yayınları sürdü, sandıkların % 99,9’u açılmış sonuç hala, % 51,3 - % 48,7 idi, aradaki fark hiç değişmedi, onu anlayamadım?

CHP “hayır kampanyası”nı hakkıyla, layıkıyla yürütemedi. Genellikle olduğu gibi yine pasif ve etkisiz kaldı. Bana son dönemde CHP’nin başardığı herhangi bir şeyin örneğini verebilir misiniz? (En başından bu yana, hakkında “iyi konuşamıyor” algısı yaratılmaya çalışılan Kemal Kılıçdaroğlu’nun aslında müthiş bir hatip ve çok etkileyici bir “argümancı” olduğuna inanan biriyim ben; ama Kemal Bey’in sürekli olarak “patlasalar da, çatlasalar da onlara cevap vermeyeceğim!” söylemi olacak şey miydi!)  

MHP’li kardeşlerim (artık hangi MHP’li ne taraftaysa!) bana kızmasınlar ama; Devlet Bahçeli yönetimindeki MHP’nin kimin değirmenine su taşıdığı ortada; çünkü, herhalde MHP, referandum sonuçlarına, en azından % 1 kadar etki yapmıştır; o da Recep Tayyip Erdoğan’ı “başkan” yaptı (bakın ben yine de “MHP, AK Parti lokomotifine takılmış bir vagondur” veya “MHP, AK Parti’nin yedek lastiğidir” falan dememeye özen gösterdim).

AK Partili kardeşlerim, Sky TV’deki Referandum 2017 canlı yayını boyunca sürekli “hayır” odaklı konuştuğumdan yakındılar… O arkadaşlara şunu söylüyorum; siz İzmir’de tek bir ilçede bile “evet” çıkartabilseydiniz, vallahi billahi ben onu da çok güzel anlatırdım. Ortadaki sonuçlar itibariyle o gece, sürekli “hayır” demekten başka çarem yoktu.

İlerleyen saatlerde fotoğraflar paylaşıldı; baktım Ak Parti İzmir İl Başkanı da Bülent Delican da “balkon”da… O da kendince bir “balkon”a, İzmir İl Başkanlığı’nın balkonuna çıkmış İzmirli partilileri selamlıyor. İzmir’de tek bir ilçede bile “evet” önde değil; neyi kutluyorlar anlayamadım!

Birinci Dünya Savaşı’nda başta İttifak Devletleri tarafında olan İtalya, bir anda taraf değiştirmiş ve İtilaf Devletleri’nin tarafına geçmişti. Benzer durumlar genel siyasette (makro planda) BBP Lideri Mustafa Destici’de, yerel siyasette (mikro planda) Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Bayram Sakartepe örneklerinde yaşandı. Bu arkadaşlar da son anda “evet” dediler ve kazanan tarafta yer aldılar.   

Son olarak söyleyeceğim şey de şu: Recep Tayyip Erdoğan “olağanüstü” güçlü bir kişilik… Hiçbir koşulda sırtı yere gelmiyor. 2+2=4 kadar açık bir durum bu. Allah nazardan korusun.

Artık bu cümledeki “hayır” sözcüğünden ve referandum öncesi bu sözcüğü lanetleyen cahil şekilcilerden korkmadan açık açık söyleyebilirim; “sonuç vatana millete hayırlı uğurlu olsun”.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar