FOMC ve PPK
Reklam
Emrah SERBEST

Emrah SERBEST

FOMC ve PPK

20 Mart 2017 - 10:05

Geçtiğimiz hafta merkez bankaları haftası oldu. Para politikası uygulayıcıları tarafından,Fed ile başlayan ve daha sonra diğer merkez bankaları ile devam bir dizi karar geldi. Bu haftaki yazımızda biz de ABD ve Türkiye merkez bankalarıkararlarını değerlendireceğiz.

Öncelikle tüm dünyanın odaklandığı Fed kararlarından başlayalım. Fed açık piyasa işlemleri komitesi (FOMC), bizdeki para politikası kurulu (PPK) benzeri yapıdır. Bu komite önceden duyurulan dönemlerde olağan şekilde toplanırve para politikası konusunda karar verir.

Geçtiğimiz hafta da bu olağan toplantılardan biri vardı ve FOMC kararını faiz arttırımı yönünde verdi. Bu, 2007 konut krizinden sonra dip seviyeye indirilen faizlerin tekrar yükseliş kararı ile sonuçlandığı 3. toplantıydı. Aralık 2015’te ilk faiz artışı yapılmıştı. 4 faiz arttırımı tahminleri ile başlanan 2016 yılında da yine Aralık ayında ikinci faiz arttırımı geldi. 3. faiz arttırımı da geçtiğimiz hafta gelmiş oldu.

Yapılan faiz arttırımları 25 baz puan seviyesinde.Böyle olunca da 3 faiz arttırımında toplam 75 baz puan faiz artışı gelmiş oldu. Bu da faizlerin yüzde 0,75 puan artışı anlamına geliyor. 2008 sonundan 2015 sonuna kadar yüzde 0 - 0,25 bandında bulunan faizler, şu anda yüzde 0,75 - 1,00 bandında.

Bu karar açıklandığında piyasaların tepkisi oldukça olumlu oldu. Normalde faiz arttırımları ekonomiyi yavaşlattığı, kamu maliyesine yük getirdiği için hisse senedi ve tahvil piyasalarının olumsuz etkilenmesi söz konusudur.  Ancak son 2 haftadır faiz arttırımı piyasalar tarafından öylesine bekleniyordu ve fiyatlara yansıtılmıştı ki bu arttırım ve sonraki toplantılar için kurulan ifadeler son derece olumlu karşılandı.

Hatta, son dönemde piyasalar 2017’de 4 faiz arttırımını bile konuşmaya  başlamıştı. Ancak yapılan Fed açıklamasında son yapılana 2 ilave arttırım, olursa beklenmeyen gelişmelere karşı 1 fazla ya da 1 eksik arttırım sinyali piyasaları rahatlatmaya yetti.

Fed toplantısının hemen ertesi gününde bizim PPK toplandı. Piyasaların beklediği sonuç oradan da gelince piyasalar iyice rahatlamış oldu. PPK, gecelik faizlere ya da politika faizine dokunmayarak geç likidite penceresi borç verme faizini yüzde 11’den yüzde 11,75’e yükseltti.

Bu kararlar döviz kuru üzerinde oldukça olumlu karşılandı. Dolar Lira kuru Fed öncesi 3,75 seviyelerinden Fed sonrası hızlıca 3,70’in altına kadar geldi. İçerideki PPK faiz arttırımından sonra ise hızlı bir şekilde 3,60’lara kadar gerilemiş oldu.

Sağlıcakla kalın. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar