İzmir statları acınacak halde
Evrim ATAMAN

Evrim ATAMAN

İzmir statları acınacak halde

03 Aralık 2016 - 00:00

İzmir’in stat eksiğini ülkenin en ücra köşesinde yaşayan insanlar bile biliyor. Mevcut olanların bakımsızlığını ise futbol oynayan her yaştan insan ve az sayıda futbol izleyicisi yakından görüyor. Az sayıda diyorum ama aslında İzmir'de iyi sayılabilecek futbol seyircisi var, ancak maçları takip etmek, izleyici olmak zor iş.

Stat ışıkları yetersizken, soyunma odalarının camlarından soğuk içeriye girerken, duşlar çalışmazken tribünlerin halini varın siz düşünün. Sonra diyoruz ki niye İzmir’in süper ligde takımı yok? Neden futbolcu çıkaramıyoruz?

Farklı ilçeler de sentetik sahalarda her hafta sonu yüzlerce futbol maçı oynanıyor. Bir ilçe sahası 14-15 kulübe ev sahipliği yapıyor. Seçim beyannamelerine her yaştan insana spor yaptıracağız yazan ve bunun sözünü veren Belediye Başkanları o statlara törenden törene gidiyor. Sporcuya ve izleyiciye hiç değer verilmediğini görmüyor, haberi yok veya görmek istemiyor. Şikayet olarak dile getirince de çok komik bir savunma ile karşılaşıyorsunuz. Diyorlar ki bütçe yetersiz. Herhangi bir festivale veya sanatçı organizasyonuna binlerce TL harcanırken var, konu spor tesisi olunca bütçe yok. Bir belediyenin hizmet araçları hariç gereksiz akaryakıt giderinin çok az kısmı ile yeni tesisler yapabilirler aslında. Yeter ki hizmet vermeye niyet olsun.

40 yaş üstü Masterler denilen organizasyon son yıllarda iyice popüler hale geldi. Her hafta sonu İzmir’in ilçe statlarında yaşlı delikanlıların maçlarını izlemeniz mümkün. Geçtiğimiz hafta sonu Karşıyaka'da Seferihisar Masterler, Alaybey Masterler maçı vardı. Maç 2-2 sonuçlandı. Mücadele, hırs, azim, istek, dostluk ne ararsanız vardı maçta. Aileleriyle gelen insanlar hem maçı izliyor hem de eski günleri anıyorlardı ki Hasan Türker sahasının saha aydınlatmaları teker teker sönmeye başladı. Maçın bitmesine daha 5-6 dakika olmasına rağmen hakem maçı mecburen bitirdi. Sorumluluğu Karşıyaka Belediyesi'nde olan bu statta hep olan sorunlar nedense hiç çözülmüyor. Sanki kimse spor yapsın istemiyor Belediye. Görevli arkadaşı ara ki bulasın. Bir rica da bulun bir dayak yemediğin kalıyor.

Diğer spor alanları da pek farklı değil aslında biz Hasan Türker sahasında bunları yaşadık kaleme aldık. Yeni stat İzmir’in ihtiyacı tamam kabul de elimizdekilerin de kıymetini bilmek lazım.

Bu arada yenilenen Urla sahasını da İzmir sporuna kazandıran Urla Belediyesi ve İl Spor Müdürlüğü'ne teşekkür etmek lazım. Umarım modern statların sayısı artar. Modern statlarda spor yapan gençler İzmir takımlarının altyapısı olur. İşte o zaman İzmir’in bir çok takımı Süper Lig'de mücadele eder ve kalıcı olur.

 

 

 

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar