AKŞENER'İN İZMİR RÜYA TAKIMI
Eyüphan GÜNDOĞDU

Eyüphan GÜNDOĞDU

AKŞENER'İN İZMİR RÜYA TAKIMI

21 Eylül 2017 - 09:56 - Güncelleme: 21 Eylül 2017 - 19:14

Geçen gün ulusal bir televizyonda merkez bir oluşum yapılanması için kolları sıvayan Meral Akşener'i bir sabah programında canlı seyrettim.

Türkiye genelinde yapılaşmayı ve ne kadar zorluklarla karşılaştığını anlattı FOX Tv'de İsmail Küçükkaya'ya.

Ben de 2 gün bu yapılaşma İzmir'de ne durumda diye kaynaklarımı aradım kulis konuşmalarını biraz araştırdım.

İnanılmaz isimlerle karşılaştım.

Şayet iddia edilen bu isimler bu oluşumda yer alıyorsa karşılarında bulunan partilerde bu isimlari markaj yapacak pek isim çıkmamayacaktır.

 

***

 

Yıldırım Ulupınar, İzmir siyasetinde adı temiz kalmış isimlerden biri.

Hatta yeni kurulacak partide İl Başkanlığı koltuğuna oturacak isim diye konuşuluyor kulislerde.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 21. Dönem Milletvekili
Yıldırım Ulupınar,
Afyon - 1953,- Kazakistan El Farabi Milli Devlet Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü mezunu olan Ulupınar, Serbest ticaret ile uğraşıyor.
Narlıbahçe Belediye Başkanlığı yapan Ulupınar evli, 1 çocuk babası.

 

***

 

Kuruculardan biri olacağı söylenen isimlerden biri Murat Taşer.

MHP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na da aday olan Taşer, yüksek bir oy almıştı.

Murat Taşer, İzmir'deki yapılanmanın mihenk taşlarından biri olarak konuşuluyor siyaset kulislerinde.

 

***

 

En önemli isimlerden biri Musavat Dervişoğlu.

Siyasi kültürü, Türkiye'deki birçok isimden daha üstün olan Dervişoğlu, 2009 yılındaki yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı'nda yüzde 8 oy olarak büyük bir başarı sağlamıştı. Yeni oluşumda kuruculardan biri olarak siyaset arenasına özellikle İzmir'e büyük renk getireceği görüşündeyim.

Meral Akşener'in yanında bütün ülkeyi gezerek göze çarpmıştı Dervişoğlu.

Musavat Dervişoğlu, 1960 yılında Ankara'da Fatsa'lı bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Annesinin adı Neşide Dervişoğlu, babasının adı Av. Nail Dervişoğlu’dur. Adalet ve Hürriyet adlarında kardeşleri vardır. İlkokul ve ortaokulu Fatsa’da okudu. Lise eğitimini ise Ankara, Fatsa ve Samsun‘da tamamladı.

1978 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi'ne kayıt yaptırdı. 12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri darbe ile zorunlu olarak öğrenimine ara verdi. Daha sonra öğrenci aflarından yararlanarak ön lisans eğitimini tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde okumaya devam etti.
Milliyetçi Hareket Partisi‘nin (MHP) çeşitli kademelerinde ve gençlik organizasyonlarında önemli görevler yüklendi. 1978 yılında Fatsa (ÜGD) Ülkücü Gençlik Derneği Başkanlığı ile başlayan siyasi yöneticilik hayatını, 1987–1989 yılları arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı ile devam ettirdi. 1989 yılında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı’ndan alınarak, Alparslan Türkeş tarafından MHP Genel Merkez’de görevlendirildi. Daha sonra Alparslan Türkeş tarafından MHP İzmir teşkilatı’nda görevyapmak için İzmir‘e gönderildi.
2000–2009 yılları arasında Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanı olarak görev yaptı. 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak için Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanı görevinden istifa etti. Olamayınca ilk Kongrede yeniden il başkanı seçildi.
12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel milletvekili seçimlerinde milletvekili olmak için tekrar istifa etti. 4 Kasım 2012’de Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanlığı'na Aday Oldu. Seçimi Kazanamadı Ancak parti içerisinde söz sahibi olduğunu ispatladı.
İzmir’de yaşayan Musavat Dervişoğlu, ticaretle uğraşmaktadır.
Musavat Dervişoğlu, Evli ve Zeynep adında bir kızı vardır.

 

***

 

 

Hüseyin Aslan, sürekli görüşmeye çağırılan tecrübeli bir siyasetçi.

Kentsel dönüşümde ve kent yapılaşmasında önemli bir isim yapan Aslan, Akşener'in İzmir grubunda sürekli fikir alınan görüşmelere çağırılan önemli isimlerden biri.

Uşak ve Denizli’de yerel gazeteler ile İzmir’de Demokrat İzmir, Yeni Asır ve Tercüman gazetelerinde 30 yıla yakın gazetecilik deneyimine sahip olan, Ege-Koop Genel Başkanlığı görevinin yanı sıra aralıksız olarak 23 yıl Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanlığı görevini de yürüten Hüseyin Aslan, 1951 Uşak doğumludur.
Türk Kooperatifçiliği'nde ve toplu konut sektöründe, EGE-KOOP gibi Türkiye’nin en büyük ve saygın sivil toplum örgütünün Genel Başkanlığı görevinde 40 bine yakın ailenin konut edinmesini sağlayan, özel anaokulunu hizmete açan ve tamamladığı projelerde anasınıfları dahil ilk, orta ve liselerin yapılmasına ve Türk Milli Eğitimi’ne katkıları nedeniyle 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ödüllendirilen; 113 ülkeden 15 bin üyesi bulunan Ticaret Liderleri Kulübü’nce “33. İş Liderliği ve Prestij Yeni Bin Yıl Ödülü”, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin “Yılın Atatürkçüsü”, 2004 TSE Basın Ödülü ve Türk Dil Kurumu’nun 44. Dil Bayramı “Türk Dili Ödülü”ne layık görülen Aslan'ın basın mesleğine 25 yıl hizmetinden dolayı İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden ve çeşitli kuruluşlar tarafından verilen çok sayıda ödülü de bulunuyor.
Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı TÜLOV’un da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Aslan; Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Mütevelli Heyeti Üyesi ve Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey Sivil Toplum Danışma Kurulu Üyesidir.
Ege-Koop Genel Başkanı Gazeteci-Yazar Hüseyin Aslan, Basın Şeref Kartı sahibidir.

 

***

Naşit Birgüvi sağ kanadın önemli isimlerinden biri.

Doğru Yol Partisi ve Demokrat Parti'nin İzmir mimarı Birgüvi.

1959 İzmir doğumlu. İzmir Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü´nde okudu. Gençlik yıllarından bu yana siyasetle uğraşan Naşit Birgüvi; 1987-1995 yılları arasında MHP İzmir İl Başkanlığı, 2001-2002 yılları arasında dönemin DYP Genel Başkanı Prof. Dr. Tansu Çiller´in danışmanlığı ve İl Seçim İşleri Başkanlığı, 2011-2012 yılları arasında Demokrat Parti İzmir İl Başkanlığı görevlerini yürüttü. Divan Başkanı olarak seçildiği ve yönettiği Demokrat Parti 8’inci Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Genel İdare Kurulu üyesi seçilen Birgüvi, Başkanlık Divanı’nda Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.
Çeşitli gazete ve dergilerde siyasi makale ve köşe yazıları yayımlandı. Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı kurucuları arasında yer aldı ve İzmir Şube Başkanlığı görevini yürüttü. 9 Eylül Platformu Kurucu Başkanlığı yanı sıra, birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik yaptı. Bir süre İZTO üyeliği, Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurul delegeliği, Altay Spor Kulübü kongre üyeliği ve Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu Genel Kurul delegeliği yaptı. Ticaretle uğraşan Birgüvi, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

***

 

 

Şimdi öyle bir isim daha duydum ki; sizler de şaşıracaksınız.

Burhan Özfatura..

Bu isim sağı bu bölgede toplayacak ve İzmir siyasi tarindeki eski günlerini aratmayacak bir siyasetçi.

Burhan Özfatura kimdir?

İki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı.
Ömer Burhan Özfatura, 1943 tarihinde Bursa Mustafakemalpaşa’da doğmuştur. Fakir bir ailede büyüdü. Babası Ahmed Zihni, annesi Vahide hanımdır. Mustafa Necati Özfatura, Abdullah Necati Özfatura, adlarında abisi vardır.
1937- 1940 arasında bir yaşlarında Burhan ve Mualla isimli kardeşleri vefat etti.
Devlet parasız yatılı okullarında okudu.
1964 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (Mekteb-i Mülkiye) bitirdi. 1973-1974 yıllarında Belçika‘da KDV konusunda yüksek lisans ihtisası yaptı.
Maliye Bakanlığı hesap uzmanlığı, İzmir Hesap Uzmanları Grup Başkanlığı, İzmir Defterdarlığı, öğretim görevliliği, Başbakanlık Müşavirliği, Yeminli Mali Müşavirlik yaptı. 1966 yılında İzmir Grubu’na tayin edildi.
1968-1970 yıllarında Mardin, Cizre, Nusaybin‘de Seyyar Jandarma olarak askerliğini yaptı. Askerlik dönüşü İzmir Hesap Uzmanları Grup Başkanlığı görevine getirildi. 1973-1974 yıllarında Belçika‘da KDV konusunda ihtisas yaptı ve İzmir Defterdarlığı’na tayin edildi. 2 yıl bu görevde kaldı.
Siyasi baskılar sebebiyle defterdarlıktan ayrıldı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Ücret Sistemleri konusunda master, İşgücü Planlaması konusunda doktora yaptı.
Dokuz Eylül Üniversitesi'nde 9 yıl öğretim görevlisi olarak da çalıştı.
Süleyman Demirel, 1979 yılında Başbakanlık Müsteşarlığı’na getirdiği Turgut Özal‘a, yeni bir ekonomik istikrar programı hazırlama görevi vermiş ve bu program kısa sürede hazırlanmıştı. Turgut Özal‘ın öncülüğünde uygulamaya başlanan 24 Ocak 1980 Kararları’nda Burhan Özfatura vergi uzmanı olarak görev aldı. 1989 yılından itibaren bir yıl süreyle Başbakanlık Müşaviri olarak görev yaptı ve emekli oldu. Yeminli Mali Müşavir olarak danışmanlık da yaptı.
ANAP‘ın kuruluşundan sonra 1984’te yapılan ilk yerel seçimde ANAP adayı olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 1989 yılında CHP‘li Yüksel Çakmur karşısında seçimleri kaybetti. 1994 yılında bu sefer DYP adayı olarak yeniden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.
15 Aralık 1986 tarihinde “Tansaş” İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. kurdu.
Sonra Ankara‘da iki, Bursa‘da da bir firmanın finans ve yönetim danışmanı olarak görev yapmaktadır.
Yenigün, Yeni Asır, Dünya, Ege Haber ve Türkiye gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.
Burhan Özfatura, Emine Birsen Özfatura ile evlidir. Fatih, Zeynep ve Esra adlarında üç çocuğu vardır.

Genç Parti'nin İzmir'de yüzde 17 rekor oy aldığı 2007'deki ekibi, Akşener grubu ile beraber olacağının sinyallerini verdiği de kulislerde dile getiriliyor.

Sonuç olarak İzmir MHP'nin büyük bir bölümünün Akşener ekibine geçeçeği kulaktan kulağa fısıldanıyor.

İzmir AK Parti ve CHP'nin İl bazında bu isimlerin karşısına kimleri çıkaracağını bir gazeteci olarak inanın çok merak ediyorum.

Kulislerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu hamlelere büyük bir hamle hazırladığında olduğu ve Ankara kulislerinde konuşuluyor olması İzmir Siyasetinin ne kadar renkli olacağının beklentisi beni heyecanlandırıyor.

İzmir her zamanki gibi siyasetin aydın şehri ve siyasetin en ateşli yapılacağı il olduğunu şimdiden bize sinyallerini veriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar