B2B üyelik desteği
Hakan Aşan

Hakan Aşan

B2B üyelik desteği

18 Mart 2017 - 10:28

Elektronik ticaret veya kısaca e-ticaret, ticaret işlemlerinin internet üzerinden yapılması kavramıdır. Aslında çoğumuzun aşina olduğu ve çeşitli ihtiyaçlarla kullandığımız alış-veriş sistemleridir. Öncelikle AVM tarzında her türlü ürün satma mantığıyla ortaya çıkan bu sistemler şimdilerde gittikçe ürün bazında satış yapmaya başladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, e-ticaret ile ilgili yaptığı basın toplantısında e-ticaretle ilgili bazı rakamları dile getirdi. Türkiye’de e-ticaret toplam ticaretin yüzde 2’ si oluşturuyor. Bu rakam gelişmekte olan diğer ülkelerde yüzde 5’ in üzerinde seyrediyor. Hatta gelişmiş ülkelerde yüzde 7 üzerine çıkıyor.

Türkiye gibi bilişim sektörünü seven bir kullanıcı profili için yüzde 2 çok düşük bir rakam. Bunun nedenleri olarak internete hala güvenin az olması, internetin sadece bir sosyal medya aracı olarak görülmesi gibi nedenler sayılabilir. E-ticaret normal ticarete göre personel, kira gibi giderlerin olmaması nedeniyle fiyatların daha düşük olmasını sağlıyor. Bu nedenden eğer e-ticaret kullanımı yaygınlaştığında aldığımızdan çok daha ucuzuna alabileceğiz.

E-ticaret’in bu kadar önemli katkıları olması nedeniyle hacminin Türkiye’ de artırılmasına yönelik Ekonomi Bakanlığı çok önemli bir adım attı. Yurtdışına yönelik satış yapan firmaların B2B sitelerine üyelik ücretlerine yüzde 80 hibe verilmesi kararlaştırıldı.

İngilizce “Business to Business” ifadesinden gelen B2B, şirketler arası ticaret anlamına geliyor. Yani kısaca bir firmanın son kullanıcıya değil de diğer bir firmaya satış yapması diyebiliriz. Dünyada çok büyük B2B firmaları bulunuyor. Ekonomi bakanlığı 3 tanesiyle ve çeşitli e-ticaret işbirliği sağlayan kuruluşla yaptığı protokolle artık üyelik ücretlerinin yüzde 80’ ni karşılayacak.  Ayrıca bu protokolle üyelikler sırasındaki prosedürlerin de ortadan kaldırılması sağlandı. Bu hibeden yararlanmak isteyen kuruluşlar bünyesindeki 250 e-ticaret şirketiyle toplu olarak kayıt olması gerekiyor.

Bu protokolün nasıl bir fayda sağlayacağını düşünürsek; Türkiye’ de üretilen her türlü ürünün sadece bilgisayarın başından tüm Dünyaya satılması sağlanacak. Özellikle Türkiye’ ye özgü ürünlerin Dünya ile tanışması ve bu ürünlere talebin artmasını sağlayacak. Rakamlara bakıldığında çok gerilerde olduğumuz söylenebilir ancak bu hamle ile çok önemli bir gelişmenin olacağını düşünüyorum. Genç girişimcilerin fikirlerini yurtdışına tanıtma ve satmaları mümkün olacak.

Bakanlığın bu çalışmasını yakından takip edeceğim. Ne kadar firmamızın üye olduğu ve ne kadar satış yaptıklarını sizlerle paylaşacağım. Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus sayesinde üretebilir, pazarlayabilir ve satabiliriz. Bu tür reformların sürmesi çok önemli, umarım başka konularda da bu tür destekler sağlanır.

İyi hafta sonları… 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar