Kısa ve öz
Hakan Aşan

Hakan Aşan

Kısa ve öz

30 Eylül 2017 - 11:05

Anton Pavloviç Çehov 1882 yılında şair bir arkadaşı vasıtasıyla tanıştığı Rusya’nın o dönemin en popüler dergisi Işıltılar’ın başyazarı Nikolai Leikin’e bir mektup yazar. Bu dergide yazmayı çok istiyordur. Ancak her seferinde geri dönen yazılarına isyan eder. Mektupta yazı yazmaya başlarken 100 satır kısıtının aklına geldiğini ve bu nedenden özgür şekilde cümle kuramadığından ve yalvararak bu sınırın 120 satıra çıkarılmasından bahseder. Ancak Leikin bunu hiçbir zaman kabul etmez ve bu ısrar Çehov’un kısa, öz hikayelerinin temelini oluşturur. Çehov’dan sonra gelen yazarlar da bu ilkeden oldukça etkilenirler.

Bir mikro blog sitesinin bu hikayeden etkilendiğini düşünürdüm. Çünkü bu sosyal medya aracında paylaşımlar sadece 140 karaktere yazılabiliyor. Bu sosyal medya aracı ilk çıktığında herkes bunun nedenlerini tartışmıştı. Kimine göre kısa ve özlüktü amaç, kimine göre SMS karakteriyle aynı sayıda olmasıydı. Kimine göre psikolojik bir araştırma ürünü, kimine göre de tamamen teknolojik altyapı ile ilgiliydi. Neden olduğu hala bilinmese de bunun tuttuğunu ve onu son derece popüler bir hale getirdiğini söyleyebiliriz.

Uzun zamandır 140 karakterin arttırılacağı hatta sınırsız hala getirileceği konuşuluyordu. Sonuç olarak yapılan araştırmalar, testler sonrasında bu sayı 280 olarak belirlendi. Tam iki katı olan bu sayı yeni bir tartışmayı başlattı. Olumlu etkileyeceğini düşünen de vardı. Olumsuz etkileyeceğini düşünende. Yapılan bir sosyal medya anketi dikkatimi çekti. Kullanıcıların bu durumla ilgili fikrini soran anket, yaklaşık yüzde elli tarafından gereksiz bulunmuştu. Bu sonuçla aslında kimsenin böyle bir isteğinin olmadığını söyleyebiliriz. Arka arkasına atılan paylaşımları takip etmek zor olsa da insanların düşüncelerini belli bir görüş alanında okuyabilmek büyük bir avantajdı.

Bu geliştirmenin nasıl bir fayda veya zarar yaratacağını bilmiyorum. Ancak insanların alışkanlıkları gereği hala 140 karakter seviyelerinde paylaşımları olacağını düşünüyorum. Belki de sırf bir yenilik ve gündem yaratma amacıyla yapılan bu değişimin çok büyük bir yansımasını görmeyeceğiz. Bunu tabi ki de bize zaman gösterecek.

İyi hafta sonları…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar