Su savaşları
Hakan Aşan

Hakan Aşan

Su savaşları

15 Nisan 2017 - 09:23

Sohbetlerin en derin bölümünde, yani gelecekten konuşulurken kesinlikle su savaşlarına değinilir. Kimi zaman ismine 3. Dünya Savaşı denilir kimi zaman Büyük Dünya Savaşı. Ancak temel mesele suyun bir zaman sonra biteceği ve ülkelerin bunun için savaşacağıdır. Akla hemen yüzde 70.8'i su olan dünyada neden su için savaşılır diye bir soru gelebilir. Ancak bu bahsedilen su deniz suyu değil içilebilir veya kullanılabilir sudur. Bu da toplam su miktarının yüzde 1’i kadardır. Birleşmiş Milletler ve UNESCO da su savaşlarıyla ilgili bir rapor hazırladı. Hazırlanan rapor dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin su kıtlığı çektiğini söylüyor. Ayrıca 2030 yılında temiz su ihtiyacının yüzde 50 civarında artacağını söylüyor. Hem temiz su kaynakları kirleniyor hem de temiz suya olan ihtiyaç artıyor. Raporda dikkat çeken başka detay da her yıl üç buçuk milyon insanın temiz suya bağlı nedenlerden öldüğünü söylüyor. Bu insanların da yaklaşık 800 bini temiz suyla elini temizleyemediği için hayatını kaybediyor.

Kirli suyu arıtma veya deniz suyundan faydalanma gibi konularda birçok çalışma yapılıyor. Ancak yapılan çalışmalar temiz suya bu şekilde ulaşmanın hem ekonomik hem iş gücü bakımından maliyetli olduğunu gösteriyor. Durum her geçen gün vahametini artırıyor.

Dünya temiz su kaynakları için savaş hazırlıklarındayken, temiz suyu korumak için her gün inovatif bir ürün daha ortaya çıkıyor. Örneğin İngiltere’nin Londra şehrinde üç tane öğrenci tarafından kurulan bir şirket yenilebilen su topları üretti. Bu projede, su deniz yosunu özü, kalsiyum klorid ve kahverengi alg kullanılarak geliştirilen bir balonla birlikte taşınabiliyor ve tüketiliyor. Hem plastik malzeme olan pet şişeden kurtuluyoruz. Hem de suyun gereksiz harcanması ve kirletilmesi engelleniyor. Top üretimi karışımına ayrıca buz koyularak kullanılmadan önce kabın soyularak iç kısmın temiz kalması hedeflenmiş. Ayrıca firma bu üretimin plastikten çok daha ucuz olduğunu belirtiyor. Ne kadar kullanılır veya talep edilir bilmiyorum ama çevreye yararı olacağı kesin.

Ülke olarak tatlı su kaynaklarımız olması nedeniyle şanslıyız. Ancak çevremizi kirletmeye devam edersek gelecekte çok büyük sorunlarla karşılaşacağız. Suyun değerini savaşmadan anlamalı bu konuya yatırım yapmalıyız. Umarım gelecekte temiz su elde etmenin farklı yöntemleri geliştirilir. Dünya kendine savaşmak için bir neden bulacaktır ancak en azından bu nedenlerden birini yok etmiş oluruz.

İyi hafta sonları…  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar