Trafikte ilk yardım
Hilmi GÜLTAY

Hilmi GÜLTAY

Trafikte ilk yardım

21 Nisan 2017 - 10:16

Yaz mevsiminin gelmesine az kalsa da seyahatlerini yaz-kış demeden, özel aracı ile yapanlarımız bir hayli fazladır. Üstelik kar ve kış ile yağmur altında seyahati sevenlerimiz dahi var.

Fakat, gideceğimiz yollarda bizleri bekleyen olumsuzlukları ise unutmayalım. Trafik Canavarı denilen sadece bizleriz. İçimizdeki canavar ise; yollara çıkmamızı, kurallara uymamamızı bekliyor. Oysa; onun için, yola çıkmadan önce, aracımızın teknik kontrollerini yaptırmalıyız.

Uzmanlarca uyarılan trafik içerikli konuşmaları ve söylenip veya yazılan basit ve uyulması gerekli kuralları ise kesinlikle unutmayalım.

“İlk Yardım nedir?” sorusuna verdiğimiz cevap ise unutulmamalı. Kaza geçiren, yaralanan ya da birdenbire hastalanan kişilere, yaşamsal tehlikeyi atlatıncaya kadar uygulanan her türlü ve tıbbi yardımdır.

Üç ana kural olarak oluşur:

** Birinci ilkesi hasta veya yaralının yaşamını kurtarmak,

** İkincisi ise daha kötüye gitmesini önlemek,

** Üçüncüsü de hasta veya yaralının iyileşmesini sağlamaktır.

Fakat hastayı hastaneye götürmek kadar geçen zaman önemli olup, araçta iyi bir ilk yardım çantası bu yüzden iyi bir ilk yardım el kitabı bulunmalıdır.

Trafik kazası sonrası kurtarma ve ilk yardım için uygulanacak kurallar ise değişmez olup şöyle sıralanmaktadır.

* Önce soğukkanlı olup ve yardım isteyin.

* Kaza geçiren kişiyi, kıpırdatmayın.

* Önemli olan, sırt ile bel omurları örselenmiş bir yaralının, uzman personel gelinceye kadar hareket ettirilmemesidir.

Trafik kazalarında ilk yardımı yapacak kişinin hiç paniğe kapılmadan hızlı davranması gerekir. Çünkü ilk yapılacak yardımda yaralının solunum ve kan dolaşımı kesintiye uğramamalıdır.

** Kaza geçiren kişinin solunum yolları (ağız, gırtlak ve soluk borusu) açık olmalıdır.

** Öncelikle boğazından soluk almasını engelleyecek yabancı bir cisim olmamalıdır.

** Dilinin arkaya doğru kayıp gırtlağını tıkamasını engellemek için, yaralının başını geriye yatırıp yana doğru çevirmek gerekir.

** Solunum yolları açık olduğu halde, beyindeki solunum merkezi, sinirler ya da solunum kasları zarar görebilir. Bu durumda, soluk alıp veremeyen kişiye yapay solunum uygulamak gerekir…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar