Enflasyondaki düşüş sürer mi?
Hüseyin ASLAN

Hüseyin ASLAN

Enflasyondaki düşüş sürer mi?

15 Ağustos 2017 - 13:35

TÜİK’in verilerine göre; Haziran’da %10.90 olan enflasyon, Temmuz ayında %9.79’a geriledi. Ancak; önümüzdeki aydan itibaren enflasyonun tekrar %10’un üzerine çıkacağı değerlendiriliyor.

Ev kadınlarının, emeklilerin, dar ve sabit gelirlilerin tüketim harcamalarında gıda harcamaları, konut harcamaları ve ulaşım harcamaları özel bir önem taşıyor. Bu üç kalemdeki enflasyon, toplumun ağırlıklı bölümünü oluşturan ev kadınlarını, emeklileri, dar ve sabit gelirlileri yakından ilgilendiriyor. Bu kesimler; bu kalemlerdeki enflasyon artışından olumsuz etkileniyorlar.

Temmuz ayında genel olarak enflasyon %10’un altına indi, ama; gıda enflasyonu %10.7, ulaştırma enflasyonu da %15.24 oranına yükseldi.

Tüketici fiyatlarındaki değişimi üretici fiyatlarındaki değişim etkiliyor. Üretici fiyatları artarsa, tüketici fiyatları da artıyor.

Bu arada; yurtiçi üretici fiyatları Temmuz ayı itibariyle %15.45 oranında arttı. Buna karşılık tüketici fiyatları artışı %9.79 oldu. Bunun anlamı; üretici fiyatları perakende fiyatlara hemen yansımıyor ya da, perakendeci artan maliyeti tüketici fiyatına yüklemiyor.

Gıdada üretici fiyatları artışı, toplam üretici fiyatlarındaki artışın gerisinde kaldı.

SIKI PARA, DÜŞÜK FAİZ

Öte yandan; bütçe açığının büyümesi, kredi hacminin genişlemesi, cari açığın büyümesi; enflasyonun artmasına yol açan politikalardır.

Bu nedenle; ekonomi uzmanları, enflasyonun %10’un altına inmesinin zor olduğunu, dolayısıyla önümüzdeki aylarda enflasyonun artış eğilimine gireceğini ve yeniden çift haneli olacağını söylüyorlar.

Öte yandan; hükümet kaynakları; enflasyonun yükselmemesi için Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını uygulamaya devam edeceğini belirtiyorlar.

Ayrıca; Hükümet kaynakları 2018’de Merkez Bankası’nın faiz indirimine gidebileceğini; bunun da enflasyondaki düşüşü sürdürülebilir kılacağını belirtiyorlar.

Ancak; genel değerlendirme yaptığımızda enflasyon, düşük gelirlilerin cebinden sessizce o düşük geliri alıyor.

Gıda fiyatlarında %17.4’e varan artış; en çok yoksullarda, dar ve sabit gelirlilerde hasara neden oluyor.

Tüketici fiyatları için ölçülen 414 mal ve hizmet kaleminin 272’sinde fiyatlar arttı. Yani; ölçülen kalemlerin %66’sında fiyatlar yükselmiş. Bu oran Haziranda %51 düzeyindeydi.

Çekirdek enflasyon ve üretici fiyatları Temmuzda arttı. Bu faktörler; enflasyonun yeniden çift haneye tırmanacağını, düşüşün sürdürülebilir olmayacağını gösteriyor.

Sonuç olarak: Enflasyon ve işsizlik, her türlü kötülüğün kaynağıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar