Terk edilmiş köylerimiz…
Hüseyin ASLAN

Hüseyin ASLAN

Terk edilmiş köylerimiz…

03 Ekim 2017 - 11:50

Ülkemiz; tarihi ve kültürel zenginliği, doğal güzelliği, cazibe merkezi olabilecek köyleri, termal olanağı, avuç içi gibi koyları, denizi, kumu ve güneşiyle bir turizm cenneti, uygarlıklara ev sahipliği yapan “açık hava müzesi”  niteliğinde “eşsiz” bir varlığa sahiptir.

 

Turizm alanında Yunanistan, İtalya ve İspanya’yla “rekabet” edebilecek bir performans sergileyemiyoruz.

 

Komşumuz Samos ve Sakız adalarının köyleri alt ve üst yapısıyla dönüştürülerek birer turizm merkezi haline getirilmişlerdir.

 

Oysa; İzmir’in ve Ege’nin köyleri “köysel dönüşüm”le Yunan adalarına kıyasla çok daha fazla turiste ev sahipliği yapabilecek bir ilgi odağı, cazibe merkezi olabilirler. Öncelikle; bunun için geniş bir “turizm ufku”na ve değerlerimizi yeniden keşfetmeye ihtiyacımız var.

 

Örnek vermek gerekirse; tabiat zenginliği, kültürel alt yapısı, köy halkının kooperatifleşme yoluyla ortaya koyduğu örgütlenme özgürlüğü ve demokrasi bilinci, antik tiyatrodan köy pazarına kadar ticari ve kültürel aktivite içinde olan BADEMLER Köyü, Yörük kültürüyle tanınan GERMEYAN, Foça’nın taş mimarisiyle dikkat çeken KOZBEYLİ, Bozdağ yamaçlarında kurulu BİRGİ, Kuşadası’nın KİRAZLI, Milas’ın KAPIKIRI, KIYIKIŞLACIK Köyleri “dönüşümle” her biri farklı özellikleriyle “turizm cenneti” olabilirler.

 

EN BÜYÜK HAYALİM

 

Ege’de, “turizm merkezi” olabilecek köylerimiz ilgisizlikten göç vererek terk edilmektedir.

 

Geçtiğimiz günlerde, Almanlar’ın da içinde bulunduğu bir gurup, Karaburun-Mordoğan bölgesinde, “KÖY PROJESİ”nde yer almak istediklerini, nedenini sorduğumda ise; “gerek sağlık bakımından uygun olduğunu, gerekse de tertemiz doğası ve denizinden dolayı öncelikli tercihlerinin bu bölge olduğunu belirttiler.”

 

Sadece bu bölge incelendiğinde görülecektir ki; Avrupa Birliği kaynaklarından ve diğer fonlardan hibe kredilerle, terk edilmiş sayısız birçok köy yeni bir proje ile “SAĞLIK DEPOSU” olarak turizme açılabilecek durumda.

 

En büyük hayallerimden biri; bugüne kadar edindiğim çevre ve dönüşüm tecrübemi, bilgi birikimimi kullanarak terk edilmiş o köyleri meydanlarıyla, ibadethaneleriyle, kahvehaneleriyle, köy evleriyle, yöresel yemekler sunan mekanlarıyla yeniden projelendirerek doğal yaşam alanı ve turistler içinde “çekim merkezi” haline getirmektir.

 

Böylece; Ege’de “göç veren” köyleri “köysel dönüşüm”le doğal, renkli ve davetkar birer yaşam alanına dönüştürmeyi hayal ediyorum.

 

Bu hayalim gerçekleşirse; köyler, kentlerin tüm dinamikleriyle değişim ve dönüşümlerini de etkileyecek, köyden kente göçü tersine çevirecek, yeni iş alanları açılacak, organik ürünlerin üretimi ve kültür-sanat faaliyetleriyle hem ekonomi canlanacak, hem de yaşam renklenecektir. Böylece köylerde tarım ve hayvancılık gelişecek, doğayı koruma bilinci artacaktır.

 

Sonuç olarak: “Köysel dönüşüm” Türk turizmini soluklandıracak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar