"Çivi" (3)
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

"Çivi" (3)

19 Ağustos 2017 - 10:52

‘Çivi’ başlıklı yazılarım son iki haftadır Cumartesi günlerinde yayınlandı. Bugün sırada son bölüm var. Hatırlamak açısından özetleyecek olursak; Dünyada traktör alanında fabrika yöneticiliği yapan tek kadın Zeynep Erkunt Armağan’ı çocukluğundan itibaren günümüze dek pek çok yönüyle tanıtmaya çalıştım.

Babasının ‘Çivi lakaplı’ küçük kızı Zeynep Armağanın sektördeki çalışmaları ile diğer sosyal faaliyetleri gerçekten de herkese örnek olacak nitelikte. Traktör aşkı ve bu yoldaki sabırlı mücadelesi önemli sorunların aşılmasının en önemli nedenlerini oluşturdu. Peki bu sorunlar nelerdi ve çözüme ulaşanlar var mıydı?

Zeynep Armağan bu soruların tamamını şöyle yorumluyor: “Birinci sorunumuz KDV idi. Bu sorun maalesef bazı büyük firmaların kapanmasına sebep oldu. Biz malzemelerimizi %18 KDV ile alıyor, traktörlerimizi %8 KDV ile satıyoruz. Aradaki %10 bizim üstümüzde bir yüktü. 1 sene boyunca bu yükü taşıyor, 1 sene sonunda Ocak ayında neyi taşıdığımızı devlete ibraz ve ispat ediyoruz. Onların incelemeleri ve onaylamaları sonucunda da biz bu parayı iade olarak alıyorduk. Yani, 2008 yılından bu yana tarım makineleri sektörünü mağdur eden indirilmiş KDV uygulaması sektörde büyük sorunlara neden oluyordu.

Ancak şimdi durum değişti. KDV alacakları her ay ödenmeye başlandı. Bu çok önemli bir gelişme. KDV reformuyla birlikte üreticilerin sırtındaki finansman yükü azalacak ve fiyat artışının da önüne geçilecek. KDV yükünün azalmasıyla birlikte üreticiler olarak büyük sıkıntıdan kurtulduk ve yatırımların da önü açılmış oldu. Bu durum çiftçilere de olumlu yansıyacak. Üzerimizdeki faiz yükü kalkınca maliyetlerimiz düşecek, bu da çiftçilerimizin alım fiyatlarının düşmesine neden olacak. En önemlisi traktör üreticileri yeni yatırımlara hız verebilecekler. Maliye bakanımızın attığı adımla, sektör büyük bir nefes aldı. Sektörün her ay aldığı KDV iadesi, ülke ekonomisine yatırım olarak dönecek, bu da sektördeki istihdamın artmasını sağlayacaktır. Maliye Bakanımız Ağbal’a bu konuda sektör olarak şükran borçluyuz. Sektörü samimiyetle dinleyen ve anlayan bir maliye bakanımız olduğu için çok şanslıyız. Yine de aylık ödeme sistemi birçok evrak yükü ve eleman ihtiyacını gerektiren sıkıntılı bir uygulamadır. Sayın bakanımızdan, traktör üreticilerinin büyük sıkıntısı olan indirilmiş KDV uygulamasının bir an evvel sonlandırmasını ve aradaki yüzde 10 farkın doğrudan alımı yapan çiftçiye ödenmesini rica ettik, kendisi de bu konunun üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu uygulamanın düzelmesi aynı zamanda imalatçı ve ithalatçı firmalar arasındaki haksız rekabeti de engelleyeceği için, sektörü çok rahatlatacak bir çalışma olacaktır. Ayrıca yerli üretimi de teşvik edecektir” Yurt dışındaki firmaların Türkiye’yi önemli bir pazar ve coğrafi konumu nedeniyle de ihracat kapısı olarak gördüğünü dile getiren Erkunt Armağan, yakın gelecekte Türkiye’nin yeni traktör üreticileri kazanacağına inandığını dile getirdi. Armağan şunları söyledi: “Bu gelişmeyle yurt dışındaki firmalar Türkiye’de er yada geç üretici olacak. Ya yeni yatırım yaparak ya da mevcut yatırımlara ortak olarak ama illa ki üretici olacak. Bu durum sektörü modernleştirecek, dünyaya açacak, ihracat artacak, tedarik zincirini geliştirecek, yeni istihdam oluşturacak ve ekonomiyi de son derece olumlu etkileyecektir.”

Armağan, firmalarındaki kadın istihdamına ilişkin de "Sektörde ilk mavi yakalı kadın personel çalıştıran firmayız. Biz çalıştırmaya başlayana kadar hiçbir otomotiv firmasında montajda mavi yakalı kadın çalışmıyordu. Ben kadınlara, onların el yetilerinden tutun da ısrarcılıklarına, titizliklerine, işi öğrenmek için gösterdikleri çabaya çok güveniyorum." değerlendirmesinde bulundu. Kadınların, yaptıkları işi baştan savma yapmadıklarına işaret eden Armağan, onların iş hayatında da günlük hayatta olduğu gibi birden fazla işi aynı anda ve en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını söyledi. Firmada 360 kişinin çalıştığını ve bunun yüzde 34'ünün kadınlardan oluştuğunu kaydeden Armağan, "Bu sayı daha da artsın istiyorum. Bununla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından destek istiyoruz." dedi.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar