İzole politikasında skandal uygulama
İbrahim PAKER

İbrahim PAKER

İzole politikasında skandal uygulama

21 Nisan 2017 - 10:15

İkili görüşmeler diyoruz, anlaşıyoruz az kaldı diyoruz, 2015’te tamam, 2016’da tamam, 2017’de tamam diyoruz ancak olmuyor, olmuyor. Topu çeviriyor, çeviriyorlar son anda taca atıyorlar. Kasıtlı olarak mızıkçılık yapanların son iki aydır yeniden masaya dönmelerini bekledik. Tam geçen hafta haydi hayırlısı dedik bu kez de daha farklı bir krize imza attılar. Yaptıkları insanlık dışı davranışı kelimelerle anlatmanın imkanı yok. Detaylar şöyle:

Rumlar Sırp çocukları Kuzeye geçirmedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Haftası” çerçevesinde gerçekleştirilecek “19. Uluslararası Çocuk Festivali” dolayısıyla ülkemize Larnaka’dan giriş yaparak gelmek isteyen Sırp çocuklar Rum Yönetimi tarafından sınır dışı edildiler. Dışişleri Bakan Vekili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, Sırp çocukların Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından dün gece sınır dışı edildiklerini açıkladı. Bakan Saner, yaptığı açıklamada “Olayı şiddetle kınıyoruz, toplumlararası görüşmeler bu kadar kritik bir dönemde iken yapılan bu davranışı anlamak mümkün değil” dedi. Bakan Saner, Sırp çocukların önce Güney’de alıkonduğunu ve daha sonra da kiralanan özel bir uçakla Sırbistan’a geri gönderildiklerini açıkladı. “Yaşları 10 ile 13 arasında değişen 12 çocuk ile 4 eğitmenin, karşılaşmış oldukları bu davranışı kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuşan Ersan Saner, “Toplumlararası görüşmelerin bu kadar kritik olduğu bir dönemde yapılan bu davranışı anlamak mümkün değildir” dedi. Saner, “Gerek toplumlararası görüşmelerde, gerekse güven artırıcı önlemler üzerinde Kıbrıs Türk tarafının hassasiyeti ortada iken, bunlara Kıbrıs Rum Yönetimi’nin her şekilde duyarsız kalması, bizleri toplumlararası görüşmeler adına umutlandırmak yerine farklı duygulara yönlendirmektedir, Rum Yönetimi’nin bu tutumunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak şiddetle kınarız” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, etkinliklere katılmak için dün Güney Kıbrıs’taki Larnaka Havalimanı’na Sırbistan'dan gelen öğrenci grubunun, Rum polisi tarafından havaalanında saatlerce bekletildiği, KKTC’ne girişlerinin de engellendiği kaydedildi.

Bakanlık, KKTC’deki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılmak için Larnaka Havalimanı’na gelen Sırbistan çocuk gösteri grubunun, KKTC’ye geçmesine izin verilmemesi ve özel uçakla geri gönderilmesinin, “Kıbrıslı Türk çocukların yabancı ülkelerden çocuklarla temasına bile tahammül edemeyen bir anlayışın sonucu” olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklama şöyle: Birleşmiş Milletler Barış Gücü nezdinde gün boyu yapılan diplomatik girişimlere olumlu bir karşılık verilmediği ve yaşları 10-11 olan Sırp çocuklar Rum yetkililer tarafından “insanlık dışı ve acımasız bir şekilde” özel bir uçakla geldikleri ülkeye geri gönderilmiştir. Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Kıbrıslı Türkler üzerinde uygulamakta olduğu dünyadan izole etme politikasının yeni ve bilinen bir örneği oluşturulmuştur.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Uluslararası Çocuk Festivali’ne katılacak çocukların Rum Yönetimi’nce engellenmesini kınayarak, “Dil, din, renk ve ırk ayrımı olmaksızın tüm dünya çocuklarına armağan edilen böylesi anlamlı ve önemli bir günün, bağnaz düşüncelerle sabote edilmesi anlaşılır gibi değildir” açıklamasında bulundu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” çerçevesinde bu yıl 19’cusu organize edilen Uluslararası Çocuk Festivali’ne 6 ülkeden 7 ekibin katılacağına işaret edilen bakanlık açıklamasında, “Kıymetli çocuklarımızla birlikte bu önemli günün anlamını paylaşarak coşkuyla kutlayacaklardı. Ancak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, bir kez daha zihniyetini orta koydu ve bağnaz düşüncelerini fiilen de hayata geçirdi” denildi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, her ne mazeret olursa olsun, her ortamda ya da organizasyonda, hazımsızlığını, hırsını ve önyargısını sürekli olarak ortaya koyduğu kaydedilen açıklamada, bu durumun artık dünya tarafından da görülmesi ve gereken cevabın erken zamanda verilmesi gerektiği belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar