Tarih tekerrür mü ediyor?
Mehmet Ali ÇAVUŞ

Mehmet Ali ÇAVUŞ

Tarih tekerrür mü ediyor?

23 Eylül 2017 - 10:58

Kürtler, tarih boyunca, ilişki içerisinde oldukları hemen her ülkeden ancak ‘ihanet’ kavramı ile anlamlandırılabilecek davranışlar gördüler. Türkiye hariç. Türkiye, bu güne kadar inişli-çıkışlı da olsa sınırları ötesindeki Kürtler konusunda, onların Türkiye’de yakın akrabaları bulunduğunu hiç göz ardı etmeyen bir politika izledi. Onlar da Türkiye’nin bu ilkeli tavrını her zaman şükranla karşıladılar.

Kürtler sürekli ihanete uğradı, önce Moskova’dan geldi ihanet…

Kürtlerin bu bölgede yaşadıklarını anlatan herhangi bir kaynağa şöylesine bir göz gezdiren herkes, ister istemez benimle aynı kanaate varacaktır: Sürekli ‘ihanet’ görmüş bir millettir Kürtler; bu ihanetlerin çoğu da Mesut Barzani’nin babasının Kürtlerin kaderinde rol oynadığı 1940’lı yıllardan, öldüğü 1979 yılına kadar olan sürede yaşanmıştır.

Önce Moskova’yla işbirliği yaparak Peşmergelerini İran ve Irak’a karşı savaştırdı Baba Barzani; İkinci Dünya Savaşı sonrasında, muzaffer liderlerin Yalta’da yaptıkları ‘paylaşım’ görüşmeleri sırasında, Stalin, Baba Barzani’ye verdiği sözleri unuttu ve Kürtleri kendi başlarına bırakıverdi.

İran’ın kuzeybatısındaki Mahabad kenti merkezli olarak kurulmuş Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin ömrü ancak birkaç ay sürebildi (Faal olarak 1945 Aralık ayından 1946 Mayıs ayına kadar.)

1946 yılı sonunda İran ordusu Mahabad’ı ele geçirdi ve KDP-İran’ın lideri Kadı Muhammed’i ve aile fertlerini idam etti İran…

Peşmerge komutanı Mustafa Barzani ve aile fertleri hayatlarının sonraki 12 yılını Sovyet Cumhuriyetlerinde oradan oraya sürgün edilerek geçirdi.

Sonra yeniden Irak…

Sonra İran, İsrail ve ABD ihanet etti Kürtlere.

Kürdistan bölgesinin ‘otonom’ statüsü kazanması Mustafa Barzani’nin Irak’ın güçlü adamı Saddam Hüseyin ile girdiği pazarlıkların sonucudur (1970).

Mahabad’ta Kürt kıyımı gerçekleştirmiş İran’la anlaşarak, bulduğu ilk fırsatta, Irak’a karşı isyan bayrağını açtı Mustafa Barzani. Savaştan ‘bağımsız Kürdistan’ hülyasını gerçekleştirmekti amacı.

Bölgede İran ve İsrail’i, global planda da ABD’yi arkasına alarak amacını gerçekleştireceğini hesap ediyordu Baba Barzani.

Hiç beklenmedik bir gelişme yaşandı: Petrol fiyatlarını görüşmek üzere Cezayir’deki OPEC toplantısına giden İran Şahı ile Saddam Hüseyin, oradayken, aralarındaki en büyük ihtilâf konusunu çözen bir anlaşmaya imza attılar.

İran, ABD ve İsrail ile birlikte, kışkırtarak Irak’a karşı savaşa sürüklediği Kürtlere ‘ihanet’ etti; isyan halindeki Barzani’ye ulaştırdığı Amerikan ve İsrail silâhları ile lojistik desteği kesiverdi (1975).

Baba Barzani akciğer kanseri tedavisi için gittiği ABD’de yüreği kırık bir halde vefat etti (1 Mart 1979).

Bütün bunlar olup biterken sınırları dışındaki Kürtler ile arasına kan davası girmemiş tek ülke olarak Türkiye’ye minnettar kalması ve oğlu Mesut’a, “Türkiye ile, Türk milleti ve devleti ile hep iyi ilişkiler içinde olun” vasiyetinde bulunması, Baba Barzani açısından şaşılacak bir durum değil.

Bugün, Mesut Barzani; bir gözüyle İsrail’e, diğer gözüyle Amerika’ya bakarak Türkiye’ye karşı bir oldu-bitti yapmaya çalışıyor.

 

Her ikisi de babasına ihanet etmiş ve Kürt kanı dökülmesine sebep olmuş ülkeler bunlar…

Sanki tarih tekerrür ediyor.

Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan “Elindekileri de kaybedersin”  diye boşuna uyarmıyor Mesut Barzani’yi. Ama Mesut Barzani, kendisine uzatılan havucun (Kürt Devleti) büyüsüne kapılmış, hızla uçuruma doğru ilerliyor. Babasının başına gelenleri unutmuş gözüküyor.

Oysa her iki ülkenin de derdi Türkiye’ye zarar vermek…

Bunu görmemek için kör olmak gerek.

Türkiye’yi zora düşürecek her türlü girişimden uzak durmalıydı Mesut Barzani. Babasının vasiyetini unutmamalıydı.

Ortadoğu’da dengeyi, diğer unsurları da yanlarına çekerek, Türkler ile Kürtler birlikte kurabilirlerdi.

Ne var ki onlar, bir kez daha, tarihte kendilerine ihanet edenlerin eteklerine yapışmış, kaçınılmaz sona doğru ilerliyorlar.

Kürtler yeni bir ‘ihanete’ daha uğrarlarsa, bunu, Mesut Barzani’nin yüreği de kaldıramayabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar