"Tek Adam" derken…
Mehmet Ali ÇAVUŞ

Mehmet Ali ÇAVUŞ

"Tek Adam" derken…

01 Nisan 2017 - 10:20

Türk siyaset tarihinde çift başlılık hep sorun olmuştur…

Öyle ki…

Cumhuriyet’i kuran o büyük irade Mustafa Kemal Atatürk ile en yakın silah arkadaşı İsmet İnönü’nün arası, Cumhurbaşkanı-Başbakan ilişkisi içindeyken açılmış ve kopmuştur.

Atatürk, 18 Eylül 1937’de Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılması planlanan fabrika hakkında Çiftlik Müdürü Tahsin ve Hasan Rıza Soyak’tan bilgi alır.

Bu kişiler, fabrikanın verimli olabilmesi için devletin işin içine girmesi, hatta İstanbul’daki Bomonti fabrikasının da devletçe satın alınması gerektiğini söylerler.

Halbuki İnönü buna baştan beri karşıdır.?

O sırada orada bulunan Dahiliye Vekili Şükrü Kaya konuşmaları İsmet Paşa’ya aktarınca olanlar olur.

O günün akşamı söz çiftlik ve bira fabrikasına gelince İnönü, Atatürk’e “Ne oldu Paşam size? Eskiden böyle değildiniz. Artık emirlerinizi hep sofradan mı alacağız? Aramıza Kara Tahsinler giriyor. Konuşmamıza meydan vermiyorlar...” der.

Atatürk yanındakilere alçak sesle “Yahu İsmet Paşa’ya ne olmuş, kendisini çok asabi görüyorum” diyerek olayın büyümemesi için sofrayı erkenden dağıtır.

Gece olaysız kapanmıştır ama konuklar gittikten sonra olanları, Salih Bozok’la birlikte köşkte kalan Kılıç Ali şöyle anlatır;

Önce Atatürk’ün sesi duyuldu: “Neydi o sofradaki afra tafranız Paşa Hazretleri? Ne demek istediğinizi açıkça söyleyin bakalım!”

İsmet Paşa, çok yavaş sesle konuşuyordu. Dediklerini iyice duyamıyordum.  Tek tük kulağıma ‘hükümet işleri’, ‘azarlanmak’ gibi kelimeler çarpıyordu. 

Atatürk’ün sesi tekrar yükseldi: “Ne demek hükümet azası? Ya benim Devlet Reisi olarak görevim nedir? Yaaa! Demek öyle! Siz bildiğiniz gibi işleri yürüteceksiniz, ben de sizin işlerinizin mühürcübaşısı olacağım! Öyle mi? Sen böyle mi anlıyorsun Başvekilliği? Böyle mi memleket idare edeceksin? Başvekil demek layüsel (dokunulmaz) demek değildir. Elbette yaptığı işler tenkit edilecek. Tenkit edeceklerin en başında da ben geliyorum! Beğenmediklerimi söyleyeceğim, düzelteceksiniz. Sizin göreviniz bu.”

Yine İsmet Paşa konuşmaya başladı.  Atatürk on dakika kadar kendisini dinledi, sonra: “Siz yorulmuşsunuz Paşa! Sinirleriniz bozulmuş! Yalnız sinirleriniz olsa yine de zarar vermez ama düşünce selametini de kaybetmişsiniz! Acele dinlenmeğe ihtiyacınız var! Size izin veriyorum, yerinize kimin vekâlet edeceğini yarın ajanstan öğrenirsiniz...”?

Ertesi gün (19 Eylül 1937’de) Atatürk ve mahiyeti, II. Tarih Kongresi’ne katılmak üzere Ankara’dan İstanbul’a hareket etti. Trende İnönü de vardı.

Atatürk, “Bizi Paşa’yla yalnız bırakınız” demişti.

İki adam bir süre arkadaki salonda konuşmuşlardı. Diğerleri sofrada bekliyordu. Bir süre sonra İnönü görünmüştü. Yüzünde herhangi bir özel ifade yoktu. Sofraya oturmamıştı. Az sonra Atatürk gelmiş ve sofradakilere “Bu iş bitti!” demişti. 

İkilinin ne konuştuğunu ise İnönü hatıratında şöyle özetleyecekti:?

“... Trene girer girmez Atatürk beni yalnız yanına aldı. Akşam vuku bulan çekişmelere, hadiselere, tartışmalara kısaca işaret ederek, ‘şimdiye kadar beraber çalıştığımız zamanda pek çok defa kavga etmişizdir. Ama bu kadar açıktan, bu kadar serti olmamıştı. Bu sebeple sizin çalışmanıza biraz aralık vermek doğru olacaktır’ dedi. Ben, onun bu sözünün çok isabetli olduğunu söyleyerek atılgan ve samimi bir tavırla karşıladım. Çok müteşekkir olurum dedim. Onun üzerine derhal benim yerime getirmek istediği zatın adını söyledi. Celal Bey’i getireceğim dedi. Pek münasip olacağını, isabetli olacağını söyledim...”?

Sonucunda İsmet İnönü gidiyor, Celal Bayar Başbakan oluyordu.

Evet Mustafa Kemal ile İsmet İnönü’nün arasını açan olay böyleydi..

Cumhurbaşkanı Atatürk’ün Başbakan İnönü’ye söylediği ‘Ben mühürcübaşı değilim’ sözü çok şey anlatıyor. Mustafa Kemal'in Cumhurbaşkanı olarak nasıl ülke yönetimine ağırlığını koyduğunu icranın başı olduğunu ortaya koyuyor.

Gelelim  'Partili Cumhurbaşkanı olur mu hiç'  eleştirilerine!

Son Posta Gazetesinin 12 Mayıs 1946 tarihli manşetinde aynen şöyle diyor: ‘Cumhuriyet Halk Partisi Büyük Kurultayı toplantısını bitirdi. Parti Genel Başkanlığına 788 üyenin oy birliği ile Cumhurbaşkanı İnönü seçildi.’

Fazla yoruma gerek var mı?

İsmet İnönü Cumhurbaşkanı iken CHP Genel Başkanlığına seçilmiş.

“Partili Cumhurbaşkanı olur mu?” diyenler, tarihi gerçeklerden kaçılmaz ki!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar