Neden infaz edildiler?
Mualla YILMAZ

Mualla YILMAZ

Neden infaz edildiler?

17 Ocak 2013 - 00:00

Fransa’da PKK terör örgütünün kurucularından ve önde gelen isimlerinden Sakine Cansız ve yanındaki iki kadın teröristin öldürülmesi dünyada büyük yankı yarattı.¶ Sakine Cansız’ın Abdullah Öcalan ile yakın ilişkisi olduğu ve sağ kolu olduğu biliniyordu.

Sıkı koruma altında bulunan, kapılarının şifreyle açıldığı, her tarafta gizli kameraların bulunduğu bir apartmana yabancı birinin habersiz girmesinin mümkün olamayacağı anlaşıldığına göre, ofisi iyi bilen ve oradakiler tarafından tanınan birinin infazı gerçekleştirdiğini düşünmek ihtimallerden biridir. Ancak sorulması gereken, infazın nedeni ve kimler tarafından yapıldığıdır. Sakine Cansız, Öcalan’ın çok yakınındaki isim olduğuna göre Öcalan karşıtlarının örgüt içi infaz yaptığı düşünülebilir. Herhalde bu infaz ne ilktir ne de son olacaktır. Çünkü geçmişte ve günümüzde gerek Öcalan’ın talimatı ile gerekse karşıtlarının örgüt içinde, hem de yönetim kadrosunda bulunanların infaz edildiği tarih ve isim olarak biliniyor. Son günlerde iktidarın MİT Başkanı Hakan Fidan vasıtası ile Öcalan ile yaptığı görüşmeler sonunda bazı konularda mutabakata varıldığı anlaşılınca Kandil’deki Murat Karayılan ve yanındakiler tarafından olumlu karşılanmadığı kendi ifadelerinden anlaşılıyor. Bu kesim silah bırakılmasına karşı.

PKK içerisinde Türkiye’den gidenlerin dışında Irak, İran ve Suriyeli teröristleri de olduğu biliniyor. Yani örgütü bir bütün olarak görmemek gerekir. Onun için Öcalan’ın örgütün tümü üzerinde etkili olduğu söylenemez.

Buna rağmen İmralı görüşmelerinden anlaşılan, PKK’nın bu güne dek kopardığı çok önemli tavizlerin daha da artırılarak Türkiye’den kopup ayrı bir devlet kurmak için adım adım ilerlemektir. Ancak Türkiye tek bayrak altında tek devlet ve tek millet olarak yaşayacaktır.

İç ve dış düşmanlar buna engel olamayacaktır.

muallayil@hotmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar