Belediyecilik ve kamu yararı
Mustafa SEVEN

Mustafa SEVEN

Belediyecilik ve kamu yararı

01 Ekim 2017 - 10:06

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mithatpaşa Mahallesi'nde, Mithatpaşa Muhtarlık binasının da bulunduğu binanın önündeki park alanına (ağaçlık ve yeşillik alan), imar planı değişikliğine giderek, oldukça büyük 17 metre uzunluğunda, Orta Gerilim Trafolarının en yüksek güce sahip (2500 kw'lık) trafosunun inşaatına başladı.
Mahalle sakinlerinin itiraz dilekçelerini kabul etmeyen Belediye; bu trafoyu, tramvay hattının enerji ihtiyacını karşılamak üzere ''Kamu Yararı'' çerçevesinde inşa edeceğini bildirdi.
Belediyenin trafo yapacağı alan için önceki yıllar, birçok kez, çocuk parkı ya da fitness park yapılması istenmiş ancak; belediye bu hizmeti sağlamamıştı.
Herşeye rağmen, halen park alanında çocuklar oynuyor; insanlar köpeklerini dolaştırabiliyorlar.
Şimdi belediyeye, sahilde yapımı devam eden alt geçişli yol inşaatı çerçevesinde trafonun yer altına gömdürülebileceği ya da diğer mevcut sahildeki boş alanların kullanılabileceği önerilmiş, ancak belediye kabul etmemiştir.
Bu yüksek güçteki trafoların çevre halkın sağlığına vereceği zararlar, uluslararası kuruluşlar tarafından raporlarla kanıtlanmıştır.
Bunun yanısıra, semti çok iyi bilen eski semt sakinlerine göre, küçük bir apartman ebatındaki trafonun inşa edileceği yerin altı kanalizasyon boşluklarına sahiptir ve yüksek ağırlıkta çökme riski bulunmaktadır.
Anayasa Mahkemesi, kamu yararını “kişinin ve toplumun huzur ve refahını sağlamak” olarak tanımlamıştır.
Yine kamu yararı,  genel sağlığın korunması amacıyla çelişemez. 
Şimdi, semt halkının karşı çıktığı bir trafo inşaatı, halkın huzur ve sağlığına, risklerine rağmen, 
alternatif inşaat alanları olmasına rağmen, inşaatında ısrar edilmesi, ne şekil bir kamu yararı içermektedir?

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar