Merkez Bankası'nın yeni politikası
Mustafa SEVEN

Mustafa SEVEN

Merkez Bankası'nın yeni politikası

18 Mart 2017 - 15:53

Merkez Bankası, fonlamanın yüzde 90'ını yaptığı geç likidite penceresinin faizini artırdı.

Yüzde 11 olan geç likidite faiz oranı 75 baz puan artırılarak yüzde 11.75 seviyesine çıkarıldı. Piyasada ağırlıklı beklenti 100 baz puan artış olacağı yönündeydi.

Para Politikası Kurulu, diğer faiz oranlarında ise bir değişikliğe gitmedi. TCMB politika faizini yüzde 8, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7.25 seviyesinde tutarken, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi yüzde 9.25'te bıraktı. Bazı ekonomistler koridorun üst bandında da artış bekliyordu. Merkez Bankası'nın, enflasyonda daha fazla yükseliş öngörmediği için üst bandı yükseltmediği belirtiliyor.

Merkez Bankası, ''fiili politika faizi'' haline gelen geç likidite penceresini (GLP), 75 baz puan artışla yüzde 11.75 kadar yükseltebilecek bir alan kazandırmış oldu.

Bu hareketin ardından, ABD Doları karşısında güne 3.68'lerde başlayan TL, sonrasında 3.61 düzeyine kadar geriledi.

Merkez Bankası, bu yeni politikasıyla, TL'nin değerinde önemli bir oynaklık olmadıkça üst banda çıkmayacak ancak kurlarda sürpriz yükselişler olursa bu imkan ile dalgalanmayı kontrol altına alabilecek. Yani, yüzde 11.75 seviyesine çekilen geç likidite penceresinden fonlamaya devam edecek olan Merkez Bankası’nın gerekirse, ağırlıklı ortalama faiz oranını yüzde 11.5 seviyelerine kadar çekebileceğini söyleyebiliriz. Nitekim şimdilerde, bu oran 11.3 seviyesine çıktı.

GLP ve faiz koridoru politikası yeni bir politika, ancak, kredi veren bankacılar, o gün merkezden borç alacakları paranın ancak gün sonunda öğrenecekleri efektif maliyetini bilmediklerinden, Merkez Bankası'nın esnekliği, bankalar ve kredi isteyen müşteriler açısından ek bir ''belirsizlik'' kaynağı oluşturuyor.

Ayrıca, ABD Merkez Bankası, beklenenden daha çok faiz artışı yapar ya da enflasyon inmez ise Merkez Bankası faiz bandını gerçekten, hem de yüksek oranlı yükseltmek zorunda kalabilir.

Ama şimdilik buna ihtiyaç duymadan kurdaki dalgalanmayı başarıyla önleyebiliyor. Bu sayede Haftanın kazananı Türk Lirası oldu.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar