At bakıcıları ve biz
Nihat SÖZERİ

Nihat SÖZERİ

At bakıcıları ve biz

18 Mart 2017 - 10:29

Milletcek hayatımızın bir parçası yaşamımızın vazgeçilmezi haline getirdiğimiz siyaset-politika bizi yavaş yavaş kendi sınıfsal bataklıklarının içine çekiyor. Tabi bunda siyasetçi-politikacılarımızın hatırı sayılır derecedeki destekleri göz ardı edilemez. Onların istekleri ve menfaatleri doğrultusunda fiili olarak birçok farklı alanda bölünmüş vaziyetteyiz. Aslında siyaset ve bize eş anlamlısı olarak dayatılan politika bizde tam da bu demek.

                “Siyaset-Politika: Farklı sınıfların devlet erklerini ele geçirerek kendi istekleri doğrultusunda düzenleme ve yürütme sanatı.” Yürütme sanatı!!!

Ancak siyaset ile politika arasında ince bir çizgi var ki, ikisinin paralelliğini bir anda yok ediyor. Bundan yola çıkarak bizim uygulayıcılarımızdan bazıları siyasetçi bazıları baya bir politikacı oluyorlar. İsterseniz ne demek istediğimi tanımlarıyla açıklayayım size…

 

                Önce siyaset nedir onu anlatayım derlediklerimden;

Siyaset, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Tanım bu ama köke bakınca birden anlayışım değişiyor. Siyaset kelimesi Arapçadan gelmiş dilimize ve Seyis (At Bakıcısı) kelimesinden türemiştir. At Bakıcısı anlamına gelen bir kökü olduğuna göre dilimize ne zaman girdiğini hemen çözdünüz sanırım. Yanlış anlaşılmak istemem bu konuda! Ne kimseye at ne de siyasetçilerimize at bakıcısı demiyorum ancak, dilimize ya da hayatımızda uygulamaya girdiği dönemde sarayın millete bakış açısını yansıtıyor gibi geldi bana.

                Şimdi de politika nedir onu anlatayım;

Yunan Düşünür Aristoteles'in tarihsel açıdan en önemli eseri olan "Politika", Yunanistan'daki kent devletlerinin anayasalarının açıklandığı bir kaynaktır. Politika, toplumun halka dair yaptığı tüm etkinliklerdir.

Yunan politik yaşamında ise politika, "polis"e veya devlete ait etkinlikler biçiminde tanımlanmıştır. Politika bilimi (politoloji) politik hareketler ve güç edinilmesi ve kullanımı konusunu inceler.

Bilmeyenler için Aristoteles kimdir; (MÖ 384 doğum - 322 ölüm), Yunan düşünürü. Stagira’da (Make­donya) doğdu. Politoloji biliminin çıkış noktası ve hani şu okuduğumuz liselerin de ilk kurucusu.

                Politika; felsefi açıdan sınıflı toplumlarda toplumsal bir fenomen. Politika, öncelikle devlet erkini ele geçirmek, kendi sınıf çıkarlarını devlet çerçevesi içinde ve devlet yardımıyla gerek topluma, gerekse diğer devletlere kabul ettirmek için, sınıfların yürüttüğü örgütlü savaşı içerir.

                Yukarının tekrarı gibi olacak ancak en temiz tanımıyla anlaşılacağı üzere politika uygulayan sınıfın, halkın bazı kesimlerinin duygularını okşamak yoluyla, bazı kesimlerinin de zayıf ve eksik noktalarından yararlanarak devlet işlerini her alanda kendi çıkarları doğrultusunda düzenleme ve yürütme sanatı ve yöntemi oluyor. Bu tanım bizde uygulanan siyasete de tam oturuyor. Ancak, bizimkiler politika yerine kökeni at bakıcısı olan siyaset kelimesini kullanmayı tercih ediyorlar.

                Ben bu ikisi de yabancı olan kelimenin kullanımında siyasetin tercih edilme nedenini kısaca söyle anlıyorum:  İzmir’deki çoğu vekil adayı ithal olan AKP ve CHP, dokuzuncu sefer ilk sıraya aynı adayları koyan MHP ile barış adıyla milleti savaştıran HDP’nin yöneticileri bana göre politikacı sınıfından  biz de her şeye boyun eğen millet sınıfındanız.

E öyle ama... Bizde partilerin yöneticileri ve milletvekiller bir sınıf, vatandaş başka bir sınıf. Yalan mı?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar