Erdoğan'ın yarışı
Ömer DİNÇER

Ömer DİNÇER

Erdoğan'ın yarışı

02 Ekim 2017 - 11:43

2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Erdoğan'ın kişisel çalışmaları toplumun en üst kademesinin dahi başarıyı, insani ilişkileri odak alarak yakalamayı tercih ettiğini gösteriyor.

Aslında doğrusu da bu.

Cumhurbaşkanı robot değil, burjuva değil, kral değil, soylu değil...

Cumhurbaşkanı insan.

Tıpkı benim, ev hanımı Nuray'ın, işçi Mehmet'in, dilenci Hüseyin'in, ışıklarda araba camı silen küçük çocuğun, gece karton toplayan falanca adamın da olduğu gibi etten ve kemikten yapılmış.

İşte bu nedenle Cumhurbaşkanı bir insan.

Siyasi bir takım içgüdülerden arınmış, sağı-solu olmayan bir yorumla söylüyorum ki, Erdoğan bence geçtiğimiz gün başlattığı seçim çalışmalarında bu faktörü bariz biçimde kullanmaya başladı. Şu açık ki, Erdoğan çok akıllı bir siyasetçi. Toplumun reflekslerini kısa vadelerle teraziye koyup, beklentiyi devamlı tartar durumda. Gündemi yaratma gibi bir argümana sahip. Erdoğan ayrıca yarattığı gündemi noktalayabilecek zamanlamayı da doğru kullanan bir siyasetçi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün en küçük torunu Canan Aybüke için kıyafet alışverişi yaptı. Kasada kendisinden para almak istemeyen kasiyere itiraz eden Erdoğan, ödemeyi nakit yaptı.

Avrupa ülkelerinde sıradan bir günde sıklıkla karşılaşılabilecek bir durum.

Lakin Ortadoğu'da durum biraz farklı işliyor. İşte Erdoğan'ın bu hareketi, halkın “O da bizden biri” yorumunu yapmasına neden oldu. Bu gibi mantık ve akılla sınırları çizilmiş bir çerçeve içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 seçimlerine hazırlanışını önümüzdeki süreçte sıklıkla izleyeceğiz.

2 yıl sonraki seçimler için hazırlıklara şimdiden başlayan Erdoğan'ın gücünü bilerek oyun içerisine dahil olmaya çalışmak muhalefetin adayları için bir şanstır. Ben muhalefet yerinde olsam tüm kozlarımı bugünden masaya yatırır, karşıma çıkacak tüm senaryoları inceler, hazırlığımı ona göre yapardım. Muhalefetin belirleyeceği adayın önünde bu seçimi daha önce bir kez kazanmış bir Cumhurbaşkanı var. Muhalefetin seçmeninin bir Ekmeleddin vakası daha kaldıracak tahammülü yok.

Kısa kısa bu hafta...

-Barzani'nin tüm uyarılara rağmen gerçekleştirdiği referandum sonrası Irak sınırında derin bir sessizlik hakim. Taraflar birbirlerinin geri adım atmasını bekliyor. Şu bir gerçek ki bizim atacağımız her geri adım, Ortadoğu'daki bir çok ülkenin sınırlarının değişmesi anlamına geliyor. Ve bu risk bize hiç mi hiç yaramıyor.

-İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tramvay konusunda aldığı ciddi eleştiriler, bugünlerde basının en önemli gündemi gibi görünüyor. İzmir'de mesai saati başlangıcı ve bitişinde kilitlenen trafik kuşkusuz bizi de zaman zaman üzüyor. Fakat yavaş yavaş bitişe yaklaşacak proje için biraz daha sabıra ihtiyacımız var.

-Milli Eğitim Bakanlığı'nın devlet okullarında giriş saatlerini ileri alması sonrası ilginç bir durum ortaya çıktı. S plakalı araçlar geçtiğimiz yıl hem devlet okullarında hem de kolejlerde servis hizmeti verirken, saatlerin ileri alınmasının ardından sadece devlet okullarına hizmet verebiliyor. Durum böyle olunca İzmir'de pek çok özel okulda öğrencinin ulaşımı sağlanamaz hale geldi. Bence yetkililer öğrencilerin bu sorununu merkezde tutarak çözüm aramaya başlamalı. Çocuklar bizim geleceğimiz.

-Şu Emrah Serbes olayı çok ilginç. Önce arkadaşının üzerine bıraktığı ölümlerde suçlunun kendisinin olduğunu iddia etmesi bir çok kuşkuyu da beraberinde getirdi. Acaba yeni bir kitap için cezaevine girmek mi istedi? Bence bir aileyi yok eden kazanın ardından sorumluluk duygusu olan hiçbir insan böyle bir vicdansızlığın içerisine kendini sürüklemez.

-CHP'de gündemi bir hayli meşgul eden delege yarışında, sandık başına gelerek tarafsız olduğunu açıklayan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'a helal olsun. Eğer gerçek bir güç varsa, bunun önüne suni setler gererek akışına engel olmamalıyız. Bir belediye başkanı istiyor diye güçsüz bir takım insanlarla hareket etmek, hiç hareket etmemekten iyidir. Akpınar her zamanki gibi farkını ortaya koydu, tebrikler.

 

İzmir için, Türkiye için iyi bir hafta olsun...

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar