Sinemalarda bu hafta
Reklam
Recep AKDAĞ

Recep AKDAĞ

Sinemalarda bu hafta

18 Mayıs 2017 - 21:45

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun... Ne güzel bir bayramı daha yaşamak. Bu hafata vizyonunun tatile gelmesi seyirci sayısının yükseleceğini düşünen film yapımcıları ve film dağıtımcıları bu fikirden dolayı yüklenmişler yine sinemalara. Filmlere bakıyorum da bu hafta o kadar da ahım şahım filmde göremiyorum. Neyse biz bu haftaki filmlerimize göz atalım isterseniz?

Yerli filmlerin hepsi mi komedi türünde olur? Olur mu olur. Ülkemizde her kesin komedi filmi yapması sizcede komedi türü filmleri iyi yapanlara da biraz da olsa hakaret içermiyor mu? Hani, çok şık bir elbiseyi yakışan bir bayanın giymesinden sonra aynı elbiseyi yakıştıramadığımız bir bayanın giydiğini gördüğümüzde "Yakışanda giyiyor, yakışmayanda!.." diyoruz ya. Hah işte bana göre aynı sonuç. Yahu kardeşim komedi iş yapıyor dediler diye neden bu kadar komedi türünün üzerine gidiyorsunuz? Neden gidipte insanları bu türden soğutuyorsunuz? Olmuyorsa yapmayın. Yapacağım diye yola çıkıp da batmayın. İşin içinde olan okuyucularım bilirler bir filmin ne kadar pahalı fiyatlara çıktığını. Birde çıkan iş gişe yapmayınca insan üzülüyor. Yazık, gerçekten yazık...

Haftanın dört yerli yapımının hepsi komedi türünde demiştim. Bunlardan ilki; Usta isimlerin biraraya geldiği "HER ŞEY MÜMKÜN". Komedinin dışında macera ve ramantizmi içinde bulunduran filmin oyuncu kadrosu da usta isimlerden oluşuyor. Başrollerini Yetkin Dikiciler ve Azra Akın'ın paylaştığı filmde Levent Ülgen, Goncagül Sunar, Mehtap Bayri, Bahtiyar Engin ve ustaların ustası Haldun Dormen de yer alıyor. Birbirlerine çok benzeyen iki adamın hayatlarının konu alındığı filmin yönetmenlik koltuğunda Alper Babayağmur oturmakta.

Kafasına köye yeni taşınan Pakize ile evlenmeyi koyan, annesi yüzünden 36 kez evlenememiş Bahtiyarın hikayesini olan "Bahtiyar Bahtıkara" haftanın diğer bir filmi. Ergin Yılmazer'in yönetmenliğini yaptığı filmin oyuncuları ise; Yeşim Salkım, Kadir Çöpdemir ve Nedim Saban gibi isimler karşımıza çıkacak.

Modifiye araç özlemini Tofaş Şahin marka otomobille gidermeye çalışan iki arkadaşın hikayesini anlatan "Hızlı ve Tüplü" bu haftanın diğer bir filmi. Yusuf Güven'in yönetmenliğinde çekilen filmin oyuncuları ise; Bilal Akif Yörük, Hüseyin Berker Soyçiçek, Haldun Boysan ve Sinem Ertuğrul.

Haftanın son yerli filminde sıra ve ben bu filme kefilim sevgili okuyucularım. Film Amerika'da geçen yıl çekilirken benimde birlikte çalışma fırsatı bulduğum usta görüntü yönetmeni ve aynı zamanda sektörün altın çocuğu lakaplı sevgili Ömer Yılmaz'la konuşmuştuk. Filmin nasıl çıkılıp neler yapılacağı ile ilgili bilgiler istemişti benden. Güzel geçen konuşmalardan sonra filmi sorduğumda filmden olumlu bahsetmişti. Filmin başrol oyuncusu Ahmet Bodur İzmir'li, hemşehrimiz. New York'ta inanılmaz güzel işlere imza atıyor. Diğer bir başrol oyuncusu olan Esin Varan iseThe Other Side of Love ile en iyi oyuncu ödülünü almış bir oyuncu. Işte o film bu hafta vizyonda. Başından büyük bir trafik kazası geçen ve bu kazadan sonra radikal kararlar alan Deniz ile intihara meyilli Kerem'in hikayesini anlatan romantik komedi türündeki filmin ismi ise "NEW YORK MASALI". Yönetmen koltuğunda Doğan Özmekik'in bulunduğu filme şimdiden bol gişeler diliyorum.

Bu hafta vizyondaki yabancı filmleden sizin için seçtiklerime geldi sıra. Haluk bilginer ve Selçuk Yönetm gibi ustalarımızında yer aldığı "Osmanlı Subayı", 1. Dünya Savaşı sırasında bir Osmanlı Subayına aşık olan hemşire Lillie'nin hikayesinde savaşın dramını yaşayacağız. Joseph Ruben'in yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrollerinde ise; Michael Huisman ve Hera Hilmar bizimle birlikte olacaklar.

118 dakikalık soluksuz seyredeceğiniz bir biyografi filmine geldi sıra. 1844 de eşi ile sürgüne gönderilen ve burada hayatındaki düşüncelerindeki eksik yönleri kapatacak Friedrich Engelsile tanışan Marx'in hayatının anlatıldığı "Genç Kral Marx". Raoul Peck'in yönetmenliğini yaptığı film de August Diehl, Stefan Konarske ve Vicky Kriesp başrollerde karşımızda olacaklar.

Yine her zamanki gibi sırada çocuklarımız var. Sürgün edilen maymun kralın hikayesini anlatan ve Çin'de tüm zamanların en çok gişesini yapan çocuk filmi olan "Kahramanlar Takımı" bu hafta da bizim baş taçlarımızın huzurunda olacak... / İyi Seyirler...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar