Vizyonda bu hafta...
Recep AKDAĞ

Recep AKDAĞ

Vizyonda bu hafta...

20 Nisan 2017 - 23:21 - Güncelleme: 20 Nisan 2017 - 23:48

Merhabalar...

Hayatımda gördüğüm en kalabalık vizyon haftasına hazır mısınız? Bu hafta sinemalara tam 12 film giriyor. Bunlardan sadece üç tanesi yerli yapım, geri kalan dokuz  tanesi yabancı yapımlar. Daha önceki haftalarda da kaleme aldığım gibi bu hafta da inanamadığım olay olarak sinema dağıtım firmaların neden bu kadar vizyona girmeye hevesli oldukları. İnanın aklım almıyor. Ülke daha yeni referandumdan çıkmış, herkes ne olacağını düşünüyor. İnsanların sinemalara gitmeleri için gerekli soğuk hava, yerini mevsim normallerinin üzerinde olan sıcak havaya bırakmış ve herkes dışarıdayken bu kadar filmi bir anda vizyona koymanın ne anlamı var... Neyse, kendi bilecekleri iş sonuçta. Beni ilgilendiren konu sizlerin gideceğiniz filmler hakkında ki bilgileri size aktaracağım konusudur.

Geldik bu hafta vizyonuna; yerli yapımların ilki  komedi türünde karşımıza çıkacak olan "Kolonya Cumhuriyeti". Murat Kepez'in kaleminden çıkan filmin yönetmen koltuğunda da yine Murat Kepez'i göreceğiz. Film de hepimizin yakından tanıdığı Çağlar Çorumlu ve Büşra Pekin'i başrollerde göreceğiz. Mahir İpek, Uğur Bilgin ve Ersin Korkut ta kendilerine eşlik eden oyuncular. Tek bildiğim filmde Çağlar Çorumlu'dan bol bol küfür duyacağınıza emin olabilirsiniz. Çok fazla komik olmayan filmin gişe yapmayacağı kanısında olduğumu söylemeden de geçemeyeceğim.

Haftanın diğer bir yerli yapımı ise; dram türündeki "Miraç".  Yönetmenliğini Yusuf Hakan Tokyay'ın yaptığı filmde iki çocuğun hikayesini bizlere anlatıyor. Ufuk Bayraktar ve Meltem Miraloğlu'nun başrolleri paylaştığı filmde Arda Şahin ve Oğuz Aktay'da kendilerine eşlik ediyorlar. 

Haftanın son yerli yapımı dram türünde karşımıza çıkacak olan "Zer". Babaannesinin ölüm döşeğinde kendisine söylediği  şarkının izini Dersim'e kadar süren Jan'ın hikayesini konu alan filmin yönetmen koltuğunda filmin senaristliğini de yapan Kazım Öz oturmakta. Filmin başrolünde Nik Xhelilij ve Güler Ökten yer alırken, usta oyuncular Tomris İncer, Levent Özdilek ve Füsun Demirel'de filmde karşımıza çıkacak isimler.

Haftanın yabancı filmlerinin içinde beni en çok etkileyen iki filmle devam etmek istiyorum. "Silence" tarihi dram türündeki bu muhteşem filmi şiddetle tavsiye ediyorum. Yönetmen koltuğunda Oscar'lı yönetmen Martin Scorsese'nin oturduğu filmin başrollerinde ise Liam Neeson, Andrew Garfield ve Adam Driver yer alıyor. Filmin konusuna bakacak olursak; Rodrigues ve Garrpe iki misyonerdir. Japonlar tarafından hapsedilen akıl hocaları Ferreira'yı bulmak için herşeyi göze alarak Japonya'ya yola çıkmaya karar verirler. Fakat çıktıkları bu yolculukta kendilerini çok büyük tehlikeler beklemektedir.

Diğer önerebileceğim film ise; Morgan Freeman, Michael Caine ve Alan Arkin'in gibi dünyanın tanıdığı çok büyük ustaların başrollerini paylaştığı ve yönetmenliğini ZachBraff'ın yaptığı suç komedi türündeki "Son Macera". Emeklilik fonları kurumsal bir kazaya kurban gittikten sonra dürüst ve ahlaklı yaşamlarından ayrılmaya karar veren muhteşem emekli üçlüsünün hikayesinin komik hikayesi karşımıza çıkacak.

Macera türündeki "Son Macera"dan sonra bu hafta vizyonda iki tane daha yabancı film var bu hafta vizyonda, bunlardan ilki yönetmen koltuğunda Stewart Hendler'in oturduğu "Max Steel". Sahip olduğu üstün gücün farkına varan Max'in süper kahraman olma ve dünyayı kötülüklerden koruma macerasını anlatan filmin başrollerinde Ben Winchell, Maria Bello ve usta oyuncu Andy Garcia karşımıza çıkacak isimler.

Haftanın son macera filmi olan "Kayıp Şehir Z" nin yönetmen koltuğunda Bir Zamanlar New York ve Gecenin İki Yüzü gibi kaliteli filmlerle seyir zevkimizi arttıran James Gray oturuyor. David Grann'ın aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanan ve yaşanmış bir hikayeyi konu edinen Kayıp Şehir Z, Amazonlara seyahat eden Fawcett ailesinin yaşadıkları anlatılıyor. Charlie Hunnam, Robert Pattinson ve Sienna Miller gibi isimler filmin başrollerin de izleyeceğimiz isimler.

Dram türünde bu hafta "Beden ve Ruh" ile devam etmek istiyorum. Berlin Altın Ayı dahil dört ödül alan filmde birbirini hiç tanımayan Endre ve Maria'nın rüyalarının da işin içinde olduğu alışılmadık aşklarını göreceğiz. Ildiko Enyedi'nin yönettiği film de Geza Morcsanyi, Alexandra Borbely, Zoltan Schneider gibi isimleri göreceğiz.

Korku türünü seven izleyicilerle buluşacak olan "Kapan" la devam edelim istedim. Jordan Peele'nin yazıp yönettiği filmin başrollerinde Daniel Kaluuya ve Allison Williams'ın oynadığı filmde, kız arkadaşı Rose'nin ailesi ile tanışmaya giden Cris'in kendisini tekinsiz olayların içinde bulmasını anlatıyor.

 Belgesel severler için bu hafta müzisyen Kerim Çaplı ve Yavuz Çetin'in hikayelerini ele alan "Blue" vizyonda. Sertan Ünver'in yönetmenliğini yaptığı belgesel için şimdiden iyi seyirler diliyorum...

Geldik çocuklarımız için bu hafta vizyona giren iki adet çizgi filmlerine; ikinci vizyonuna giren "Moana" ve "Maşa ile Koca Ayı" bu hafta çizgi sinema olarak çocuklarımız için vizyonda olacak...

Kalabalık bir vizyon haftasında hepinize şimdiden iyi seyirler diliyorum. Bu hafta çok film var diye düşünüp tüm filmlere gitmek için kendinizi fazla zorlamayınız. Haftaya bir bu kadar daha vizyona giren film var. Tekrar iyi seyirler...

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar