Günlerden 8 Mart, at göbeğini şak şak!
Safiye ÖZTÜRK

Safiye ÖZTÜRK

Günlerden 8 Mart, at göbeğini şak şak!

11 Mart 2017 - 15:44

Aklımızın almadığı bir husus var. Nedir bu hal diyerek bir haftadır biz ve bizimkiler elimiz çenemizde düşünür dururuz. YÖK ve üniversitelerinin kamu personeline yönelik son olarak gerçekleştirdiği zalimce uygulamalarına geçmeden önce bir haftadır elimiz çenemizde düşüne düşüne bir hal aldığımız bu hususa değinmek istiyoruz. O da şu: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Yılda bir kez de olsa kadınlarımızı hatırlamış olduk. Tüm yurtta ev hanımı olan kadınlar için 8 Mart günü saat:13’ten itibaren başlayan davullu zurnalı kadınlar günü kutlamaları programları, matineleri yapıldı. Kadınlarımız “iyi ki kadınız” diye bir boy göbek attılar, pistte. Yoksa, göbek atacakları falan yoktu hani. Çalışan kadınlarımız için de hafta sonu itibariyle kutlamalar hazır. Onlar unutulur mu hiç? Onlara da göbeği attırmak lazım ki, adet yerini bulsun. Hoş sorduk soruşturduk; biz de böyle bir adet yokmuş hani.

Amannn, üffff be, siz de her bir şeye bir kulp bulup yazıyorsunuz, dediğinizi duyar gibiyiz beyler, bayanlar. Niye üffflüyorsunuz ki? Biz yıllardır gözümüzle gördüğümüzü yazarız. Siz sağdan soldan duyduğunu yazanlara üfleyin, üfleyin ki caiz bir tabirle esamesi okunmasın. Peki, kadınlar gününde ne yapalım, dersiniz. Basit yahu basit. Bu ülkeye mal olmuş kadınları bilmiyorsanız, öğrenin, onların hikayelerini okuyun, bir anlatan varsa dinleyin. Türk tarihimize mal olmuş olan bu kişileri yaşatmaya çalışın, esaslı bir bağ kurun onlarla şak şak göbek atacağınıza. Bakın bakalım, tarih kitaplarında size öğretilen Nene Hatunumuz haricinde kimler varmış daha. Bu insanları anın, yaşatın, bilmeyene öğretin, gurur duyun, örnek alın yahu şak şak göbek atacağınıza. Dahası kızlarımıza, gelinlerimize, torunlarımıza aşılayın, tanıştırın be anam şak şak göbek atacağınıza.

Yeter artık ya, 8 Mart günü atmayın şu göbeği şak şak…

Bizimkiler işte. Nereden akıllarına geldi bilmem. İyi bir ekip olmanın sırrı buradan geçiyor zannımızca. Bizimkiler 7 Mart günü çıkmışlar sokağa, sormuşlar 7’den 70’e kadınlarımıza. Hatta aralarında 5-6 yaş grubunda olanlar da var. Sormuşlar: 8 Mart neden dünya kadınlar günü ilan edilmiş, tüm dünyada? Değişik cevaplar var. En ilginç cevapsa              “Arkadaşlarla biraraya gelelim göbek atalım diye” şeklinde. Dahası 6 yaşlarında bir kız çocuğunun verdiği cevap akıllara zarar: Tüm bedeni ile dönerek “Dans edelim diye” şeklinde.

Neyse ki birkaç kadınımız “işçiler, yangında yanmış”,  “fabrika işçileri ölmüştü galiba”, “bir yerde işçi kadınlar ölüyordu ama hatırlayamadım”  olarak ifade edebilmişler.

Yazık, yazık, çok yazık. Aralarında 8 Mart’ın neden tüm dünyada Kadınlar Günü olarak kutlandığını tam olarak bilen yok. Aman sizde bir alemsiniz, bilmeleri gerekir miydi?, dersiniz biliriz. Gerekirdi, bizim kadınlarımızın bilmesi gerekirdi. İçerisinden sayısız Nene Hatun’lar  çıkaran bu Milletin kadınlarının bilmesi, öğrenmesi, en azından adam akıllı öğretilmesi gerekirdi ki. 8 Mart üzerinden tüm dünyada yürütülen algı operasyonunu anlayabilsinler. Yahu düşünün bir kere de, ondan sonra bize adam sende deyin. Düşünün; geçmişten günümüze bir erkek kişi eşini bir başkası ile tanıştıracağı zaman ya da bir şekilde eşinden mevzu bahis açıldığı zaman O’nu nasıl takdim eder?

Benim “Hanım” der değil mi?  Dikkat! Han’ım. Yani, erkek kişi eşi için Han’ım ifadesini kullanır. Yani, erkek kişinin Han’ı kadınıdır. Yani, kadın Handır. Yaaaa, siz daha eşit olmaya, 8 Mart’ta göbek atmaya, pozitif ayrımcılık isteriz, demeye devam edin bir boy. Eşine Han olmak varken, eşiyle eşit olmayı tercih etmek…

Size bırakıyoruz!        

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar