2017 beklentileri
Sercan ŞENPINAR

Sercan ŞENPINAR

2017 beklentileri

02 Ocak 2017 - 10:14

2016 yılı, piyasa yapıcıları için oldukça verimli geçti. Beklentilerin ve fiyatların sürekli değiştiği bir yıl yaşadık. Fiyat hareketleri, ağırlıklı olarak manipülatif trendlerle değişti. Piyasa yapıcıları öncelikle bir beklenti oluşturdular. Sonrasında ise oluşabilecek olasılığa göre fiyat beklentilerini sattılar. Brexit gerçekleşirse/gerçekleşmezse ya da Trump kazanırsa/kazanmazsa olasılıkları için fiyat seviyeleri verildi. İşin özü yatırımcı iki seçenek arasına ve belli bir fiyat aralığına mahkûm edildi. Öyle bir hal aldı ki durum, bahis şirketleri de bu yıl finansal beklentilerden nemalandı. Paradan para kazanmanın trend olduğu bir yıl geçirdik. Çalışmadan, üretmeden iktisadi temelleri olmayan parasal bir oyun! Bu durumu örneklemek gerekirse, 2016 ons /altındaki fiyat değişimine bakmak gerekir. Bu yılın ilk üç çeyreğinde 1.060’dan 1.380 bandına fiyat hareketi yaşandı. Yılın kapanışı 1.140 bandında gerçekleşiyor.

Gelelim 2017 yılına, 2016 yılının benzeri inişli çıkışlı bir yıl yaşamamız muhtemeldir. 2017 yılında Fransa, Hollanda ve Almanya’ da seçimler var. Trump’ın ekonomik politikaları, FED faiz kararları, FED başkanı Yellen’ın yeni yönetimle yaşayacağı sorunlar. Bütün bunlar piyasa yapıcıları için bulunmaz bir fırsat sunacak. Sürekli bir beklenti ve yeni fiyatlar oluşacak.

Belli başlıklar altında değerlendirmeler yapmak gerekirse,

1- Avrupa için zor bir yıl olacak. Seçimler ve İngiltere’nin 2017 Mart ayında çıkış görüşmelerinin başlaması Euro varlıklarını zorlayacaktır. 4 Aralık 2016 İtalya anayasa değişikliği referandumundan sonra, birliğin devamlılığı ile ilgili soru işaretleri arttı. Gelecek yıl Euro/Usd paritesi 1.03-1.160 bandında harekete edecektir. Bu banttaki hareket kar/zarar olasılığını en yüksek seviyeye çıkarmaktadır. Özellikle, Almanya seçimleri son çeyrekte en yüksek volaliteyi yaratacaktır.

2- Altın, 1.140-1.300 bandında hareket edebilir. İlk çeyrekte değerlenme olasılığı yüksektir. 2017 yılının, altın yılı olma olasılığı azalmış görünmektedir. Suriye’deki gelişmeler fiyatlamayı etkileyecek yan faktördür. Rusya’nın, Trump sonrası bölgedeki ağırlığını artırması muhtemeldir. Suriye ve Musul sorunlarının 2017’de çözüme ulaşabileceğini varsayabiliriz.

2-Japonya 2017 yılının en riskli ekonomisi olmaya adaydır. Global düzeydeki durgunluk, en çok Yen varlıklarını etkileyecektir. İkinci çeyrekten sonra dünya gündemine oturabilir.

3-Çin: Yuan’daki devalüasyon ülkenin en önemli çıkış noktası oldu. Kur savaşlarında kapalı bir ekonomiye sahip olmanın nimetlerini kullanıyor. 2017 yılında sürpriz yaratmayacaktır.

4-Amerika, 2017 yılının odak ülkesi olacaktır. Yeni yönetim anlayışı ile inişli çıkışlı bir dolar endeksine yol açacaktır. ABD sermayesinde bir hesaplaşma dönemi yaşanacaktır. Dolar varlıklarında, trendin değişken olacağını varsaymalıyız. 2017 yılı beklendiği gibi sürekli değer kazanan bir dolar yılı olmayabilir. Ana trend dolarda yukarı olacaktır. Ancak bir aşağı bir yukarı trend hareketleri daha olasıdır. Çünkü FED ve Wall Street, Trump ile bir değişim yaşayacaktır. Yellen’ın görevden alınması yüksek olasılıktır. Hatta FED’in mevcut konjonktürünün tartışmaya açılmasına hazır olmak gerekiyor. Dolar endeksi 106-96 bandında hareket edebilir.

5-Gelişmekte olan piyasalar (GOP) için, ilk iki çeyrek rahatlama ve değerlenme dönemi olabilir. Fiyatların iyice ucuzladığı GOP piyasaları, yatırım için uygun fiyatlara gelmiş olabilir.

Kısaca 2017 yılı trendlerin ve tahminlerin sürekli değiştiği bir yıl olacaktır. Yatırımcı istese de istemese de fiyat hareketlerini tahmin etmek zorunda kalacak. Kaybedecek veya kazanacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar