Bitcoin
Sercan ŞENPINAR

Sercan ŞENPINAR

Bitcoin

18 Ağustos 2017 - 10:19

Bitcoin; İngilizce "Bit" ve "Coin" sözcüklerinin birleşmesinden meydan gelmiştir. Bit kelimesi Binary Digit sözcüklerinden oluşur. İkili sayı anlamına gelir. Kısaca ‘’Bit’’ bilgisayardaki en küçük veri boyutuna verilen isimdir. Coin ise "para, bozuk para" anlamına gelmektedir. Bitcoin; internet tabanlı sanal, yazılama dayalı para birimidir. Bitcoin hiçbir bankaya yâda devlete bağlı olmadan tüm dünyada işlem görür. Bitcoin'in bir sahibi yoktur. 
Bitcoin kurucusu, Satoshi Nakamoto takma adını yıllarca kullanan Craig Wright’dır. Avustralya’da başlattığı bu deneysel proje ile finansal literatüre sanallık getirmiş oldu. Bitcoin’in mucidi Craig Wright yaklaşık 1 milyon Bitcoin’e sahip. Bu, teyid edilen bilgi. Peki, başka hesaplarda başka milyonlar da varsa! Bu sürecin başında milyonlarca para üretilip birilerinin adına kenarda bekletildiyse ve bugün de bunlar küçük yatırımcıya satılıyorsa. Bu işin arkasında başka yatırımcılar varsa, amaç sadece ve sadece ilk başta üretilen Bitcoinleri satmak olabilir. Neden mi? Adını bile açıklamayan bir yatırımcı şimdi elindeki sanal paralarla milyarder oldu. Bu ürün, 2008 ABD krizindeki ana sorun olan Mortgage türev ürünlerine benziyor. Mortgage ürünleri kaldıraçlı türev ürünleri ile karşılığının çok ötesinde şişmiş bir piyasa yaratmış, sonrada çökmüştü. O zamanlar, bu saadet zincirini kuranlar sonuçlarını bilmiyor muydu?  
Teknolojinin ve paranın isimde buluştuğu bu sanal para birimi, bu yıl oldukça yoğun ilgi odağı oldu. Dünyanın major para birimleri varken bu yeni sanal yapıyla amaçlanan nedir? Arkasında bir merkez bankasının olmadığı ve resmi özelliği olmayan bu yeni oluşuma neden izin verilmektedir. Neden bir yatırım aracı olarak haberleri yapılmaktadır? Sorular çok. 
Sadece bu yılki kazancı dolar bazında %350 oldu. Finansal ve iktisadi bir süreci olmayan sanal para birimlerinin artması tamamen taleple ilintilidir. Sürekli kazanan bir enstrüman olunca da yatırımcıların dikkatini çekiyor. Aslında basit haliyle bu piyasada da para piyasalarının taktiği kullanılıyor. Sanal para yatırımı yapacak herkes hangi reel sebeple alım yaptığını iyi düşünmeli. Normal para birimlerinde ülkelerin ekonomik durumları direkt etkendir. Birçok finansal aktivite fiyatı değiştirir. Bitcoin daha çok haber akışları ile yön bulan bir para birimi. Yatırımcının “Almadım bak 4000 dolar oldu, almadım 10.000 dolar oldu.“ dediği bir yatırım aracı olmanın ötesine geçemeyebilir.
Ya da dünyanın tek bağımsız para birimi olarak yasallaşır. Bunun için yoğun kulisler yapıldığı sürekli haber yapılmaktadır. Talebin sürekli artmasının sebebi tam olarak budur. Resmi bir para birimi olarak tanınması değer artışını daha da hızlandıracaktır. Dünyanın bu yeni para birimine ihtiyacı var mı? Bu kadar merkez bankası para birimi varken, dengeleri bozabilecek Bitcoin ne kadar ilerleyecek hep beraber gözlemleyeceğiz. Risk algısı haber akışları ile paralel artar. Bu kadar çok haber yapılan bir alanda risk de artmış olabilir. Bütün bunlara rağmen risk pirimi hesaplanarak yatırım yapılabilir.1 Ağustosta ikiye bölünen para birimi yeni şanslar sunabilir. 
Risk eşittir para. İnsanoğlu kazanmayı çok seviyor. İlk işlemleri 0.06 dolardan yapılan Bitcoin 4.000 doları geçti. Bölündü. Şimdi?

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar