Bitsin bu 2017!
Sercan ŞENPINAR

Sercan ŞENPINAR

Bitsin bu 2017!

21 Eylül 2017 - 10:21

Yatırımcının "2017" için kullanacağı tek tabir; Bitsin bu 2017! olacaktır. Yatırımcı ne zaman bir yatırım için karar verse, tam tersi bir sonuç çıktı. Sanki birileri, yatırım için yanlış karar vermesini bekledi.

İktisadi fiyatlamadan uzak bir yıl oldu. Olmaya da devam edecek. Hiçbir ekonomist, bırakın yılsonu fiyatlamasını gelecek ayki fiyatları kestiremiyor. Sıcak para nasıl bir tekelleşmeye sahipse, bilimsel verilerden uzak fiyatlama yapmaya devam ediyor. Tek dayanak noktası ise arz talep ikilemi oldu. Önce bir beklenti, sonrasında haber akışı, sonrasında talep, son olarak da arz stoklarının satışı ile sonuçlanan bir kısırdöngü. Nasıl kurtulacağız bu döngüden? Bundan kurtulmanın tek yolu, finansal tuzaklara düşmemektir. Aslında parasal değişimlerden uzak durmaktır. Eğer zamanınız, bilginiz, operasyonel gücünüz finansal piyasalar için uygun değilse, bu piyasalardan uzak durmanız doğru olacaktır.Bir sepet oluşturup, sabit getiri varlıklarından getiri elde etmek kayıp yaratmayacaktır.

Son trendimiz, dolar endeksi değer kaybediyor için sona yaklaşıyoruz. Tüm aksiyon filmlerinde, finalde heyecan artar. Sona doğru yorulmuş zihinlerin, perdeye olan konsantrasyonun artırılması için heyecanın dozajı artırılır. Finansal piyasalar, Hollywood stüdyolarından çıkmış gibi finallerle trendleri bitirir. Kuzey Kore’nin deli dolu kötü karakteri Kim Jong-Un, Son İmparator Trump, bu yılın en önemli finansal aktörleri oldu. Yardımcı karakterlerimiz, Rusya Devlet Başkan’ı Vladimir Putin, Almanya Başbakan’ı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkan’ı Emmanuel Macron . Son olarak yaşlanmış ama güçlü karakterler Amerika Merkez Bankası (FED) Başkan’ı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası Başkan’ı Mario Draghi ile 2017 finansal trend filmimizin kadrosunu tamamlamış olduk. Bu yıl, ek olarak kasırga sahneleri oldukça zorlu anlar yaşattı. Filmin sonuna yaklaştıkça yine en önemli mekânımız FED oldu. FED üyeleri faiz kararını açıklayacak. Piyasanın tam olarak satın aldığı faizlerin değişmeyeceğidir. Bilançonun küçültülmesi için start verilip verilmeyeceği diğer önemli bir konu başlığı olacak. Yine piyasanın beklentisi, bilançonun küçültülmeye başlatılacağı yönündedir. Bu toplantıdan çıkabilecek tek sürpriz sonuç bilanço küçültülmesinin ertelemesi olacaktır. Toplantı sonucunun değersiz dolar trendini bozacağını beklemiyorum. Aralık’taki son toplantının da faiz artışı için potada tutulacağını düşünüyorum. Şu anki fiyat seviyelerini bozmayacak bir sonuç olacak. Aslında, Jakson hole’de olduğu gibi piyasa yapıcıları istedikleri fiyatları yine önümüze getirecekler. FED Haziran toplantısında son faiz artışının olacağını yılın başından beri yazıyorum. FED elindeki en önemli kozu bu yıl için yeterince kullandı. Kalanları 2018 yılına saklayacaktır.

2017 yılı finans filmimize bir ad vermek gerekseydi.’’ Trump Maniplasyon’’ çok uygun olurdu. Açıkçası filmin sonunun Trump ile yapılacağını bekliyorum. FED haftasını bitirdikten sonra geriye, Almanya seçimleri kalıyor. Yıl sonu, FED Aralık toplantısından önce trend değişmiş olacaktır.  Bu yüzden kısa değişimlerden daha çok, değer kaybetmiş dolar varlıklarına odaklanmak daha doğru olacaktır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar