Cambaz May
Sercan ŞENPINAR

Sercan ŞENPINAR

Cambaz May

21 Nisan 2017 - 10:17

Bu haftaki yazımı İngiltere’ye ayırdım. Britanya’nın, alışık olduğumuz soğuk politik havası ortadan kalktı. Birleşik Krallık’ta oldukça sıcak bir siyasi iklim oluştu. 23 Haziran 2016’da Avrupa Birliği’nden ayrılmayı oylayan İngiliz halkı, Brexit yönünde karar vermişti. 13 Temmuz 2016’da Birleşik Krallık'ın 76'ncı Başbakanı olarak Theresa May göreve başladı. 2010 yılından bu yana İçişleri Bakanlığı yapan May, bir papazın kızıydı. Sert mizacı ve disiplini dolayısıyla ülkenin ilk kadın Başbakanı Margaret Thatcher'a benzetildi. AB’den ayrılma sürecinde kalma yönünde beyanları olan ikinci “Demir Leydi“, tam bir politikacı çıktı. Söylemlerinin hangi yöne gideceğini kestiremediğiniz, politik duruşu değişken bir lider oldu. 18 Nisan 2017’de aldığı erken seçim kararı ile bu değişkenliğini destekledi, tam bir sürpriz yaptı. Daha önceki yazılarımda İngilizlerin AB’den ayrılma isteklerinin sebeplerini açıklamıştım. Gelinen noktada İskoçya ve İrlanda, Birleşik Krallık içinde kalmaya devam edecek. İngiltere süper güç olma yönünde adımlar atacak. Dünyayı yeniden yönetmek isteyen bu ekibin başında, politik manevra yeteneği yüksek olan bir kadın var.

İngiliz Aristokrasisinin ve kraliyetin temsilcisi olan yeni başbakan, 8 aydır söylemleri ile sterlin varlıklarını manipüle ediyor. Sterlin 1.21-1.24 bandında haber akışları ile oldukça hareketli bir süreç geçirdi.18 Nisan’da ise 1.29 ile önemli bir seviyeyi fiyatladı.

Brexit süreci boyunca erken seçime karşı çıkan ve bu talepleri reddeden May neyi amaçlıyor? Muhalefetin sindirilmesi ve “Demir Leydi“nin parti içi muhalefetten kurtulması mı? Ya da Brexit sürecine darbe vurmak için yapılan bir referandum mu? Yapılan anketlerde iktidardaki muhafazakâr parti 21 puan önde gözüküyor. İşçi partisi oldukça kan kaybetmiş durumda. Şimdiden kimsenin hesaplamadığı bir olasılığı önümüze koymakta fayda var. Bu seçim, bir iktidar seçiminden daha çok ikinci Brexit referandumuna dönüşecektir. Bu durumda İngiliz halkı bugünkü sonuçlarla pişman olabilir mi?

Mart ayında Brexit süreci resmen başladı. Bu sürecin başlamasından sonra alınan bu seçim kararının, mevcut yapıya ve sonuca ne kadar etki yapacağını bekleyip göreceğiz. Sterlin-USD paritesinin 1.29 tepkisi de anlaşılır bir sonuç olmadı. Seçim ve Brexit, sterlini neden değerli hale getirir ki? Piyasa analistlerine göre, Başbakan May erken seçimlerden daha güçlü çıkarak, Brexit sürecini "piyasalara daha dost" bir müzakere politikasıyla yönetmeyi amaçlıyor. Bu durum da İngiliz para birimini güçlendiriyor. Gel de inan!!! Bu seçim normal sonuçlar doğurmayacaktır. Anormal fiyat hareketleri, anormal sonuçlar doğurur. 9 Haziran sonuçlarına göre sterlin 1.180 veya 1.36 bandından birisini seçmiş olacak. Şimdilerde kimse, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in sürpriz yapacağına inanmıyor. Ya yaparsa? Brexit süreci sonlanır mı? Elbette sonlanır. Göreceksiniz, Corbyn seçim stratejisini bunun üzerine oturtacaktır. Ve 23 Haziran 2016’da Brexit lehinde oy veren, özellikle İngiliz asıllı olamayan vatandaşlardan destek alacaktır. May, bir cambazlık yapıyor. Umarım ipten aşağı düşmez. Dünyanın dengesinin korunabilmesi için İngiltere’nin süper güç sevdasına ihtiyacı var. Tek kutupluluk her zaman dengesizliktir.

Eğer şimdiden bir risk almak isterseniz, İngiliz varlıklarında % 5-10 arası bir fiyat hareketi oluşacaktır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar