Para ve kötülük
Sercan ŞENPINAR

Sercan ŞENPINAR

Para ve kötülük

16 Mart 2017 - 09:44

Şimdiye kadar ki en kötü icat ne olabilir? Atom bombası, nükleer teknoloji, genetiği değiştirilmiş yiyecekler, vb... Yeni buluşlar, hayatımızı rahatlatmak için var oldu. Ancak bazıları yarar yanında, zararlar verdi. Bilinen en büyük zarar ise Hiroşama ve Nagasaki trajedisidir.

Bence, insanoğlunun en kötü icadı: Para! İlk madeni para M.Ö. 7. yüzyılda Anadolu’da yaşamış Lidya Kralı Krezüs tarafından bastırıldı. Krezüs yapmasaydı, başkası yapacaktı. Zaten var olan mübadele sistemi karşılık bulmuştu. İlk madeni para gümüş ve altından oluştu. Para, bir ödeme aracıdır. Mal ve hizmetlerin değerini belirler. Kilogram ve metre gibi bir ölçü birimidir. Bu ölçümle sayesinde mal ve hizmetler arasında değiş tokuş yapılabilmektedir. Teknoloji, sağlık, kimya alanındaki buluşlar gibi reel bir icat değildir. Bir sembol niteliğindedir.

Zamanla para masum takas işlevini kaybetti. Parasal tarih yolculuğunda bu buluş: Hırslı, güç düşkünü, acımasız bir insan yarattı. Amaçları sadece daha çok para kazanmak olan toplumlar silsilesine sebep oldu. Para için kaynaklar, insanlar yok edildi. Finansal sistem güçlü zengin şirket ve kişiler yarattı. Zekânın ve yeteneklerin ölçümlenmesi para ile oldu. Bu zengin, güya başarılı kişiler gerçekten akıllı bireyler mi? Dünyada açlıktan çocuklar öldüğünde, insanlık fakirlikle savaşırken vb. Hangi güçlü zengin ben çok başarılı ve akıllıyım diyebilir ki? Bunun tek bir karşılığı var. HIRS. Doğrudan ve akıldan yoksun. Dünyanın en zengin 62 kişisinin serveti dünya nüfusunun %50 servetine eşit. Siz dünyanın gelirinin %50'den fazlasını alacaksınız. Milyarlarca dolarlık servetiniz olacak. Kendinize krallıklar kuracaksınız. Dünyanın açlık, sağlık sorunları artacak. Toplumlar, fakirleşecek. Ve kendinizi zengin sınıfa koyacaksınız! Bence, buna sadece parasal zenginlik diyebiliriz. Kâğıttan imparatorluk...

Lidyalılar’dan bugüne, finansal sistemde çeşitlendi. Kurlar, borsalar, vadeli işlemler, opsiyon vb. Dolu dolu bir finansal sistem oluştu. Yetmedi, yetmeyecek. Karşılığı olmayan finansal ürünler krizlere yol açtı. 2008 krizi, bunların en sonuncusuydu. Sanayiden, petrolden, tarımdan daha karlı bir iş vardı, finansal piyasalar.

Mübadele değerleri, iktisadi şartlarda oluşmalıdır. Hatta bir adım öteye gidelim. Mevcut ihtiyaçlar ve kaynaklar parasal zenginlik için kullanılmamalı. Şimdi soracaksınız, o zaman zengin olunmayacak mı? Hayır. Cevap, zenginliğin kaynağını değiştirmek. Üretime ve teknolojiye dayalı kurumsal zenginlik oluşmalı. Örnek; Apple, dünyanın en zengin şirketi. Teknoloji üretiyor ve kazanıyor. Bir karşılık var. Apple zenginliğini daha da kurumsallaştırsa yani şirket ortaklarının dolar hesaplarından daha çok ARGE’ye, yeni alanlara yönlendirirse ve sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlarsa; paranın esiri olmaktan kurtulur. Kişisel servetten daha çok kurumsal servetin oluşması bununda sürekli olarak gelişmesi; sadece dolar hedefi koymaktan kat kat iyidir. Steven Jobs hayaller kurdu. Dünya değişti. Sadece parayı düşünmedi.

Para üretim sanayi ve teknolojiye dayalı fiyat hareketlerini ile değer kazanmalı. Arz ve talebin kesiştiği noktayı tahmin etmek günümüzde geçmişe göre daha kolaydır. Karlılık kavramı sürdürülebilir ve inavasyon odaklı olursa, hırslı ve acımasız zenginlikten kurtuluruz.

Napolyon’a sordular bir savaşı kazanmak için ne gerekir: “PARA PARA PARA...” Evet imparatorun özetlediği gibi günümüzde kazanmak için sadece para gerekiyor. Çünkü para her şeyi satın alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar