Türk seyirciler
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Türk seyirciler

18 Nisan 2017 - 09:06

Referandum Süper Lig'e istirahat verirken bu durum birçok takımın işe yaradı. Özellikle de lider Beşiktaş'ın bu durum hoşuna gitmiştir sanırım. Avrupa'nın yanı sıra Süper Lig'de de iddialı konumda mücadele veren Beşiktaş, her Avrupa maçı dönüşünde ligde puan kaybına uğradı. Bazen de herkesin hoşuna giden futbol seyir zevkini veremeyerek adeta “yogunum” der gibi izlenimler bıraktı. Rotasyonu az yapan genelde oturmuş on biri ile rakiplerinin önünde boy gösteren Beşiktaş, Lyon maçından sonra bir haftalık dinlenmeyi şans olarak görmüştür. Onun da sonucunu 20 Nisan'daki Lyon ile İstanbul'da yapılacak maçta görürüz sanırım.

Avrupa'da ülkemizi tek başına temsil eden Beşiktaş'ın her nedense futbol dışı engellerden sürekli başı ağrıyor bu da bir gerçek. Lyon maçında seyircilerin yani Fransızların maç öncesi sahaya inip tribünleri birbirine katmalarının suçlusu Beşiktaş gibi gösterilmesi ne kadar ilginçtir ki, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman basın toplantısı yapmak durumunda kalmıştır. Bu durum ilk kez olmadı tabi. Şampiyon Kulüplerde Kiev maçında yaşanan hakem faciasıyla Beşiktaş yine durdurulmak istendi ve nitekim isteyenler bu hedefi yakaladı. Beşiktaş'ı saha içinde de dışında da yenilgiye uğrattılar. Bu durum acaba ülke politikasının yetersizliğinden mi kaynaklandı yoksa başka bir neden mi vardı bunu bilemiyoruz. Ancak bildiğimiz geçen yıllarda da benzer durum Fenerbahçe'nin başından geçmişti iyi anımsayın. Hakem Fenerbahçe'yi sahada mağlup etmek için ne varsa yapmıştı.

Yalnız bu gelişen olayların dışında bir başka durum var ki o da çok ama çok önemli bir nokta. O da nedir biliyormusunuz? Avrupa'da yaşayan Türk seyircilerin fanatiklikleri. Hangi takım Avrupa'da olursa olsun orada yaşayan Türkler takımları desteklemek yerine kösteklemeye başladılar. Bunu da istemeyerek yapıyorlar. Milliyetçilik ruhları öyle kabarıyor ki, bu yükselik tribünlere, sokaklara taşıyor ve Beşiktaş, F.Bahçe, G.Saray ya da Trabzon UEFA'dan ceza almaktan kurtulamıyorlar. En azından para ceza yiyorlar. Bence bu konu çok önemli bir nokta. Gerçi Beşiktaş'ın son Lyon maçı böyle bir maç olmadı ama geçmişin olaylarını anımsayarak bu durumu değerlendirmekte yarar var diyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar