Yıldız oyuncular
Reklam
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Yıldız oyuncular

10 Ocak 2017 - 09:40

İzmir'de son dönemlerde birçok kişinin aklı Altınordu'ya takılı kaldı. Nedeni ise Mehmet Özkan'ın altyapıda oluşturduğu tesis sonra da oyuncu hareketliliğinden dolayı yeni ürünlerin elde edilmeye başlanmasıdır ki, bu da futbol dünyamızda normal sayılmalıdır. Ama ne yazık ki altyapı bazı kulüplerin dışında sadece göstermeliktir o da başka bir tartışma konusudur. Oysa ülkemizde 200'e yakın profesyonel takımın bu geniş arenada oyuncu alma-verme mücadelesi de en az ligler kadar kıyasıya devam ediyor.Altyapıya önem veren ve bu alanda meyvelerini toplayan ender kulüpler olsa da bu futbol piyasası hiçbir zaman durulmaz ve durulmayacaktır. 

 

Belirttiğimiz ilk konu Altınordu'nun bu alanda 3-4 yıldır sürdürdüğü çalışmalardır ve birkaç tane de ortaya çıkardığı oyuncudur. Olayın dışında kalanlar bu alanda Altınordu'nun her dönem 'yıldız' oyuncu çıkardığını söyleyebilir. Ne var ki, yıldız oyuncu ile neyi anlatmaya çalışıyoruz ona da bir açıklık getirmek gerekir. Yılları biraz gerilere götürürsek şu İzmir çukurunda hangi kulüpler hangi yıldız adaylarını futbol piyasasına kazandırmıştır ya da kazandıracaktır? Bence kulüplerin bu alandaki yönetici mantalitesine de bakıp sonuçların ne olabileceğini söylemek yerinde olacaktır. Şu anda Altınordu Mehmet Özkan ile doğru yolda ilerlerken yarınları kimse garanti edemez o da başka bir tartışma konusudur. Oysa böylesine adımlar atılırken yarınları da garanti etmek ve bu yolda ilerlerken futbolun altyapısı diyerek verilen uğraşın belli bir sonuca ulaştırılması gerekmektedir.Yoksa bugün "Ben varım, yarın ne olur" bilinmez gibi mantıkla yola çıkalırsa bu alanda yapılan tüm çalışmalar boşa gitmiş olur. Süper Lig'de takımı olmayan ve yıllardır bu alandan uzaklaşmış İzmir futbolu şimdi Altınordu'nun bu olumlu çalışmasına can simiti gibi tutunarak tatmin yoluna gidiyor.

Oysa Göztepe'nin, Karşıyaka'nın Altay'ın ve Bucaspor'un da altyapıları var ve o kulüpler de kendi ölçüleri içinde oyuncu çıkarmaya çalışıyorlar. Ne varki altyapının sorunları bu kısacık yazımızla çözümlenecek gibi olmadığından daha da derinlere inmeden olayı sonuçlandıralım. Altınordu ve Mehmet Özkan mutlaka iyi işler yapıyorlar belli. Ancak İzmir'den yıllar var ki yıldız oyuncu çıkmıyor. En azından üç büyük kulüp (BJK, G.S ve F.Bahçe) de oynayacak oyuncu da çıkaramıyor.Benim ölçümde bu üç takımda oynayan herhangi bir oyuncu yıldızdır veya yıldız adayıdır. Futbolun içinden gelenler de sanırım benim görüşüme katılacaklardır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar