Vergi borçlarında zaman aşımı
Yaşar Erdoğdu

Yaşar Erdoğdu

Yaşar Erdoğdu

Vergi borçlarında zaman aşımı

20 Nisan 2017 - 10:33

213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 114. maddesinde vergi borçlarının zaman aşımına uğrayacağına dair kesin hüküm olmasına rağmen vergi daireleri bunu uygulamamakta ısrar etmektedir. Yukarıda belirtilen 114. maddeye göre mükellefe 5 yıl içerisinde tarh ve tebliğ edilmeyen vergi borçları zaman aşımına uğrar.

Ne yazıkki bu madde hiç dikkate alınmayarak zaman aşımı diye bir şey yokmuş gibi davranılır. En son sayın Maliye Bakanı Ağbal da 2016 yılının Aralık ayında bu doğrultuda bir genelge yayınlayarak kamuoyunu bilgilendirdi.

Yine 6183 sayılı Kanun'un 102. maddesine göre de kamu alacaklarının vadesinin istediği takvim yılının başından itibaren 5 yılının dolması durumunda tahsil yönünden zaman aşımı gerçekleşmiş olur. Mükellefin bu sürede dolan borçlarının silinmesi gerekir.

Ancak çıkarılan 6736 sayılı ve benzeri kanunlara göre müraacat ederek taksitlendirme ya da peşin ödeme talebi ile vergi dairelerine başvuran mükelleflerin borçlarının zaman aşımı durmuş olur. Vergi daireleri aynı borçtan dolayı farklı zamanlarda sırf zaman aşımını kesmek için birden çok tebligat gönderemezler bu yasaya aykırıdır.

Bazı vergi daireleri tarafından sırf borçların zaman aşımına uğramaması için küçük paralar mükellef adına yatırılarak zaman aşımını durdurmak da yasal değildir.

Böyle yapanlar da varsa suç işliyorlar çünkü kanunda zaman aşımı yukarıda da belirttiğim gibi 6183 sayılı Kanun'da da 213 sayılı Kanun'da da vardır ve vergi daireleri tarafında da uygulanması gerekir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar