Yeni dönem başlıyor! Zorunlu olacak

Yeni dönem başlıyor! Zorunlu olacak

İkinci el otomobil satışında yeni dönem! Zorunlu olacak

16 Ağustos 2017 - 15:31

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el araç satışına çekidüzen verilmesi amacıyla hazırlanan "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik"in yürürlüğe girmesi galericiler tarafından merakla ve umutla bekleniyor.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 yıl önce yürürlüğe giren Perakende Ticaretin  Düzenlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde ikinci el motorlu araç alım satımına  çekidüzen verilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yetkilendirildiğini  hatırlattı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 3 yıllık çalışmanın ardından hazırladığı yönetmeliğin 2 ay önce Başbakanlık onayına gönderildiğini belirten Yanık, "Söz konusu yönetmelik şu an için onay bekliyor. Öğrendiğimiz kadarıyla artık herkes ekspertiz merkezi açamayacak. Bunun için standart getirilecek. Bu  yönetmelik yürürlüğe girdiği takdirde ekspertizler yaptıkları işten yasal olarak  sorumlu tutulacak. Bununla ilgili cezai müeyyide ve yaptırımlar uygulanacak. Yeterlilik belgesi olanlar bu tür merkezleri açacak." diye konuştu.

"Çekidüzen verilecek"

Yanık, son dönemde çok sayıda ekspertiz merkezinin açıldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Otomotiv sektörüyle ilgisi olmayan kişiler bu merkezleri açıyor. Yaptıkları ekspertizlerden hem esnaf olarak hem de vatandaş olarak ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Çünkü bu iş bir uzmanlık alanı gerektiriyor. İşin enteresan  tarafı bunun okulu yok. Üniversitelerde otomotiv bölümü var ancak buralarda  ekspertizlik öğretilmiyor. Bazı şeyleri bilmek için alaylı olmak gerekiyor. Bunun  için çıraklık eğitim merkezlerinden ya da odalardan alacağınız sertifikalarla bu bilginizi taçlandırabiliyorsunuz. Bu sektörde ciddi bir yasal boşluk ve ciddi bir  kriter eksikliği vardı. Umut ediyoruz ki 'ikinci el yönetmeliği' ile buna  çekidüzen verilecek."

"İkinci el alım satımda ekspertiz zorunluluğu geliyor"

Yönetmeliğe göre, ikinci el alım satımda ekspertiz zorunluluğu getirildiğini anlatan Yanık, satıcının aracıyla ilgili ekspertiz yaptıracağını ve bunu taşıtın görülebilir bir noktasına asacağını belirtti.

Yanık, aracı satan kişinin 3 bin kilometre ya da 1 aya kadar garanti vereceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Geçen yıl el değiştiren 5,5 milyon aracın sadece 2 milyonu bu devlete vergi olarak döndü. Araç bayileri ve galeri esnafının bu pazardaki payı 1,5-2  milyon. Diğer 3,5 milyon aracın satışı ise ise hiçbir sorumluluk altına girilmeden vatandaşların kendi arasında yaptığı ticaret. Şimdi bu yönetmelik  devreye girince ikinci elde alım satıma kısıtlama getiriyor. Dolayısıyla bu işi işinin ehli insanlar yapacak. Bu yönetmelik sektörün gelişmesinin yanı sıra  devlete de ciddi vergi akışı sağlanacak."

''Ekonomiye ciddi vergi akışı olacak"

Araç ekspertizlerinin şu an 50 ila 250 lira arasında değiştiğini  belirten Yanık, "Bu yönetmelik çıktıktan sonra ekspertiz merkezleri kendilerine  çekidüzen verecek, baktıkları araçlara kefil olacakları için fiyatlarda oynama  olabilir ama sektörde de ciddi anlamda hatalar düzelir. Ayrıca bu düzenlemeyle  Türkiye ekonomisine ciddi bir vergi akışı olacak. Galericinin keseceği fatura ve  ekspertiz maliyetleri eklendiğinde araç başı bin lira maliyet binecek." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gurbetçiye dil desteği
Gurbetçiye dil desteği
634 imza topluca teslim edilecek
634 imza topluca teslim edilecek