Yıldız: Sonuçlar asla içimize sinmeyecek

Yıldız: Sonuçlar asla içimize sinmeyecek

CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız'dan referandum yorumu: Maçın bitmesine 10 dakika kala kural değişikliği oldu.

20 Nisan 2017 - 09:58

CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, Yenigün TV ekranlarında referandum sonuçlarını yorumladı. Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayması ile ilgili ilginç bir benzetmede bulunan Yıldız, “Maçın bitmesine 10 dakika kala kural değişikliği olmuştur. Hakem bu iki takımdan birisinin kalesine dönüp resmen gol atmıştır. Yaşananlar sonucu tartışmalı hale getirmiştir. Bu, Türkiye'ye yakışmayan bir seçimdir. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bundan sonra sağduyulu davranmasını temenni ediyorum. Biz sandıkta verilen her türlü karara saygılıyız. Ancak seçim güvenliğinin şüpheli olduğu bir ülkede kamu vicdanı rahat olamaz. İnsanlarımızın kafasında seçimle ilgili bir şüphe olmamasını istiyoruz. Biz bu seçime 'mühürsüz seçim' diyeceğiz. Sonuçlar içimize sinmeyecek ve asla kabul etmeyeceğiz. Bu seçimin tekrarlanması için toplumun her kesimiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla beraber hareket ederek elimizden geleni yapacağız” dedi.

Büyük tartışmalara yol açan referandum sonuçlarıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Referandum süresince Karabağlar'da son derece düzeyli, gerginliğe neden olmayacak bir kampanya yürüttük. Karabağlar'da yüzde 88.5 oranında seçmen sandığa gitti ve yurttaşlık görevini yerine getirdi. Bütün yurttaşlarıma buradan teşekkür ediyorum. Biz evet diyene de hayır diyene de saygı duyuyoruz.

“KAMU VİCDANI RAHATSIZ”

Ancak sonuç ne yazık ki çok üzücü oldu. Maçın bitmesine 10 dakika kala kural değişikliği olmuştur. Hakem bu iki takımdan birisinin kalesine dönüp resmen gol atmıştır. Yaşananlar sonucu tartışmalı hale getirmiştir. Bu, Türkiye'ye yakışmayan bir seçimdir. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bundan sonra sağduyulu davranmasını temenni ediyorum. Biz sandıkta verilen her türlü karara saygılıyız. Ancak seçim güvenliğinin şüpheli olduğu bir ülkede kamu vicdanı rahat olamaz. İnsanlarımızın kafasında seçimle ilgili bir şüphe olmamasını istiyoruz.

YSK yurtdışından gelen oylarla ilgili olarak mühürsüz oyların geçersiz olacağını ifade etmişti. Ancak seçim günü mühürsüz oyların geçerli sayılacağı açıklanıyor. Bu YSK'nin güvenirliğine gölge düşürmüştür. Seçimin sağlıklı sonuçlar vermediği şüphesi oluşmuştur. Biz bu seçime 'mühürsüz seçim' diyeceğiz. Sonuçlar içimize sinmeyecek ve asla kabul etmeyeceğiz. Bu seçimin tekrarlanması için toplumun her kesimiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla beraber hareket ederek elimizden geleni yapacağız.

“ÜLKENİN GELECEĞİ”

12 Eylül Anayasası yüzde 92 oyla kabul edildiği halde halkın vicdanında baskıcı ve zorlama bir anayasa olarak yer etti. Bugün rahmetli olan Kenan Evren'in cenazesini hiçkimse sahiplenmemiştir. Anayasa toplumsal mutabakattır ve bir ülkenin geleceğidir. Toplumun bütün kesimlerini kucaklayan, uzlaşmacı bir anayasa hazırlanmalıdır. Siz buna şaibe katarsanız, 'atı alan Üsküdar'ı geçti' derseniz, yani atla eşekle uğraşırsanız toplumun vicdanındaki yarayı derinleştirirsiniz. Bırakalım atı eşeği... Önemli olan bir toplumun vicdanıdır. Bir ülkede yaşamanın temel koşulu güvenlik ve adalettir. Biz gelişmiş toplumlar arasında yer almak istiyorsak bunların gündemimiz olmaması gerekiğini düşünüyoruz.

“23 SANDIĞA İTİRAZ ETTİK”

Karabağlar'da itiraz ettiğiniz sandıklar oldu mu?

Seçim, Karabağlar'da kontrolümüz altındaydı. 906 sandığımız vardı. Bütün sandıklarda ıslak imzalı tutanaklarımızı aldık. Arkadaşlarımız sandıkları kendi namusları, onurları gibi korudu. Karabağlar'da büyük bir sorun yaşamadı. Ancak biz de 23 sandığa itiraz ettik. İtirazlarımız sonucu 4 tane daha hayır oyu kazandık. Ayrıca seçimlerin iptali için de itiraz dilekçemizi vermiş bulunmaktayız.

“BİR SANDIKTAN %100 EVET ÇIKAMAZ”

Genel anlamda 900'e yakın sandıkta yüzde 100 evet oyu çıktığı görülüyor. Bir sandıktan yüzde 100 evet ya da hayır çıkması mümkün mü? Bu işin doğasına aykırı bir durum. Birçok yerde seçmen sayısından fazla oy çıktı. Çok değişik duyumlar alıyoruz. Ortada birçok video dolaşıyor. Bunlar işin şaibeli olduğunun göstergesi.

KARABAĞLAR'DA %64 HAYIR

Referandum sürecinde siyasi kimliğimizi bir tarafa bırakarak çalışmalarımızı yaptık. Bunun siyasi partilerin yarıştığı bir seçim olmadığını, ülkemizin geleceğini ilgilendiren bir referandum olduğunu anlattık. Referandum kampanyası eşit şartlarda yapılmadı. İktidar devletin bütün olanaklarını kullandı. Hayır cephesi ise tamamen kendi imkanlarıyla ve yurttaş bilinciyle hareket etti. İktidarın yaptığı tüm baskılar halkı korkutmadı. Karabağlar'da yüzde 64.63 oranında hayır çıktı. Bu beklentimizin üzerinde bir rakam. Halkımıza çok teşekkür ediyorum.

“Bu mu kentsel dönüşüm?”

Referandum sürecinde Başbakan Binali Yıldırım, Karabağlar'da bir temel atma töreni gerçekleştirdi. Bildiğiniz gibi Büyükşehir Belediyesi'nin Uzundere'de vatandaşla uzlaşarak yaptığı bir kentsel dönüşüm var. Devlet ilçemizde boş bir araziyi kamulaştırdı ve yüzde 30 kat karşılığında kentsel dönüşüm adı altında müteahhitlere verdi. Bu süreçte Karabağlar Belediyesi'nin ve Büyükşehir Belediyesi'nin fikri alınmadı. Halka sorulmadı. 1500 konut karşılığı 450 konut müteahhitlere verilmiş oluyor. Bu mu kentsel dönüşüm? Konutların kime verildiği, kimlerin geleceği belli değil. Bunu İzmir halkının takdirine bırakıyorum.

“CHP'ye geçip 'HAYIR' dediler”

Karabağlar Belediye Meclis Üyesi AKP'li İsmail Taş ve birlikte hareket ettiği parti üyesi 300 kişi partilerinden istifa edip CHP saflarına katıldı. Hayır için bizimle birlikte mücadele ettiler. Özellikle İsmail Taş elini taşın altına koyarak çalışmalarımıza büyük destek verdi. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Mücadelemiz büyüyerek devam edecek.


 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hilton’dan mesaj var
Hilton’dan mesaj var
Bisiklet turu
Bisiklet turu